Een berg plezier! Aflevering 162 winter 2008 Toeristische belevingskansen van de Zeeuwse vliedbergjes T.J. (Teun) van Elsacker Iedere zomer weer worden op de vloedlijn van Zeeuwse stranden duizenden bergen en kastelen opgeworpen door kinderen en hun vaders. Hoewel ze waarschijnlijk onwetend zijn van het verhaal van de Zeeuwse vliedbergen, beleven ze gewoon een berg plezier aan hun pogingen om hun bouwwerk te verdedigen tegen de opkomende vloed. Zou het mogelijk zijn om net zo veel plezier te beleven aan de echte Zeeuwse vliedbergen? Met genoegen heb ik mijn gedachten daarover laten gaan, en kon daarbij teruggrijpen op mijn eigen jeugdherinneringen aan de hoge Wemeldingse vliedberg nabij de kerk, uitdagend en geheimzinnig gelegen achter het huis van oud-burgemeester Wabeke, verscholen achter bomen en struikgewas. Onderstaande is een samenvatting van mijn presentatie op het symposium 'Bergen van (w)aarde' op 29 mei 2008. Toeristische waarde Denkend aan de toeristische waarde van de Zeeuwse vliedbergen kan allereerst worden geconstateerd dat in de overzichten van nog bestaande vliedbergen er steevast twee exemplaren ontbreken die voor de toeristische doelgroep wel degelijk belangrijk zijn: Het miniatuurbergje dat te vinden is in Miniatuur Walcheren te Middelburg; hopelijk wordt volgend jaar op de nieuwe locatie van dit pretpark ook weer een nieuw vliedbergje opgeworpen, compleet met de miniknotwilgjes en een goed infopaneel. De recentelijk opgeworpen vliedberg in de heemtuin van Terra Maris te Oostkapelle. Dit exemplaar is erg belangrijk omdat het de enige Zeeuwse vliedberg is die permanent door het publiek beklommen mag worden. Helaas is de vliedberg niet zo hoog. Onder toeristen, maar ook onder Zeeuwen, is de oorspronkelijke functie van de Zeeuwse vliedbergen nagenoeg onbekend. De huidige verschijningsvorm en de naam 'vliedberg' roepen immers weinig vragen op omtrent de functie van dat bergje in het vlakke Zeeuwse land... Daarom alleen al is het een mooie uitdaging om toeristen én Zeeuwen bewust te maken van de oorspronkelijke functie van de vliedbergen. Maar vooral is het van belang dat de ware betekenis van de vliedbergen meer tot (be)leven komt omdat Zeeland er zich dan cultuurhistorisch en toeristisch mee kan onderscheiden. Het zijn boeiende en interessante cultuurhistorische elementen in het Zeeuwse landschap, die tot nu toe zonder meer te weinig aandacht hebben gekregen. Alleen al daarom zijn de Zeeuwse vliedbergen toeristisch en promotioneel waardevol te noemen. Er zal echter wel het nodige moeten gebeuren om de verbeelding van het publiek te kunnen prikkelen en het ware verhaal rondom de vliedbergen beleefbaar te maken voor jong en oud, toerist én Zeeuw. Daarvoor volgen hieronder een aantal ideeën en suggesties.

Nehalennia | 2008 | | pagina 41