'Bergen van waarde' 2 Aflevering 162 winter 2008 Symposium over de Zeeuwse vliedbergen De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) organiseerde op donderdagmiddag 29 mei 2008 in de 'Oude dormter' (de vroegere filmzaal van het provinciehuis in Middelburg) een symposium over een thema waaraan ook al eerder, in 1968 en ook in Middelburg, een symposium werd gewijd: de vliedbergen (of bergjes of werven). Veertig jaar later leek hernieuwde aandacht voor dit nog altijd intrigerende fenomeen zeker op zijn plaats, te meer daar in april 2007 een uitvoerige beeldcatalogus van de Zeeuwse bergjes verscheen. Ook tegen de achtergrond van de provinciale Uitwerkingsnota immaterieel erfgoed en archieven (2007) werden de bergen vanuit verschillende invalshoeken (archeologie, beeldende kunst, toerisme en folklore e.d.) belicht. Als dagvoorzitter fungeerde drs. Rob van der Zwaag, burgemeester van Veere, de gemeente met de meeste bergjes op haar grondgebied. Het volledige programma was als volgt: 13.00 uur: ontvangst met koffie en thee 13.30 uur: opening door drs. Wim Scholten (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) 13.35 - 14.05 uur: inleiding door dr. Aad de Klerk (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland): 'Omzien en rondkijken. Over het vliedbergensymposion van 1968 en over bergen en landschap' 14.05 - 14.25 uur: inleiding door Jan Kuipers (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland): 'De man op de berg. Folklore, parahistorie en oude theorieën over vliedbergen in Zeeland' 14.25 -14.55 uur: inleiding door drs. Jan van Doesburg (Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten): 'Vliedbergen: tussen motteversterkingen en huisterpen. Gedachten over de functie van vliedbergen Aandachtig gehoor voor 'Bergen van waardefoto Heieen M.D. Dekker).

Nehalennia | 2008 | | pagina 4