UIT DE REGIO'S Aflevering 182 winter 2013 verhalen die in de jaren 60 en 70 zijn verzameld. In 2014 komt de website stemmen uit het verleden online op een site van de Universiteit Gent. Deze site is te vergelijken met die van Soundbites van het Meertens Instituut met Nederlandse verhalen. Ook hiervoor kunt u mailen naar wvd@ugent.be Fotowedstrijd Oog voor taalOog voor Zeeuws In navolging van onze Groningse collega's (zie http://www.rug.nl/research/ groningertaalencultuur/oog-voor-taal) lanceren we een fotowedstrijd Oog voor taal. In ons geval dus Oog voor Zeeuws. Ziet u ergens een opschrift in het Zeeuws, een huisnaam, een leuke tegel enz., maak er een foto van en stuur die naar intzeeuws@scez.nl. Vermeld de volgende gegevens: naam van de fotograaf - datum van de opname - de locatie. Een toelichting mag uiteraard ook. Elke maand selecteren we een foto als 'foto van de maand'. De fotograaf ontvangt dan een klein presentje. Alle foto's zullen op de website www.zeeuwseklapbank.nl worden geplaatst. De eerste prijs wordt uitgereikt eind januari. In Brouwershaven was de start CD MET VERHALEN IN DE DIALECTEN VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Op woensdagavond 2 oktober vond in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven de presentatie plaats van een nieuwe cd met humoristische streekverhalen, onder de titel Van Brü tot Burghsluus, Humoristische ver'aelen van Schouwen-Duveland. Verhalen leven voort Sinds er mensen op aarde leven zijn er verhalen verteld. Ieder deed dat in zijn eigen taal. Na de ontdekking van het schrift ging men ze ook opschrijven. Zo leefden vertellingen naast mondelinge overlevering ook voort op schrift en wie dat wilde kon ze lezen. Vanaf ongeveer het midden van de negentiende eeuw werden er ook verhalen in dialect gepubliceerd. Veel mensen vinden het lezen van een verhaal in dialect behoorlijk lastig. Door diverse spellingswijzen met allerlei vreemde accenttekens ontstaan vaak merkwaardige woordbeelden. Vooral voor niet-dialectsprekers zijn de klanken dan heel moeilijk te reconstrueren, hoe de schrijver met allerlei aanwijzingen ook zijn best heeft gedaan. Oude tijden herleven Als men een dialectverhaal beluistert, speelt dit probleem niet. Alle specifieke klanken, de juiste intonatie en het spreektempo van een bepaald dialect komen door de verteller op een natuurlijke wijze tot leven. En zo herleven de oude tijden waarin verhalen klonken. Met die gedachte in het achterhoofd heeft het bestuur van de Zeeuwse Dialect Verênigieng het plan opgevat om van de diverse regio's in het Zeeuwse dialectgebied een luister-cd uit te brengen met diverse verhalen. Schouwen-Duiveland mag de spits afbijten; andere regio's zullen volgen. Een bijkomend voordeel is dat op deze manier de gesproken dialecten tevens hoorbaar voor het nageslacht zijn vastgelegd.

Nehalennia | 2013 | | pagina 41