Aflevering 162 winter 2008 zij zich zouden kunnen presenteren in en om een gereconstrueerde vliedberg met toren en voorhof en al helemaal als ze in actie moeten komen tegen een andere ambachtsheer die bezig is met 'landje pik'... Een prachtig (permanent) voorbeeld van living history is te zien en te beleven in Eindhoven. Langs het riviertje de Dommel zijn in de loop der jaren een aantal onderkomens uit de IJzer-, Vikingentijd en Middeleeuwen nagebouwd, waarin o.a. scholen hun werkweek en bedrijven hun personeelsuitstapje beleven door er te verblijven en bezig te zijn met activiteiten van toen, terwijl individuele bezoekers er rondlopen en genieten van het geheel. Voor meer informatie: www. historisch-openluchtmuseum-eindhoven.nl Een dergelijke opzet vraagt uiteraard een goede organisatie en vereist een grote groep deskundige (vrijwillige) begeleiders. Het zorgt er dan wel voor dat de reconstructie van een vliedberg met bijbehorende bouwwerken ook functioneel is en dat bovendien een totaal nieuw productaanbod ontstaat in de markt van groepsaccommodaties, speciaal voor schoolgroepen. Overigens kan het concept van living history ook al worden benut tijdens de periode van de reconstructie van de vliedberg, de toren en andere onderkomens op en bij de vliedberg. Vliedbergenroute Het is goed mogelijk om een thematische wandel-, fiets- of autoroute te maken langs Zeeuwse vliedbergen. Juist toeristen vinden het heerlijk om kant-en-klare routes te kunnen volgen en zo meer van de bezochte streek te zien en te beleven. In het aantrekkelijke en informatieve boekje Vliedbergen in het Zeeuwse landschap - Symbolen van status achter een sluier van tijd (ISBN/EAN 978-90-77525-14-2; 4,75) is een tweetal fietsroutes opgenomen die met behulp van het fietsknooppuntennetwerk te volgen zijn. Meer en andere routes zijn uiteraard ook mogelijk. Met behulp van GPS kan de avontuurlijk ingestelde toerist nog bestaande en als waypoints aangeduide vliedbergen in het Zeeuwse land gaan ontdekken. Vliedbergen-strippenkaart Natuurlijk zijn er ook altijd mensen die echt alle vliedbergen gezien willen hebben en daarvoor graag worden 'beloond'. Wat te denken van een speciale vliedbergen-strippenkaart die kan worden afgestempeld in een automaat, zoals die te vinden is op de stationperrons en in de bussen van het openbaar vervoer? De automaten worden geplaatst nabij de vliedbergen, of indien dit onmogelijk is bij een nabijgelegen boerderij of woonhuis. De gebruikers van de strippenkaart zijn vrij in het bepalen van de volgorde en hun route langs de vliedbergen. Desgewenst kan er jaarlijks een wedstrijd van worden gemaakt: wie is de eerste die alle vliedbergen heeft bezocht...? Vliedbergen-placemat In veel horecagelegenheden worden papieren placemats gebruikt. Ze kunnen uitstekend worden bedrukt met tekst en afbeeldingen om de gasten te informeren over bepaalde zaken terwijl men zit te wachten op de bestelde gerechten. De Zeeuwse vliedbergen vormen een prima thema voor zo'n placemat, die dan met name kan worden gebruikt in de kantines en restaurants van Zeeuwse campings en horecagelegenheden met een vliedberg in de buurt. De afbeelding die de PZC dit voorjaar plaatste bij een artikel over de Zeeuwse vliedbergen kan er zo voor worden gebruikt.

Nehalennia | 2008 | | pagina 45