1 BU m 3 Nehalennia zomer 2022 nr. 216 Heuj Rinus, Groete, Leo Jaciitplezier en -passie door Marc C.I.M. Dierick 24 25 Readies van lezers In januaori 2002 waore m'n vrouw en ik op vekansie in Zwitserland. Toen was in ongs land net de euro ingevoerd. Wielle konde in Rotterdam op 't poskantóór geen eurobil- jette en euromunte kriege voor ongze reis naer Zwitserlangd. Onze vriend uut Rotterdam, voegde zich daerbie ongs. Op 't terras bie de skielift liet hie z'n eurobiljette zieë an ongs. n Ober, die dat zach, ze: "Mach ik die biljette eeve an mien kollegaas laete zieë". Netuurluk mocht dat. Mevrouw J. Janse-van Dijke (Poortvliet) is al jarenlang een trouwe inzendster van de vragenlijsten. Ze stuurde ons een interessante reactie op de Bruine Bonen, van Roger Blaak man (Nehalennia 215, blz 26) “Ik wil nog iets zegge over die ruiter vo bruine bóónen. Mien vaoder zetten wè ruiters, ma dat was voo andere diengen, zoals ooi. Mar atten een lappe bruine bóónen 'ao, dan zetten ie boonstokken. In die wiere van onder af d'r an geleid deu de rondte. Eêst de stok goed in de grond zette natuurlijk. In dan mêêstal een stukje plastic bovenop vor atte zou gaen regenen”. Reactie op het verhaal ‘De strontvliehe' in Nehalennia 215 ‘Vandaag ontving ik de Nehalennia. Er is kennelijk iets fout gegaan bij de plaatsing van het verhaaltje over de strontvliehe. De oorspronkelijke auteur heet namelijk Rieks Veenker. In de slottekst is het wel goed opgenomen. Wellicht is een rectificatie in een volgend nummer moge lijk?’ Jaap Murre Bij dezen dan hebben en precies aan welke pinnendraad de strik moest hangen. Ik geloof niet dat hij ooit door één garde gepakt is. Een gezond bestaan moest het zijn. En anders is het zo dat alleen de sterken onder ons penser worden. Toen in Boschdorp [De Heikant] D'n Peuten, een beruchte stroper, honderd jaar werd, is het gevierd door en met heel het dorp. Bij de gouden bruiloft werd zijn huis gekroond. Er stond een ereboog van sparretjes en bloeiende himst (brem) uit d'n Baggaert. Heel de straat was opgefrist met rooskes van kronselpapier en dat alles was weken eerder door de buurtbewoners gezamelijk in café Het Hoeksken in elkaar geknutseld. Pastoor Karremakers had voor een schone jubileummis gezorgd, compleet met maotekes als bruid jes gekleed. In de stoet naar de kerk waren deze drie praalwagens, die het stropersleven van D'n Peuten uit beeldden. De erewagen werd getrokken door een echte grote Belgische merrie met in haar halster een paar grote prijsrozen van de jaarmarkt. De wagen zelf was volge hangen met rooie, witte en blauwe rooskes en natuurlijk hazen- en konijnenvellen en fazantenveren. En boven op de wagen zaten de jubilaris, de beide gardes en alle jagers van het dorp. Het bovengenoemde boek is te koop voor 24,95 in de Supermarkt Goethals in Westdorpe. Het volledige bedrag van het boek gaar naar Hulphond Nederland. Voor meer info: Hulphond.nl Mare Dierick is een gepassioneerd jager. Nadat hij zijn huisartenpraktijk had neergelegd, stelde hij dit boek sa men uit artikelen die hij publiceerde tussen 1984 en 1990 in “De Nederlandse Jager”, het blad van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging. Voor ons is het boek boeiend om te lezen vanwege de vele dialectwoorden en de folklore. Daarom schenken we in deze Nehalennia er uitvoerig aandacht aan. Een schit terend boek met tientallen illustraties, onder andere van Rien Poortvliet. Vermeldenswaard is ook dat dokter Die rick al jarenlang een trouwe invuller is van de vragenlijs ten voor de gemeente Koewacht. We nemen ter