Aflevering 182 winter 2013 15 Op het zetveld bij de steenovens; schoolplaat door Cornells Jetses. Gedocumenteerde oven Eén van de in Arnemuiden gevonden ovens was vrij goed bewaard gebleven en kon goed gedocumenteerd worden. De oven is vrij klein en heeft een totale breedte en lengte van ca. 4 x 4 meter. Ook de tweede oven heeft gelijkaardige afmetingen. De oven bestaat uit enkele geulen van ca. 60 centimeter breed met daartussen iets hogere bankjes van ca. 80 centimeter breed waarop de ongebakken bakstenen gelegd werden. Er zijn geen aanwijzingen gevonden voor muurtjes die kunnen wijzen op een daadwerkelijk gebouw of structuur. Er is dus sprake van een veldbrandoven of meiier. In de geulen stookte men turf, hout of steenkool waardoor de gevormde kleiklompen gebakken konden worden. Op twee van deze bankjes vond de WAD nog een gedeelte van de onderste laag bakstenen terug. Mogelijk vormden zij deel van de basis waarop de 'vormelingen' gestapeld werden of zijn ze blijven liggen omdat ze door oververhitting onbruikbaar waren geworden. Zo is te zien dat de buitenste bakstenen zodanig werden blootgesteld aan grote hitte dat er een groene verglazing optrad (door het aanwezige zout in de klei). De bakstenen hebben een formaat van 26 x 12 x 5,5 centimeter. Als er vanuit wordt gegaan dat de resterende stenen daadwerkelijk aangeven hoe de bakstenen binnen de oven gestapeld lagen (en geen onderdeel vormen van de ovenconstructie zelf), kan een ruwe inschatting van het aantal stenen per laag gemaakt worden. Dat zijn 15 stenen in de lengte en vijf in de breedte, in totaal 75 stenen per laag voor elke bank. De hier gedocumenteerde oven beschikte over drie banken wat neerkomt op 225 bakstenen per laag die tegelijk konden worden gebakken. Dat aantal zal oplopen naar 525 bakstenen per laag als ook boven de stookgangen wordt gestapeld. Het is niet bekend hoeveel lagen er binnen één meiier konden

Nehalennia | 2013 | | pagina 18