VERSLAG VAN DE DIALECTENDAG Aflevering 162 winter 2008 bijeenkomst van muzikale artiesten die in hun streektaal op het podium kwamen. Ten slotte kunnen we melden dat de vereniging volgend jaar 80 jaar bestaat en dat we ook dit feest niet ongemerkt zullen laten voorbijgaan. We denken daarbij aan een symposium en workshops. Ook hierover hebben we binnen het bestuur al het een en al besproken. Trouwens, binnen het bestuur is nog altijd een vacature voor de regio van het Land van Hulst. Bent u de persoon om die leegte op te vullen? Of weet u iemand die daar prima voor geschikt is? Neem dan contact op met één van onze bestuursleden. Dan doen wij de rest. 'Dialect en waeter', 18 oktober 2008 Het was misschien even wennen om op de nieuwe locatie te komen, jarenlang in Kapelle en nu in Nieuwdorp de boerderij 'Landlust'; maar de eerste aanblik beloofde veel: een statige boerderij met een mooie tuin eromheen en de vriendelijke ontvangst met bolussen en koffie of thee was als vanouds. Even na tienen nam de voorzitter het woord, hij hield nog even een slag om de arm met betrekking tot de nieuwe locatie ('we zullen kijken of we goed eten kriegen, dan bluven we'), wees op het akelig rot trapje, 'je stuukt zo naar beneden', kondigde aan dat de commissaris van de koningin later zou komen om de dag te openen en zo begon de dialectendag. Zoals gebruikelijk werd eerst het huishoudelijk gedeelte afgehandeld, enkele punten worden in dit verslag genoemd, de rest komt ter sprake in de verslagen van de secretaris. De overledenen vanaf oktober 2007 werden in een moment van stilte herdacht. Teleurstelling werd uitgesproken over het feit, dat Omroep Zeeland geen dialectuitzendingen meer verzorgt. Engel Reinhoudt vraagt aandacht voor de verkiezing van het Zeeuwse boek en brengt de uitgave van het Bijbelboek Hooglied in het Zeeuws onder de aandacht en roept op via internet een stem uit te brengen. Verder noemt hij het boekje 'Het komt aol goed' en het festival 'Zing Zeeuws' te Heinkenszand. Het thema van de dag is 'Dialect en waeter'. Er volgt een interessante lezing over de Zeeuwse platbodems door mevrouw Hannie Stok van de Stichting Behoud Hoogaars, zij werd bijgestaan door Lieven Kusse in het dialect van Arnemuiden. In verband met de ondiepte van veel Zeeuwse wateren werden er 'platbodems' gebouwd. Lieven vertelt zo enthousiast, dat hij bij één van de toehoorders de uitroep 'noe zit je haest op m'n schoot' ontlokte! Ondertussen is mevrouw Peijs met haar man gearriveerd. De officiële opening wordt nu toch een feit. Ze vertelt dat ze volgens haar man niet echt Zeeuws kan praten, ze komt zelf uit Tilburg. Sommige zwagers kan ze nog niet goed verstaan..., hoewel ze wel weet, dat dulve sloot betekent. Het thema is waeter en taele, zegt mevrouw Peijs verder en ze stipt aan, dat de taele min of meer uit het straatbeeld verdwijnt, toch doet het Zeeuws het nog goed in vergelijking met andere streektalen: één derde van de stedelingen spreekt nog in het Zeeuws en zelfs 90% van de mensen op het

Nehalennia | 2008 | | pagina 58