zc m worden opgestapeld, maar afgaande op beschikbare bronnen werden de meiiers toch behoorlijk hoog gestapeld. Ter vergelijking: een 19de-eeuwse veldbrandoven uit Aan de Maas Zuid met de afmetingen 11,5 x 13 meter leverde naar schatting een productie van ca. 110.000 bakstenen op per bakking. Voor de oven van Arnemuiden, die ongeveer drie keer zo klein is, zou dat neerkomen op ruim 36.000 bakstenen, of een stapelhoogte van circa vier meter. Steenfabriek Ruimzicht aan de Vaartse Rijn, 1885; schilderij door Anthon van Rappard. Tijdelijke constructies Het zijn duidelijk tijdelijke constructies, mogelijk slechts éénmaal gebruikt, opgericht voor een specifieke bouwactiviteit in de nabije omgeving. De vondst van meerdere ovens in eikaars nabijheid kan wijzen op een beperkte, tijdelijke industrie waarbij een groot aantal bakstenen op korte tijd moest worden geproduceerd. Een langgerekte kuil die aan de rand van het plangebied gevonden is, zou mogelijk als kleiwinningszone geïnterpreteerd kunnen worden. In de kuil werd een grote hoeveelheid baksteenfragmenten en verbrande klei teruggevonden, mogelijk misbaksels en afval uit de ovens. De datering van de ovens is nog onbekend. Er werd geen dateerbaar vondstmateriaal teruggevonden. Op basis van de baksteenmaten zou bijvoorbeeld de wederopbouw van Arnemuiden na de verwoestingen aangericht door de Spanjaarden rond 1574 tot de mogelijkheden kunnen behoren. Maar de ovens kunnen ook van recentere datum zijn. 16 Aflevering 182 winter 2013 Bram Silkens voltooide in 2000 de opleiding Archeologie aan de Universiteit Gent. Is sinds 2007 veldarcheoloog bij de Walcherse Archeologische Dienst (WADTaken: coördineren en uitvoeren van archeologisch veldwerk, uitwerking en rapportage, advisering en publiekswerking. Literatuur J. Hollestelle, De steenbakkerij in de Nederlanden tot omstreeks 1560 (Assen 1961). G.B. Janssen, 'Baksteen'. In: Geschiedenis van de techniek in Nederland. De wording van een moderne samenleving 1800-1890. Deel III (1993), 250-271. N.F. Mulder, M. van Dinter, L. Du Piêd P. Kleij, Aanvullend Archeologisch Onderzoek in De Maaswerken, deelproject Zandmaas/Maasroute: Lomm-Watermolen. ROB Rapportage Archeologische Monumentenzorg (Amersfoort 2000). B. Silkens R. Conijn, Archeologisch proefsleuvenonderzoek aan de Derringmoerweg 7 te Arnemuiden, gemeente Middelburg. Walcherse Archeologische Rapporten 17 (Middelburg 2009). J. de Winter, De Maaswerken Archeologie. Inventariserend veldonderzoek - waarderende fase - Grensmaas - Aan de Maas (gemeente Meerssen) Vindplaats 42 en 43. BAAC rapport 03.125 ('s- Hertogenbosch 2004). Wm'MM

Nehalennia | 2013 | | pagina 19