Aflevering 162 winter 2008 Landschap de oude boerderij Vermeulen en conserveert reconstrueert daarbij tevens het omliggende 'oude land', dat grenst aan een perceel waar een authentieke vliedberg ligt. Op enkele kilometers afstand liggen bovendien de fraaie vliedberg De Groe en het vliedbergencomplex van Baarsdorp. Het is gewenst dat in/bij de boerderij op verschillende manieren uitvoerige informatie over vliedbergen wordt verschaft en dat een wandelknooppuntennetwerk wordt gerealiseerd voor een thematische wandelroute langs de vliedbergen in de omgeving. Beter gebruik maken van informatiemiddelen Gelukkig is dit jaar een prima boekje verschenen over vliedbergen van de hand van C.F. Bos: Vliedbergen in het Zeeuwse landschap - Symbolen van status achter een sluier van tijd (ISBN/EAN 978-90-77525-14-2; 4,75). Het boekje vertelt op heldere wijze het verhaal van de geschiedenis van het Zeeuwse landschap en van de speciale rol van de vliedbergen daarin. Het is rijk geïllustreerd in full color, met o.a. foto's van alle nog bestaande Zeeuwse vliedbergen, en bevat ook een tweetal fietsroutes langs vliedbergen. Op allerlei manieren kan informatie over verwijzingen naar vliedbergen echter nog worden verbeterd: - Er zijn namen van straten, instellingen en boerderijen, die verwijzen naar een (verdwenen) vliedberg: Bergweg, Bergzicht, Berglust, etc. Dat is niet altijd overal duidelijk en ontgaat velen. Daar waar mogelijk kan dit op straatnaambordjes of op andere wijze alsnog worden aangeduid. - Bij iedere vliedberg zou een duidelijk informatiepaneel moeten staan met daarop ook verwijzingen naar andere vliedbergen in de omgeving en naar musea en informatiecentra voor natuur en landschap waar nog meer informatie over vliedbergen te vinden is. - Ook in de musea en informatiecentra voor natuur en landschap moet duidelijker en actiever worden verwezen naar 'buiten', waar de vliedbergen te vinden zijn. - In wervende en informatieve toeristische brochures en op toeristische (fiets)kaarten mag informatie over en aanduidingen van vliedbergen niet langer ontbreken; het zijn bijzondere cultuurhistorische en markante elementen in het Zeeuwse land. Tenslotte Het moge duidelijk zijn: met wat creativiteit kunnen de Zeeuwse vliedbergen worden vormgegeven en benut als attractief en onderscheidend onderdeel van het toeristisch product van Zeeland. De Zeeuwse bergen verdienen een hogere waardering en bredere bekendheid, evenals het verhaal erachter. Hopelijk worden (toeristische) ondernemers, beleidsmakers, overheden en vooral ook de Zeeuwen zelf door het bovenstaande gestimuleerd om gezamenlijk tot actie over te gaan. Als toetje nog een laatste suggestie, die kans maakt om uit te groeien tot dé regionale cultuurhistorische en culinaire specialiteit: het griesmeelvliedbergje met citroenmelisseboompje, omgeven door een zwartebessensausgracht T.J. (Teun) van Elsacker, beleidsmedewerker Cultuur bij de Provincie Zeeland (vanaf 2006); daarvoor werkzaam als dienstencoördinator projectmanager bij de Provinciale VW Zeeland Bureau voor Toerisme Zeeland (1987-2006).

Nehalennia | 2008 | | pagina 48