Aflevering 182 winter 2013 Afbeelding 1. Uitsnede Werendijke uit het Panorama van Walcheren door Antoon van Wijngaerde. Museum Plantin-Moretus, Prentenkabinet. met de gemeente Veere, de provincie Zeeland, Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en de Walcherse Archeologische Dienst (WAD). Het project had als doel om delen van de gekrompen dorpen weer zichtbaar en beleefbaar te maken. Het bestond uit het plaatsen van uniforme bebouwde-kom-borden en informatieborden en uit het realiseren van drie ideeën bedacht door de werkgroepen van bewoners van Werendijke en Boudewijnskerke en van geïnteresseerden in het gekrompen dorp Poppekerke. Werendijke en Porta Coeli Het vervolg van dit artikel behandelt de ideeën van de werkgroep van Werendijke en met name het geofysisch onderzoek dat nodig was voor de realisatie van deze ideeën. Naast het laten maken van een mozaïek waren ook het plaatsen van kleine kerktorens op de hoeken van de locatie van de verdwenen kerk en het plaatsen op afstand van een doorkijkvenster met een reconstructie van hoe het gekrompen dorp er omstreeks 1550 moet hebben uitgezien doelen. Voor de realisatie van beide laatste ideeën was een exacte plaatsbepaling nodig van resten van het gekrompen, of in dit geval liever gezegd: verdwenen dorp met haar kerk. Hiertoe deden SLZ en de werkgroep een beroep op de Walcherse Archeologische Dienst (WAD). Zij kwam met het voorstel van een geofysisch onderzoek; een relatief jonge onderzoeksmethodiek die een stuk efficiënter en doeltreffender kan zijn dan het reguliere verkennende onderzoek in de vorm van grondboringen en proefsleuven. Op en rond de plaats van de boerderij en de minicamping Werendijke (Werendijke 12 bij Zoutelande) stond in de middeleeuwen het dorpje of gehucht Werendijke. Het bestond uit het vrouwenklooster Porta Coeli (Hemelpoort), een kerk en waarschijnlijk ook enkele boerderijen. Hiervan is vandaag niets meer te zien. Het klooster is tijdens de middeleeuwen al opgegeven en de kerk is tijdens de 'Spaanse troebelen' in 1574 verwoest. Hoogstwaarschijnlijk lag iets ten noorden van het dorp ook een vliedberg. De veldnamenkaart van voor de Tweede Wereldoorlog verraadt ons op welk veld de kerk heeft gestaan. Een afbeelding uit 1550, het Panorama van Walcheren gemaakt door Antoon van den Wijngaerde, laat ons een kerkje en enkele huizen zien afbeelding 1Veel meer weten we niet. De gehele kerk en eventueel omringende boerderijen zijn in de 16de eeuw gesloopt. Alleen delen van het woonhuis van de boerderij Werendijke zijn mogelijk nog van het oude klooster. Het geofysische onderzoek Als men in vroegere tijden een gebouw sloopte, dan deed men dat vaak tot aan de grond. Ondergrondse muurdelen en funderingen liet men zitten. Deze uitgraven was blijkbaar te veel moeite; ze zaten ook niet in de weg. Archeologen proberen deze funderingen in kaart te brengen en kunnen zo een reconstructie van de oude gebouwen en de lay-out van

Nehalennia | 2013 | | pagina 6