Over boeken Aflevering 162 winter 2008 'Sporen van tijd' doortrekken naar de toekomst Kees Bos, Jan Willem Bosch m.m.v. Gerrie Andela, Jan van Mourik, Jan Zwemer, Landschapsatlas van Walcheren. Inspirerende sporen van tijd (Koudekerke: Bosch Böttcher, 2008). ISBN/EAN 978-90-77525-15-9, 69,50. Kunnen we het fenomeen 'kasteelbergje' (vliedberg) nog wel op één internationale hoop gooien? Jan Zwemer doet het in navolging van een menigte andere auteurs nog wel in zijn instructieve verhaal over 'Het middeleeuwse erfgoed' in de Landschapsatlas van Walcheren (pag. 55-73). De Zeeuwse bergjes/mottes mogen gezien hun afmetingen en grote aantal, factoren die vooral ook samenhangen met de specifieke (rechts)historie van het gewest, wel een aparte subcategorie heten. Vergelijking met grotendeels natuurlijk gevormde mottes zoals Nijmegen en Montferland of imponerende complexen als de uit een ringwalburg gegroeide Burcht van Leiden, lijkt eerder strikt formeel en laat de specifieke identiteit van de Zeeuwse bergjes misschien onvoldoende uitkomen. Het lijkt me verstandig om de weliswaar historisch onjuiste, maar traditionele naam 'vliedbergen' te handhaven, al was het alleen maar om de relatieve 'status aparte' van de Zeeuwse bergjes te benadrukken. Bovendien is de tegenwoordig door diverse deskundigen gewraakte term 'vliedberg' zo verweven met de receptiegeschiedenis van de bergjes, dat afschaffing ervan meteen het schrikbeeld van het met zijn badwater weggegooide kind oproept. De Landschapsatlas van Walcheren. Inspirerende sporen van tijd beschrijft in 416 pagina's de geschiedenis van het Walcherse landschap én een toekomstscenario. De atlas is met name bedoeld voor beleidsmakers, planologen, landschapsarchitecten, stedenbouwkundigen en ondernemers voor wie de landschappelijke ruimte 'kapitaalgoed' is, maar richt zich verder op iedereen met interesse voor de Walcherse landschapsontwikkeling. Vandaar misschien het erg kloeke formaat en de zeer rijke en diverse verluchting met kaartmateriaal, landschapsschilderijen, prenten, oude en nieuwe foto's: het boek als papieren museum, een niet te onderschatten functie. Jammer van het raster op de afbeelding van pag. 10 (repro van een schilderij van Johannes Goedaert), maar daar staat heel veel moois tegenover: het panorama van Walcheren van Antoon van den Wijngaerde (ca. 1550) bijvoorbeeld ('Een laatmiddeleeuws panorama', pag. 74-97). Onderaan de bladzijden met het eigenlijke, mooi weergegeven panorama hadden naar mijn smaak nog beknopte verklarende bijschriften gekund. Het Walcheren van nu, zo stellen de samenstellers, is het resultaat van een

Nehalennia | 2008 | | pagina 49