m Aflevering 182 winter 2013 17 Een adellijke admiraal op piratenjacht in 1624 Guillaume de Zoete van Laecke de Houthain en de 'rekening extraordinaris' Jaco Simons Net als tegenwoordig het geval is, werd ook in de zeventiende eeuw de marine ingeschakeld om zeerovers in de kraag te vatten. Destijds ging zelfs een hoogste officier van de Admiraliteit - een instituut dat als de voorloper van de huidige marine wordt gezien - hoogstpersoonlijk de strijd aan, ondersteund door een aantal schepen onder leiding van kapiteins. In het eerste kwart van de zeventiende eeuw had admiraal jhr. Guillaume de Houthain de algemene leiding over de Zeeuwse vloot. In dit artikel ligt het accent op het opbrengen van de Schotse zeerover George Harriot door Houthain, in 1624. Deze zaak werd door de Rekenkamer van Zeeland financieel gecontroleerd in een 'buitengewone rekening'. Zo weten we wat de opbrengst en de kosten waren van een dergelijke operatie. Portretschilderij van Houthain, door Jan Antonisz van Rave- steyn (1633); collec tie Rijksmuseum, Amsterdam ('Honse- laarsdijkserie Piraterij Dat de zeeroof van alle tijden is, blijkt wel uit het feit dat piraterij vandaag de dag regelmatig in het nieuws is, voornamelijk als het gaat om de wateren rond Somalië en Jemen. Het in gijzeling nemen van scheepsbemanning en het vervolgens vragen van extreme losgelden vormen een schrikbeeld voor de koopvaardij. Ook de Nederlandse marine wordt bij internationale bestrijdingsacties betrokken en is belast met de zware taak om piraterij een halt toe te roepen. Zo speelt onze zeemacht een beschermende rol ten aanzien van koopvaardijschepen. Kost het bestrijden van piraterij nu handenvol geld, in de zeventiende eeuw was het overmeesteren van een zeerover juist een lucratieve bezigheid, waarbij het inpikken van het schip de hoofdprijs betekende. Een eenmaal gepakte zeerover werd hard gestraft. Standrechtelijke executie van een roverkapitein en het over boord gooien van zijn bootsvolk, was - in de ogen van de opdrachtgevende autoriteiten althans - de normaalste zaak van de wereld. Berechting aan wal, zoals men dat nu pleegt te doen, kwam ook voor zoals verderop zal blijken uit de 'rekening extraordinaris'. Wie was Houthain? In diverse bronnen treffen we veel tegenstrijdige informatie aan over het geslacht Houthain. Dat maakte de ontrafeling lastig. Daarbij komt dat sommige feiten helaas niet meer zijn te achterhalen. Jonkheer Guillaume de Zoete van Laecke de Houthain was luitenant-admiraal van Zeeland en daarna gouverneur van Sluis. Guillaume is de Franse versie van de naam Willem, naar de tweede doopnaam van zijn vader. De Zoete of De Soete was een edel geslacht uit Vlaanderen, waarschijnlijk van oorsprong uit Gent, waar verschillende De Zoetes in het stadsbestuur zaten. Laecke of Laken maakt nu deel uit van Brussel en is bekend als domein van de Belgische koning. Destijds was

Nehalennia | 2013 | | pagina 20