Aflevering 162 winter 2008 omringende land en bedenken dat bijna 1000 jaar geleden mensen met schop en kruiwagen deze berg opwierpen en ook hier stonden en rondkeken... het is een bijzondere beleving, voor jong en oud. Alle overgebleven vliedbergen zijn echter in bezit van particulieren en/ of natuurbeherende organisaties en dus niet vrij toegankelijk voor het publiek. Een ruimere en soepelere toegangsregeling voor de Zeeuwse vliedbergen is vanuit toeristisch oogpunt dan ook zeer gewenst. Dat kan door bijvoorbeeld 's zomers op bepaalde tijdstippen één of meerdere vliedbergen toegankelijk te maken voor het publiek. De beherende instanties van de Zeeuwse vliedbergen kunnen daarvoor speciale momenten prikken en vliedbergbeklimmingen - al dan niet onder leiding van een gids - opnemen in hun agenda van natuurexcursies. Informatiepanelen Bij een aantal Zeeuwse vliedbergen staat al een informatiebord, met daarop een korte tekst en soms ook een illustratie om de betekenis van de vliedberg duidelijk te maken. In een aantal gevallen kan de uitvoering absoluut beter. Bovendien zou het aardiger zijn als daarbij ook wordt verwezen naar de andere, nog bestaande vliedbergen in de omgeving en naar de musea informatiecentra waar men nog meer aan de weet kan komen over de Zeeuwse vliedbergen en hun functie. Landschapskijker of-lijst Op eenvoudige wijze en zonder woorden wordt een berg(!) duidelijk gemaakt door bij de vliedberg een kijker te plaatsten, waardoor het beeld van een gevechtstoren met toebehoren getoond wordt op de huidige nog bestaande vliedberg. In het uiteinde van de kijker (een stalen buis van een behoorlijke diameter, die in een vaste positie is opgesteld) is a.h.w. een tekening gemaakt (van gelaste stukjes draadstaai) van de gevechtstoren, en zodanig gericht dat de tekening samenvalt met de echte vliedberg en beide Vliedbergmaquette in één blik kunnen worden bekeken. Hetzelfde effect is te bereiken door het ffoto auteur). plaatsen van een stalen lijst van forse afmeting met daarin de tekening van gelaste stukjes draadstaai, die vanaf een aangegeven positie zo kan worden bekeken dat de echte vliedberg er precies in past. Maquette Een maquette is een geweldige manier om een goed beeld te krijgen van de vroegere functie van de vliedbergen, zeker als je door je knieën zakt om alles vanaf de ooghoogte van de 'bewoners' te bekijken. Mooie voorbeelden van maquettes zijn te vinden in o.a. het Musé de la Tapisserie te Bayeux (Fr.), maar ook in Terra Maris te Oostkapelle en in het Natuurinformatiecentrum Saeftinghe in Emmadorp. Bouwplaat Een kartonnen bouwplaat is eigenlijk ook een maquette, alleen in doe-het-zelfvorm. In feite hoeft alleen de gevechtstoren (eventueel met voorhof en ophaalbrug) in bouwplaat te worden uitgevoerd; de berg waarop hij staat maak je eenvoudig zelf, net zo laag of hoog als je wilt, ergens in de tuin of zandbak, al dan niet 'aangekleed' met een gracht met echt water en palissaden van stukjes rietstengel of takjes...

Nehalennia | 2008 | | pagina 43