Aflevering 182 winter 2013 Kerstmis vo oalemael 't Land dat lig te rusten Oales lig tevree 't Is oneindug stille Kerstmis op de stee De mensen mee een wolle muste Anden vrieve,stille praete Lichjes achter 't raem Kerstmis op de straete Over 't land een witte nevel Boómen op een vare rand Op een tak een veuhel Kerstmis op ut land Klokken die doe luue dan wee zacht,dan wee sterk Zachjes 't urhul spele Kerstmis in de kerk Je oor 't et kraeke in de boómen Een traene in een óóhe C.A. van Boven 1980, Wissenkerke, uit Nehalennia 1980, afl. 38. Pastoor Gielliet Lang geleejen wier der een kleinen op de wèreld gezet, 't Was onder Biervliet èn zijn naom was Omer Gielliet Toen a die nog êêl klein was zei die ik gaon der voor, an 'k vee laoter grööt bèn dan wor ik zeker pastoor. Da klein ventje van toen èt inderdaod woord g'ouwen. Jaoren laoter is die dan oek nog es gaon beeldouwen. Waor a die 't beste in was is altiid een vraoge gebleven, wan allebei die roepingen waoren zijn lust èn zijn leven. Ie wier tot pastoor benoemd in Brejes an 't waoter. Maor een echten Bressiaonder wier die pas vee laoter. A je noe wil dat een Bressiaonder je de les gao spellen dan moe je een verkeerd woord over Gielliet vertellen. Ik was het nii altiid êêns mee wa pastoor Gielliet zei mao 'k ao vee respect voor em in zijn veekleurige pij. Op een zondag zei die "k gaon 't nii te lange trekken, wan 'k moe zóó bots naor een betoging vertrekken. De wèreld is vee te mööi om dem zoemao te vernielen dus gaon 'k strek tegen die kèrnkoppen gaon knielen. Bii de Red de Schelde-tocht zei die in bevlogen preken da zij al die stienkende fabrieken maor af mosten breken. An 'k dan zei 't is allemao nii zoo erg as a jii wè vrêêst, Lichjes in een uus Kinderstemme zienge Kerstmis tuus van binnen as een stéén Een klein uusje Kerstmis alleen An de lucht de sterren twienkele, overal Een deure op een kiertje Kerstmis in een stal Kiek, een lichte sterre Mee een hloed van hloeiend stael Die staet boven elk uusje Kerstmis vo oalemael

Nehalennia | 2013 | | pagina 61