Aflevering 162 winter 2008 diek versterrukte. Mee een speciaal stekertje douwden die stroo in un soort vierkantjes stevig in de grond. Dan bleev da vast zitt'n en wier het loskomm'n van de grond teeg'n gegaon a bie oogwaoter ut waoter mee kracht dur over gieng. Eelemaa geen geleerde man, ie weunden op een durp in Zeeuwsch-Vlaonderen. Mann'n die ata deeën gieng'n in dien tied voo un eele weke weg, wan vervoer was tur nog nie zoo vee, alleen voer dur un bwoot over de Schelde. Ie was op un gegeev'n moment an d'overkant om te werrukken en zag da een meisje, in Veerse klederdracht, mao mee un eel lief smoeltje, wa da turn wè anstieng. Na da even angezien tebben kwaom'n z'in gesprek en van teen kwam tander. Je begruup ut a, z'aden 't zitt'n op een gegeev'n moment. Awel en da was juust die man zun zeune die an ik bedoel'n. Je begruup wè da tur in dien tied nog heen radiozaok'n waoren ier. Maa in Olland en ook in Gent in België waoren die wè a. Maa in d 'eeste werreld oorlog kon je nie in België komm'n.de Belgen waoren toen ant vechten mee de Duitsers. En laoter toen a je dur wè kon komm'n most je invoerrechten betaolen a je iets nao Nederland wou uutvoer'n. Daa wieren natuurluk onderdelen gesmokkeld, maa a je gepakt wier kosten da nog vee meer wan je kreeg un boete en de onderdeel'n was je kwiet. De voornaomste diengen om een draodloos ontvangtoestel (zo deftig wier da int begin gezeid) zelf te maoken, most je koop'n, zo as un kopteluffon en laoter ook lamp'n. Maa vee diengen die kon je zelf maok'n. D'eeste radio's waoren nog zonder lampen. Die maokten je mee un kristaldetector. Je smolt zwavel saam'n mee zink en da was je kristal. Oei wa un moeilükke woord'n. Dan mos je ook nog un oop draad draaien op een klosje. Da spul maokte je vast op un plankje. Je dee een draad in de grond en een eele lange draad die ieng je zo ooge moog'lijk op. Mee zo'n kopteluffon dur an kon je dan mee vee moeite tijdsein'n oren van zenders. Njee nog geen muziek da gieng nog nie, da duurde nog un paor jaor. Mao je was apetrots a je die sein'n kon opvang'n. Un paor jaor vedder waoren de radiolampen uitgevonn'n. Dan kon je un harder geluud maoken. Da was in 't begin van dü twintugger jaoren van de vorigen eeuw. Dan wier het wè gewikkelder om zo' n dieng te bouw'n. Je moest kunn'n soldeer'n mee un soldeerbout. Die stak je in de kaghel en daa most die werm wooren, zo werm dat een staofje tin gieng smelt'n. Of tie werm genoeg was probeerden je uut deu dien bout kort bie je kake te ouwen. Maa a je't eema voo mekaore aa om zo'n dieng te maoken, kwam eel de buurte luust'n wan inmiddels was 't ook moog'lijk om te praoten en muziek te maoken deu de lugt. Sommige mensen vonn'n 't ma niks. Ut was een duvels kastje en daa kon niet vee goeds uut komm'n. Je most is weet'n oevee biegeloof dur nog was. At tur iemand dood was wier dur dikkels un zwarten doek over da dieng geleit. Je kon nooit weet'n wat tur mee gebeurde in zoon geval, daorom wast mao beter da tie afgedekt was. Ut zelfde deeën ze mee de spiegel wan daa kon ook iets mee gebeur'n. Tog en ze de radio nie tegen kunn'n ouwen. Steeds meer mens'n zaogen da 't wè leutig was en ze zaogen ook da tur niks mee gebeurde. Daorom gieng'n meer mens'n een radio bouw'n en daa kwaom'n dur ook die op un fabriek gemaokt waoren. Ik schreef a da tur mee meer lampen kwaom'n, da gaf wee un beter geluud en ook arder. Daa kwaomen ook meer programma's zoas bijv. Snip en snap, een eel bekende uutzending ook wè genoemd -De bonten dinsdagavondtrein-. En dan de

Nehalennia | 2008 | | pagina 70