Aflevering 162 winter 2008 11 vele kerk- en dorpsstichtingen in de 12e en 13e eeuw. Dus: bergen soms bij een dorp, maar heel vaak ook midden in het land.23 Tenslotte wil ik niet ongenoemd laten het, wat je zou kunnen noemen: micro historisch-geografisch onderzoek dat Dicky de Koning heeft verricht in Kloetinge. Daaruit komen we het een en ander te weten over de bergen in hun latere functioneren en entourage.24 Dat is belangrijk. Want we weten toch nog altijd te weinig van de bergen in hun oorspronkelijke en latere landschappelijke omgeving, de micro- geografie van verkaveling, weggetjes en waterloopjes, van micro-reliëf ook en ook beplanting. Zeker nadat die omgeving door rigoureuze naoorlogse ruil- en herverkavelingen vrijwel overal ingrijpend is gewijzigd. Deze wijdere omgeving van de bergen zou ook meer dan tot nu toe het geval was, betrokken moeten worden bij de bescherming en het beheer van de bergen. Ook een nadere analyse van het veldnamenmateriaal, dat vooral voor Walcheren systematisch bijeen is gebracht, kan ons beeld van die omgeving vergroten.25 Dit veldnamenmateriaal zal overigens geen nieuwe bergen aan het licht brengen, zoals dat van de overlopers wél mag worden verwacht. De bergen zijn vóór alles cultuurmonumenten, en dat dient bij alle benadering centraal te staan maar ook nog voortdurend te worden uitgedragen. Het is nog niet zo lang geleden dat de stichting Het Zeeuwse Landschap die de meeste bergen in Zeeland beheert en dat voortreffelijk doet, pas na enige overreding ertoe is overgegaan de bergen aan te duiden als cultuurhistorisch monument en niet meer als natuurgebied.26 Zoiets zet zeker de bezoeker, de toerist op het verkeerde been. Maar ook in de journalistiek en - naar gevreesd moet worden - in het onderwijs zijn de opvattingen over de juiste ouderdom en de juiste functie van de bergen zoals die voor ons gemeengoed zijn, nog altijd onvoldoende doorgedrongen. Tenslotte. Het zou om meerdere redenen goed zijn het eerder ingezette Walcherse onderzoek uit te breiden. Pas wanneer we weten hoeveel bergen Bergje aan de Heuuelsweg bij Zierikzee, één uan de slechts twee resterende bergen op Schouwen-Duiveland (opname 2008, foto Heieen M.D. Dekker).

Nehalennia | 2008 | | pagina 13