20 Aflevering 182 winter 2013 In totaal had de buit een waarde van 526 ponden, 6 schellingen en 11 groten Vlaams. Betalinghe uyten voornoemde ontfanck ghedaen: Aan het bootsvolk van wijlen kapitein Adriaen de Wale de Oude: 131 ponden (p.), 6 schellingen (s.) en 8 groten Vlaams (g.). Aan 33 soldaten van verschillende compagnieën: 45 p., 16 s. en 8 g. Aan 6 bootsgezellen uit Enkhuizen [die uit het schip van de zeerovers werden bevrijd]: 6 p. [later toegevoegd] Aan de weduwe van Pieter van de Velde, hoogbootsman: 3p. Aan Jacob Joosse de Vloghe, cipier in Vlissingen, voor de 'montcosten' [drank en voedsel] van de zeerover, de provoosten [ordebewaarders] en hun personeel die Herriot 'gewaect' hebben: 7 p., 6 s. en 10 g. Aan de provoost en zijn vier man personeel van de Hollandse oorlogsschepen tot Vlissingen voor het assisteren bij de executie van de zeerover: 33 s. [ofwel 1 p. en 13 s.] en 4 g. Aan Gilles Pauwelsen, provoost op het schip van kapitein Adriaen de Wale, voor het bewaken van 41 gevangenen: 2 p., 13 s. en 4 g. Aan Cornelis Laureyssen, provoost van het bootsvolk ter Veere, salaris voor hem en zijn personeel voor het bewaken van de zeerover en assistentie bij de executie: 2 p. en 17 s. Aan mr. Huybrecht de Loover, chirurgijn, voor het behandelen van tien bootsgezellen: 8 p., 6 s. en 7 g. Aan Jan de Huesden, geweldig-provoost [verantwoordelijk voor het opleggen van straffen] van het bootsvolk tot Vlissingen, salaris voor hem en zijn personeel: 4 p. en 10 s. Aan de heer Admiraal Hautain, "remboursement van zijn verschot [terugbetaling van zijn voorschotten], breder in zijn declaratie vermeld": 17 p., 16 s. en 1 g. Aan jonkheer Adolf van Borssele, vaandrig [laagste officiersrang] van kapitein Winckelman, mr. Adriaen Blincvliet, opperchirurgijn en drie man personeel van de eerdergenoemde heer admiraal: 19 p., 6 s. en 8 g. Aan Pouwels Blomaert, klerk bij de griffie van de Staten van Zeeland, voor het administreren van de brieven die in de kist van de zeerover werden gevonden: 30 s. [ofwel 1 p. en 10 s.] Aan de eerdergenoemde Jan van Huesden, salaris voor de apprehensie [gevangenneming] van het bootsvolk van de zeerover: 7 p. en 4 s. Aan Maeyken Martens, weduwe van Jacob de Vloghe, cipier in Vlissingen, voor de gemaakte kosten bij het gevangen houden van 31 man bootsvolk van de zeerover: 87 p. en 8 s. Aan mr. Khing, Engels predikant in Vlissingen (10 p.) en voor de Engelse gemeente 50 gulden, maakt een totaal van: 18 p., 6 s. en 8 g. Aan Hans de Val, deurwaarder, in verband met de verkoop van de eerdergenoemde goederen: 5 p., 4 s. en 8 g. Aan de 'comparant vendant' [betrokken verkoper], salaris voor het opstellen van de acte van sententie [veroordeling], waarin het geld en de goederen van de zeerover verbeurd worden verklaard en geconfisqueerd: 13 s. en 4 g.

Nehalennia | 2013 | | pagina 23