Aflevering 162 winter 2008 bergjes teruggingen tot de nevelige, vóórchristelijke tijden. Als letterlijk loodzwaar 'bewijs' van de heidense functie van de Luyksberg wees de schrijver een 'offersteen' aan, die van de berg afkomstig moest zijn en inmiddels dienstdeed als drempel bij de kerktoren van Serooskerke. Eens was de steen een offersteen of 'dolmen' volgens deze Middelburgse privaatgeleerde, die bovenop de berg een sinistere rol was toebedeeld in een 'Germaansche of Druïdische eerdienst'. Middenin de door Rethaan Macaré minutieus beschreven steen kon je een uitholling zien voor de niet nader omschrevingen 'plengingen' van de heidense eredienst. Rethaan Macaré was geen redeloze fantast. Naast zijn werk als belastingontvanger was hij actief als conservator, genealoog, heraldicus en numismaat. Zijn theorie over de Luyksberg ontleende hij aan het werk van J. ab Utrecht Dresselhuis, predikant in Wolphaartsdijk en een ijverig oudheidkundig publicist. Al in 1837 schreef Dresselhuis een opstel over de 'Oude Godenleer en Hedendaagsche Meegevoerd op de wieken van dergelijke gissingen zag Rethaan Macaré in de omgeving van de berg meer aanwijzingen voor de offertheorie. De nabije buitenplaats Noordhout was bijvoorbeeld een overblijfsel van een heilig Germaans woud en herinnerde aan de zeegod Njord. Hiermee in verband stond de opmerkelijke vondst bij de berg van een wervel van een walvis, met sporen van insnijding en verbranding. 'Welligt,zo opperde de auteur, 'stond het gebruik hiervan in verband met de dienst van Niort of Neptunus, en zoo deze gissing door hetgeen men van elders weet of door latere ontdekkingen bevestigd wordt, dan zoude er veel licht verspreid zijn over de bestemming van dezen Vliedberg en de aldaar gevestigde eerdienst. En de kerk van Serooskerke en het vroegere klooster Zoetendale stonden waarschijnlijk óók op de plek van heidense cultusplaatsen, die met de komst van het christendom door de roomse kerk waren overgenomen. De steen ligt nog altijd naast de kerktoren van Serooskerke (foto H.M.D. Dekker). De 'offersteenuit de Luyksberg bij Serooskerke (ZA/KZGW, ZI-III-0483).

Nehalennia | 2008 | | pagina 18