Aflevering 162 winter 2008 83 Tholen, Sint-Annaland, Sint-Philipsland, Renesse, Oostburg, Nieuwvliet, Sluiskil, gelijkspelen Koewacht. 5. Hoe noemt u een gemene speler? 'n Valsspeler Ritthem, Lewedorp, Overzande, Kwadendamme, Sint- Philipsland, Hengstdijk, 'n gemëënerik Ritthem, Koudekerke, Lewedorp, Ovezande, Nieuwdorp, Kwadendamme, Sint-Philipsland, 'n smeerlap Ritthem, 'n oplichter Yerseke, 'n sjoemelaar Renesse, 'n onneus speler Oosterland, 'n bedrieger Groede, 'n zuurder Nieuwvliet, 'n zeurder Sluiskil, Axel, Kloosterzande, 'n foeteraor Sluiskil, 'n poeter Axel, 'n vuulak Axel. Da noemen uiudder noe 'n koppenet (foto Rinus Willemsen). Verder werden er nog enkele kinderspelletjes en opzegversjes aan ons doorgegeven. Een aftelrijmpje uit Ritthem: Heb je nog een oompje? Piest die wel eens tegeneen boompje? Hoeveel liter per dag? Degenen waar de vinger op wijst, zegt een getal, bijv. Vijf. Dan gaat het kind aftellen: Nog vijf kinderen verder. Dat kind is dan bijv. vrij. Nog eentje uit Ritthem: Onder de tafel lag een fles. Daar stond op geschreven: Wie het eerste woordje zegt, Die moet 'm eerlijk wezen. (Wie het eerst praatte, was 'm) Hans Uyl schrijft voor Tholen: Jonges hebruukten in mien tied mêêsta dit vesje om af te potten: Iederéén stong in 'n allevekrieng, mi allebaaoie d'r vuusten vo d'r buuk. D'n afpotter ieuw aok één vuust op in mit t'n anderen potten die. Êêst sloeg t'n dan 'n keer recht naest z'n in zei t'n "Pot" in dan sloeg t'n miss'n rechtervuust op z'n eihe lienkervuust in dan hong t'n zo rechtsom vuust vo vuust in bie elke

Nehalennia | 2008 | | pagina 85