m 28 m Aflevering 182 winter 2013 Van de Zêêuwse Dialectvereênigieng VAN DE REDACTIECOMMISSIE Als deze laatste Nehalennia van het seizoen bij u in de bus valt, is het inmiddels december, de maand van de feestdagen. Nu was het aanvankelijk mijn bedoeling om in dit voorwoord uitvoerig over Sinterklaas te schrijven, maar gelet op de commotie die er ontstaan is over het bestaan van Zwarte Piet zal ik dat maar niet doen. Uit de media heeft u al allerlei standpunten kunnen vernemen, zoals 'racisme' en 'uiting van de vroegere slavenhandel'. Nu had ik daar zelf nooit bij stilgestaan, maar misschien heb ik er altijd te kinderlijk over gedacht, zo in de trant van 'Sinterklaas en Zwartepiet', 'Hans en Grietje', 'Thomasvaer en Pieternel' en 'Jan Klaassen en Katrijn'. Nu wordt er net gedaan alsof Zwarte Piet een echte persoon van vlees en bloed is, echt bestaat. Volgens mij is hij meer een type en hoort hij onlosmakelijk bij Sinterklaas, die ook niet een echte bisschop is, maar meer het symbool van een kindervriend. Bovendien, laten de tegenstanders blij zijn, dat in de huidige multiculturele samenleving Sint en Zwarte Piet multicultureel samenwerken om de kinderen van welk ras dan ook blij te maken. Wat mij betreft blijven ze samen nog lang actief. Als we Piet blauw, geel of rood zouden schminken, dan is er gelijk weer een stukje folklore verdwenen. En Zwarte Piet is nu eenmaal zwart, daaraan is niets te verhelpen, ook niet als we hem verkleuren. Verderop in dit nummer treft u een verhaal aan over mijn eerste kennismaking met Sinterklaas. L

Nehalennia | 2013 | | pagina 31