Het Haringlied 1 J3J-J--I Haringlied m -i-—-a J 1 I6s. j Nehalennia zomer 2022 nr. 216 Rinus Willemsen 11 10 ^sgsaasi Eind augustus 1921 ging het als een lopend vuurtje door het dorp. Weten judder 't d? De koneginne komt. Het was inderdaad waar. De burgemeester had een bericht uit Middelburg ontvangen. Snel moest er een programma in elkaar gezet worden. Daaraan hadden de pastoor, dominee en schoolhoofd elk een bijdrage te leveren. Maandag 11 november 1918 kwam er een einde aan de Eerste Wereldoorlog. Er ontstond toen een strijd om het bezit van Zeeuws-Vlaanderen. Nederland was neutraal geweest en België eiste als compensatie voor de geleden oorlogsschade dit gebied op. Onmiddellijk werd een anti- annexatiecomité opgericht om die eis ongedaan te maken. In bijna alle Zeeuws-Vlaamse plaatsen werden in septem ber 1919 anti-annexatiefeesten gevierd toen die dreiging uit de lucht was. Ook in Biervliet. Kort daarop bezocht het koninklijk gezin het gebied ten zuiden van de Westerschelde. Ook Biervliet werd aange daan. In de late middag van 16 september 1921 hielden drie voertuigen halt in de Kerkstraat. Daarin zaten onder andere Koningin Wilhelmina, prins Hendrik en prinses Juliana. Burgemeester Willem Pieter Maarleveld verwel komde de vorstin en de rest van het gezelschap. Dominee Krul vertelde in het kerkgebouw over de gebrandschil derde ramen, pastoor Francois onderhield zich met de prins en mevrouw Krul richtte haar aandacht op de jonge prinses. Buiten stonden de plaatselijke Harmonie en de school jeugd opgesteld. De kinderen zongen het Haringlied. Cornells de Dreu was in Goes geboren op 21 november 1871. Hij trok naar Middelburg, naar de Rijkskweekschool en ontmoette daar zijn vrouw, Wilhelmina Adriana Dor- maar. Ze trouwden op 1 juni 1898. Cornells was muzikaal en al snel was hij de dirigent van een christelijk koor. Hij werd hoofd van de school op 't Zand, een deel van de gemeente Koudekerke, tegen de vesten van Middelburg. We komen Cornells in 1917 tegen als dirigent van een koor in Goes, dat hoge ogen gooide op festivals, maar door een groot verloop van leden werd opgeheven. In april 1921, met ingang van het nieuwe schooljaar ont ving hij zijn benoeming tot onderwijzer met hoofdakte in Biervliet. Al in augustus van datzelfde jaar, toen de dorpsnotabe- len op de hoogte werden gebracht van het bezoek van de koninklijke familie, overlegden bovenmeester Pruisen en De Dreu over de invulling van het programma. Mogelijk is toen het besluit genomen om een eigen volkslied te componeren, dat door de kinderen zou worden gezongen. Lang verbleef Cornelis de Dreu niet in Biervliet. In januari 1922 berichtte de Neuzensche Courant dat hij een benoeming in IJzendijke als schoolhoofd had aange nomen. Inderdaad, hij was snel vertrokken. Maar door Het Haringlied was geboren. Eigenlijk is het een ode aan het Middeleeuwse Biervliet en de haringkaker Willem Beukelszoon. 4 Cornells de Dreu Biervliet had omstreeks het begin van de vorige eeuw een groot, modern schoolgebouw met zes lokalen. Beneden rechts van de gang was het gymnastieklokaal en links zaten de lagere klassen. Via de stenen trap, kwamen de oudere leerlingen van de hogere klassen in hun lokalen. In één van de ruimtes was de klas van meester De Dreu. w* Bronnen: www.krantenbankzeeland.nl www. zeeuwengezocht de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs in die tijd, vertrokken de katholieke leerlingen naar hun nieuw gestichte school en dreigde hij ontslagen te worden vanwege het leerlingenlek. In de PZC van donderdag 17 februari 2022 stond een oproepje. Of er nog mensen waren die de tekst en muziek hadden van het Biervliets Haringlied, dat de kinderen zon gen in de klas bij meester Maas. De vraag werd gesteld door mw C. de Feijter - van der Hoofd. Laat ik nou ook bij die meester gezeten hebben en ook dat lied zongen we herhaal delijk. Over de ontstaansgeschiedenis en de componist gaat dit artikel. Markl, Biervliet De dorpsschool op de Markt met muziekkiosk. het*die -uit een rijke goud - st roc Tekst en melodie van het Haring lied, uit: Kinderversjes en volksliederen uit Zeeland, E. J. van den Broecke-de Man, m.m.v. dr. J. H. Kluiver en Bas Oele, Vlissingen 1979. Aankomst van de koningin bij de herv.kerk, waar in het portaal burgemeester Maarleveld de vorstin (in het wit) verwelkomt. Rechts staan de schoolkinderen met vlaggetjes, die het Haringlied zingen en links het muziekkorps. Zangvereniging van Biervliet in 1923, toen De Dreu al in IJzendijke werkte. Hij zit hier midden op de eerste rij. Wie gaar-ne zingt Robert Langetidoen 12 jaar Biervliet Tefa>! en muziek: C. de Dreu de va-der swa - ken#Veroect dan Wil-lent Beu-kels niet. het haringlied een rijke goud - stroom vloot. Wie ooit het oude Biervliet ziet. Waar Willem werd geboren. Doet bij dit schone Haringlied Zijn totals kaker horen. En dankbaar staar ik op het graf. Van hem die ons de haring gaf. (bis) een rijke goudstroom vloot. Hij was uit bron ont-sloot# waar- Hoe dikwerf heb ik dtoude vlag, zien wupp'ren aan de masten. Ah ik mij op een huisjesdag, aan ’t schouwspel mocht vergasten. Vlecht ik verrukt een erekroon, voor onze Willem Beukelszonn. (bh) iiii en zee-nanket wil het ka-ken, Hij was het,die de bron ont-slootfwaar- de van

Nehalennia | 2022 | | pagina 7