rr» 36 Aflevering 182 winter 2013 aantal permanente tentoonstellingen. Ook streektaal heeft in het Belfort een belangrijke plaats gekregen. De Zeeuwse Klapbank, de tentoonstelling die jaren geleden door de SCEZ werd gebouwd en twee jaar rondreisde, heeft er nu een permanent onderkomen gevonden. In het Belfort kan men nu dus terecht om het dialect van de hele provincie Zeeland te beluisteren. Het idee om in het Belfort een museumopstelling rond taal te creëren ontstond bij de Stichting Johan Hendrik van Dale. De initiatiefnemers waren Piet van Sterkenburg en Lo van Driel. Hun ideeën liggen ten grondslag aan wat de tentoonstelling over taal is geworden. Met als vertrekpunt Johan Hendrik van Dale, een onderwijzer uit Sluis die woordenboeken samenstelde en ook affiniteit had met de taal van zijn regio. Dit resulteerde dus in een mooie tentoonstelling over Johan Hendrik van Dale, over Sluis in vroegere tijden, over de geschiedenis van woordenboeken en over de Nederlandse dialecten, met nadruk op de Zeeuwse. Zo is er bijvoorbeeld een dialecttafel waarop men allerlei boekjes, woorden en andere afbeeldingen vindt in verband met de Nederlandse dialecten. Tentoonstellingsbezoekers willen tegenwoordig ook interactief bezig kunnen zijn en er zijn dan ook twee spelmogelijkheden gecreëerd. Zo is er een marktspel waarin de speler een marktkoopman is die zijn klant aan de marktkraam in het Zeeuws moet kunnen helpen. De klant vraagt op vijf verschillende markten in Zeeland naar een aantal producten en de speler/ marktkoopman moet raden wat de klant precies wil. Ook kunt u achteraf extra informatie over de herkomst van het behandelde woord zien. In het andere spel moet u raden welk dialect een bepaalde spreker spreekt. Dat blijkt niet altijd zo evident te zijn. Sprekers uit Nederland en Vlaanderen hebben elk tien zinnetjes ingesproken in hun dialect. Leuk, maar niet zo gemakkelijk. Tenzij u natuurlijk de sprekers kent. De tweede verdieping omvat echter niet alleen de dialectafdeling. Er is eerst en vooral aandacht voor Johan Hendrik van Dale en voor woordenboeken; er is een vitrine over Van Dale ingericht en verder zijn er ook twee vitrines over de geschiedenis van woordenboeken. Bij deze vitrines kunt u een derde spel ontdekken, het woordenboekspel waarin u kennismaakt met diverse woordenboeken. Op de tweede verdieping kunt u tevens in vier filmpjes van vier minuten de diverse thema's bekijken. De films zijn gemaakt in opdracht van de Stichting Johan Hendrik van Dale, die hiervoor samenwerkte met Rebecca van Wittene. Er is een filmpje over Sluis in de negentiende eeuw, over Johan Hendrik van Dale, over hoe een woordenboek wordt gemaakt en een over de Zeeuwse dialecten. Op de eerste verdieping vindt u de geschiedenisafdeling. Bezoekers kunnen in het Belfort gemakkelijk enkele uren ronddwalen. Een bezoekje aan Sluis mag dus de komende maanden zeker niet ontbreken in uw planning. Streektalendag Op 28 september vond in het Belgische Hasselt de streektalendag plaats, een combinatie van de streektaalconferenties en de dialectendagen die de afgelopen jaren werden georganiseerd door de Stichting Nederlandse Dialecten. Het thema 'digi-streek-taal' lag voor de hand, aangezien ook het streektaalwereldje niet kan achterblijven in de trend van digitalisering. Jos Swanenberg en Veronique De Tier presenteerden een overzicht van streektalige digitaliseringsprojecten in Nederland en België. Daarna

Nehalennia | 2013 | | pagina 39