illustratie één hoofdstuk over Meiken uit het prachtig geïllustreerd boekwerk, dat getiteld is: Stropen, pensen, alternatief jagen Vorig jaar was Meiken 65 jaar getrouwd. Nog altijd heeft hij een prachtige schittering in zijn scherpe blik. Een tante van mij beweert, dat ze aan iemands ogen kan zien dat hij jaagt. Door het turen en steeds scherp opletten of er tussen de bruine kluiten een haas van dezelfde kleur valt te ontdekken, zouden je ogen een bepaalde glans krijgen. Meiken had in elk geval z'n felle glinstering in zijn ogen. Hij was maar n'n duim hoog, had een grote snor en bij het uitdelen van de neuzen had hij vooraan gestaan. Zijn hoofd was binnen- en buitenshuis altijd bedekt met een grote pet. In bed droeg hij een slaapmuts met een trosje erop. Vanuit zijn klein huis in De Sterre, kon hij alle bewegingen in de polder zien. Ik denk dat hij, wanneer we in de buurt aan het jagen waren, twee keer zoveel wild zag, als wij zagen. En een stuk wild verloren schieten, was er nooit bij. Als wij of de hond het niet vonden, wees gerust dat Meiken het 's avonds met smaak oppeuzelde. Maar hij was sportief. Hij kwam ervoor uit. Ook tegen ons, dat hij ons af en toe wel eens een handje hielp bij het handhaven van een redelijke wildstand. De diamanten bruiloft tussen het vrijgevochten ventje en zijn koleirige vrouw, een echte rossige van een wijf, was er een van 65 keer 365 dagen ruzies en scheldpartijen. Om dat vol te houden moest Meiken wel geregeld d'n Ou wenpolder invluchten. Dat heeft hij nog eens haarfijn uit de doeken gedaan. “Als mijn zoon een haas wil hebben en het lukt hem niet, dan ga ik dat op mijn leeftijd (in de negentig) nog even voor hem regelen. Ge kunt gerust zijn dokter, dak er eenen heb binnen n'n dag. Die mannen van tegenwoordig die hebben geen donder verstand van streupen. Maar ik zal hem wel hebben 'oor. Ik zet 's avonds een strop en de volgende dag heb ik hem. Ik weet precies waar en hoe ze lopen en weet ookprecie hoe je een moere of een rijer moet vangen. Want daar zit verschil in. Dat wiste gij nog nie zeker 'eh? Bij een moere moet het strop vlak boven de grond gezet worden; bij een rijer iets hoger. Want 'n moere loop mee 'euren kop over de grond gebukt en een rijer 'oudt zijn kop om 'eug Of dat waar is, weet ik niet. Maar het goede hazenpad kiezen, kon Meiken wel. Hij wist welke veure hij moest Zo ging dat in die tijd vol romantiek en gemoedelijkheid. Toen stopers nog echte ouwerwetse pensers waren in plaats van de bendes “alternatief-jagende-lekker-dierfana- ten” of andere georganiseerde wildstropers van tegenwoor dig. Over dit soort stropers vertel ik later nog wel eens. Hopelijk ook met een lichte glimlach. Nieuwe roman We ontvingen het volgende bericht. Ik heb met veel plezier een nieuw boek geschreven. Wel licht dat sommigen van jullie het met even veel plezier willen/gaan lezen. De titel is: 'Een vrij leven Het vraagteken in de titel staat er niet zomaar. Hoe ver kan iemand gaan in het nastreven van zijn eigen vrijheid, zon der daarbij de vrijheid van anderen te belemmeren of in gevaar te brengen of zelf een outlaw te worden. In dit boek kijken we door de ogen van Greet Huisman naar haar leven als partner van de vrijbuiter Sjors d'Hoogens. Ook zij koos voor een vrije manier van leven, maar anders dan haar partner begreep ze dat ook een vrije manier van leven grenzen kent. Je weet wel: 'Tussen droom en daad Meer weten? Mail naar jalauret@zeelandnet.nl Jan Lauret r a 1- Meiken voor zijn huisje in De Sterre. De erewagen met rooskes versierd.

Nehalennia | 2022 | | pagina 14