Openingswoord Vliedbergensymposium 29 mei 2008 Aflevering 162 winter 2008 Wim H.P. Scholten Dames en heren, het doet mij plezier om dit symposium over de vliedbergen - bergen van waarde en bergen van aarde - te mogen openen. En dat plezier wordt nog eens versterkt omdat u in zo groten getale aanwezig bent. Uit het feit dat juist de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland organisator van dit symposium is, mag u afleiden dat wij al enige tijd zeer geïnteresseerd zijn in de samenhang van het landschap en de historie van Zeeland. Dat ligt misschien ook wel voor de hand. Het landschap in Zeeland is vooral een cultuurlandschap, een landschap dat zijn karakteristiek ontleent aan de cultuurhistorische elementen die daar onlosmakelijk deel van uitmaken. Het landschap als erfgoed; dynamisch erfgoed. Dat besef, die samenhang, is er voor mijn gevoel nog onvoldoende. Dat merk je bijvoorbeeld bij ruimtelijke ontwikkelingen waar de cultuurhistorie door bestuurders en beleidsmakers nog steeds eerder als bedreigend dan als kansrijk wordt gezien. Dat merk je ook bij de publieke beleving van het landschap, waar de bijzondere dimensie van de historie nog onvoldoende aanwezig is. Hier liggen duidelijk kansen. Het moet dus anders en beter. Dat verklaart onze interesse in die samenhang van landschap en cultuurhistorie. Een interesse die niet vrijblijvend is. We maken daar in toenemende mate werk van. Het is niet voor niets dat binnen onze organisatie sprake is van een taakverschuiving van 'Regionale geschiedbeoefening' naar 'Landschap en historie'. We willen vanuit die specifieke invalshoek bijdragen aan meer kennis en meer bewustwording. Lees het landschap en gebruik de cultuurhistorie als leeswijzer. In die context is ook dit symposium over de vliedbergen georganiseerd. In de persoon van Aad de Klerk, consulent landschap en historie, hebben we daarin de aangewezen organisator. Hij hield zich veertig jaar geleden als student historische geografie al met het onderwerp bezig, in het bijzonder als een van de samenstellers van, en ik citeer, het working paper voor het symposion 'De Vliedbergen in het kustgebied van Vlaanderen, Zeeland en Zuid-Holland'. Het symposium van vandaag stond overigens al eerder op de agenda en wel voor 17 oktober van het vorige jaar. Het kon toen niet doorgaan vanwege het feit dat twee van de inleiders door omstandigheden moesten afzeggen. Aad en Theun zijn vandaag wél aanwezig en ik ben daar heel erg blij mee. De vliedbergen worden terecht gekwalificeerd als kernkwaliteiten in het kader van het Nationaal Landschap Zuidwest Zeeland. De ene vliedberg is echter de andere niet. De diversiteit is enorm. Je hebt ze in alle soorten en maten en ze veranderen nog ook. Dat is althans mijn persoonlijke

Nehalennia | 2008 | | pagina 6