Aflevering 182 winter 2013 kwam het project 'Spraakmakkers. Taalvariatie in Limburg' aan bod. Het ochtendprogramma stond vooral in het teken van dit project, omdat het pilotproject van Variaties vzw die dag werd afgesloten. In dit project werd de taalvariatie van en in Limburg in beeld gebracht. Allerlei filmpjes van Limburgers met diverse taalachtergronden zijn in beeld gebracht en van metadata voorzien. De filmpjes zijn te zien op de website www. spraakmakkers. be. De rest van de dag verliep zoals een traditionele dialectendag, met diverse workshops, een muzikaal intermezzo, een infomarkt en veel informeel overleg. Het programma bood heel wat keuzemogelijkheden. De woordenbank waarin ook de Zeeuwse woordenboeken zijn opgenomen www.zeeuwsewoordenbank.nlen Soundbites, de website waarop diverse verhalen in allerlei Nederlandse dialecten te horen zijn www.meertens knaw.nl/soundbiteswerden er gepresenteerd. Joris Swinnen ging met zijn publiek in debat over de mogelijkheden om via de computer dialect te leren. Er waren informatieve sessies over sprekende Limburgse woordenboeken, over de Drentse taalbank en hoe je daarmee online kaarten kan tekenen (www.huusuandetaol.nl) en over de Limburgse DBNL (Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren). Het zoeken van informanten voor de taalfilmpjes van het project 'Spraakmakkers' en het maken van urgentie interviews over de mijnstreek waren eveneens interessant. Helaas konden de deelnemers niet overal tegelijk aanwezig zijn. De dag eindigde met de boekpresentatie van Schrijvers op streek waarin ook twee verhalen van Zeeuwen zijn opgenomen (Engel Reinhoudt en Frans van der Heijde) en een streektalenquiz. Ook dit jaar was de streektalendag weer een goed gevulde en boeiende dag met voor iedereen wat wils. We misten wel een paar Zeeuwen. Nog altijd gezocht Vrijwilligers om mee te helpen aan een project 'streektaal in de zorg'. Hebt u wat uren vrij en bent u bereid om met foto's, vragen en voorwerpen een namiddag te gaan praten en/of vertellen in zorginstellingen, neem dan contact op met de adviseur streektalen v.de.tier@scez.nl Het digtialiseren van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten verloopt voorspoedig. Binnenkort zijn alle letters van het WZD klaar. Binnenkort starten we met het Supplement. Het zou mooi zijn dat 50 jaar na de voltooiing van het WZD, er ook een online versie beschikbaar komt op het internet. Wie nog wil meehelpen, kan zich melden. We werken ook aan de woordenlijsten van Dek (Kruiningen) en van Landheer (Overflakkee). Ook hier kunnen we nog helpende handen gebruiken. Ook het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten zoekt vrijwilligers om dialectwoorden in een database in te voeren. Het gaat hier enkel om Vlaams en Zeeuws-Vlaams materiaal dat verzameld is op papieren vragenlijsten, maar uiteraard kunnen ook 'overkanters' meehelpen. Het invoeren gebeurt in een online database. Er wordt een korte opleiding gegeven. Wie wil helpen kan hiervoor mailen naar wvd@ugent.be. Twee Zeeuws-Vlamingen zijn al aan de slag gegaan. Een beetje computerkennis is vereist. Een laatste project waar we vooral Zeeuws-Vlaamse vrijwilligers voor nodig hebben is voor het maken van samenvattingen van Zeeuws-Vlaamse

Nehalennia | 2013 | | pagina 40