VANUIT DE REGIO'S Aflevering 162 winter 2008 een workshop dieper in op het schrijven en publiceren in het dialect. Dr. Jacques Vankeymeulen gaat in zijn workshop in op de digitalisering en elektronische archivering van dialectmateriaal en de wijze waarop hieraan ook door niet professioneel geschoolden kan worden meegewerkt. Tussen de beide workshopsessies wordt de bezoekers van 14.30 uur tot 15.15 uur onder het genot van een drankje een onderhoudend programma geboden door Peter de Haan. Hij zingt volksmuziek in het Groninger dialect, samen met Frank den Hollander. Om 16.00 uur kunnen de bezoekers deelnemen aan een rondleiding door de binnenstad van Hoogeveen door een stadsgids. Hij zal een gedeelte van de rondleiding in het Hoogeveens dialect presenteren. En tussendoor is er ook nog een informatiemarkt. Een goed gevulde dag dus. Wie graag gaat, kan zijn naam even doorgeven bij de consulent. Misschien kan op die manier voor een soort car-pooling gezorgd worden. Bent u bereid om naar Hoogeveen te rijden en enkele anderen mee te nemen, of wilt u er graag heen en vraagt u zich af of er nog anderen uit de regio gaan, geef een seintje aan de consulent streektalen. Streektaalconferentie Op dit ogenblik komen de teksten van de lezingen binnen voor de bundel Van schoot tot school. We proberen uiterlijk begin 2009 het boek dat bij de conferentie hoort te laten verschijnen. Bent u geïnteresseerd in deze bundel (kostprijs waarschijnlijk 15 euro) dan kunt u al een exemplaar bestellen bij de consulent streektalen. Ook de eerdere bundels van de vorige conferenties zijn nog te verkrijgen. Informatie krijgt u bij de consulent streektalen. Veronique De Tier Op 2 oktober kwam de groep uit Zeeuws-Vlaanderen weer samen in Oostburg, in een zaal van het sportcentrum 'De Eenhoorn'. Het was een prima bijeenkomst. Evelien, Liesbeth en Veronique, alle drie medewerksters aan het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten in Gent, vertoonden dia's over verspreiding van een aantal woorden. Zo kwamen er beelden van peperkoek en hoofdkaas op het scherm. Dan kwamen de tongen natuurlijk bij ons los. De een zei dat peperkoek eigenlijk alleen bij het ontbijt werd gegeten, de andere wist te vertellen dat ontbijtkoek bij de koffie werd gebruikt. En zo ging het ook bij de hoofdkaas. In plakjes of gesmeerd op het brood. Ook over bloedworst was er een hele discussie. Het was heel interessant omdat de kaarten van bloedworst, hoofdkaas en peperkoek niet alleen heel Vlaanderen en Zeeland bestreken, maar ook Brabant en Limburg. En dan zie je nog eens wat er voor benamingen zijn van die lekkernijen. Na de pauze gingen we aan de slag met een ontwerplijst over het begroeten, want volgend jaar wordt in Hoogeveen een boekje gepresenteerd over de manieren van begroeten. Met een groepje deze lijst invullen is best gezellig en geanimeerd. Het komt erop neer: Wat zeg je als je iemand tegenkomt? En: wat zeg je als je vertrekt?

Nehalennia | 2008 | | pagina 63