Aflevering 162 winter 2008 69 Boerenwoning onder Hoek (foto Rinus Willemsen oorspelen niet te vergeet'n, zo ingriepend da sommigen dur bie zaoten te schreeuwen. Mao ook de vesjes van Kees Pruis en Louis Derbij waoren dikkels t'oren. Ja die vesjes die zongen ze nao op t'werk omda ze zoo leutig waoren. Dun doom'nie van een durp scharrelde wa mee andjeelen en kwam stiekum luust'ren na de beursberichten die a je toen ook a aa. Daa most tie natuurluk mee uutkieken wan daa waoren nog vee van zijn parochiaan'n die dur niks van mosten enne. En ja, voor un simpele mens uut dien tied was ut ook maa aarig dat tur zomaa muzziek deu de lucht kon komm'n. In' t begin waoren de radio's nog a is geneigd om, as je niet goed dur mee om kon gaon, art te fluiten. Eel de buurte kon da oren. Da noemd'n ze de mexicaansen ont. Taa niks mee een ont te maken, mao tiew wè vreed vee un leev'n. En as iemand in de buurte op dezelfde zender stong, floot ut daa ook in de luutspreker. In een buurte weunden dur een die a nog a doof was. Daorom zett'n die zun radio eel art. Zun buurman die zelf zun radio's maakte aa t'aa zo'n ekel an da tie zo art stieng, da tie naa een oplossieng zogt. En die von die gouw. Zo vlug as dien buurman zun radio arder zette liet die op dezelfd'n zender zun eig'n radio fluiten, dan floot tie vanzelf ook bie den buurman. De vrouwe van dien buurman zei na een paor keer: "Zie je wè da kom deu da je da dieng vee t'art zet, ied're keer a je da doet is't zoverre". Da most tie natuurlijk net ebben, wan naa dien tied zetten die de radio nie zo art. Jan L. Platteeuw, Waar gebeurde dingen in Hoeks dialect. Vee eil in zegen Wa 'k m'n eige nog van dien dag erinnere kan, was dat d'r sneêuw lag, in nie zö'n klein bitje ok. 'k Ao m'n nieuwe laèzen an, die 'k van Sinterklaos ekregen ao. D'n vorigen aèvend ao m'n tuus aauwejaèrsaèvend evierd. D'r was 'n dubbele oeveeleid olienootjes op taèfel ekomme in 'n schaèle mee oliebollen stieng te glimme in 't lampelicht. M'n moeder ao sjukkelaodemèlk emaèkt in de groate ketel van wit email. Die kwam ma eên keer in 'n jaèr op taèfel. Op de ziekaanten van de ketel zag je oe de kerstman deu de lucht vloog mee aol z'n rendieren. Zèllef zat 'n in z'n sleetje d'r achter an. D'n aèvend was leutig ewist tot mien moeder 'méns èrreger je nie' vö d'n dag aèld ao. Noe kunne ze mien vandaèg den dag nog stees de grèns over jaège mee da ongure smoel van da mannetje op 't deksel van die doaze. Wat 'k 'n ekel an die kop. Ma nog èrreger is da spel mee die vier pionnetjes in da vakje vö je neuze. As je begint te spele mag je je pionnetje op 't eêste vakje zette. Ma om 'n nieuw schuvertje d'r op te brienge mö je eêst 'n zèsse goaie. As ik dan eindelijk an 't spele was, kwam eên van mien broers langs om mien d'r weer of te doöndere. Beste ménsen aolletweê, ma bie 'méns èrreger je nie' waère ze mien groaste vieaanden. Pas as ze aomaè d'r pionnetjes roönd aode in ik nog stees zat te perbere om 'n zèsse te goaien, kon 'k 't nie langer mir uutaauwe. Ik pakte bord in steentjes op in smeet ze achter mekaore over de vloer. Daènaè was 't slappe lach eblaèze. Wat ao ze 'n leut mee z'n aollen. 't Ergste was dat mien

Nehalennia | 2008 | | pagina 71