Aflevering 162 winter 2008 denken en handelen voor de toekomst, vinden de samenstellers. Bij de uitgangspunten voor een toekomstvisie dient de cultuurhistorie een belangrijke rol te spelen. Die toekomstvisie komt aan bod in het laatste hoofdstuk, waarin een mogelijk beeld van het toekomstige Walcheren wordt gegeven. Een voorbeeld zijn de geschetste 'Kansen voor de zeehavenontwikkeling' (pag. 379), waarin wordt gesteld dat het (historische) eilandkarakter kan worden versterkt door de ontwikkeling van een groot zeehavengebied tot aan de Sloedam, die behalve het herstel van deze historische waarde (en van de stokoude overslagfunctie!) in een sinds enkele eeuwen aan enorme veranderingen onderhevig gebied een substantiële uitbreiding inhoudt van de havens van Vlissingen-Oost. Deze 'zeehavenkaart' is naar mijn mening de grote troef van onze gewestelijke ontwikkeling, maar helaas één die door het groene fundamentalisme en een gebrek aan politieke daadkracht wel nooit uit de mouw der overheden tevoorschijn zal komen, als we kijken naar het jarenlange gesteggel rond de containerterminal. Toekomst ontwerpen op basis van geschiedbeoefening is uiteraard ketterij in de ogen van veel, zoniet de meeste vakgeleerden. Het is de handreikingsfunctie voor toekomstig beleid, die de Landschapsatlas tot een ander type boek maakt dan een nog vrij recent werk als 1000 jaar Walcheren. Afgezien van altijd mogelijke en zelfs wenselijke inhoudelijke kritiek berust de meerwaarde van deze Landschapsatlas in het expliciete projecteren van geschiedenis en historische gegevenheden buiten het historiografisch domein. De idee achter dit project past prima in de huidige opvattingen over erfgoedmanagement en reikt met zijn futurologische connotatie zelfs nog een stapje verder. De blik naar buiten - naar de Walcherse grond en het water dus - en naar de toekomst kan mooi gecombineerd worden met de aanbevelingen van het onlangs verschenen POAZ-rapport, betreffende de provinciale onderzoeksagenda voor de Zeeuwse archeologie. Jan J.B. Kuipers

Nehalennia | 2008 | | pagina 51