In gesprek met Anne Hoek TKi hij m 1 -r A Ij J Nehalennia herfst 2022 nr. 217 Pau Heerschap Pau Heerschap Anne neemt plaats achter de piano en speelt een stukje. 19 18 M’n stikje schap. Ik had een hoofdzakelijk exact vakkenpakket. Ik houd van getallen en aanvankelijk dacht ik dat ik verder wilde in de accountancy. Mijn vader werkte ook in die branche. Op een gegeven moment waren er op school meeloopdagen met een aantal docenten. Zo liep ik ook mee met mijn populaire wiskundedocent. Ik kwam toen tot het inzicht dat op een kantoor zitten toch niets voor mij was. Lesgeven leek mij leuker. Na het behalen van mijn diploma heb ik eerst een tus senjaar genomen en ben ik gaan werken. In dat jaar had ik ook de tijd om mijn Wiskunde-B bij te spijkeren. Daarna ben ik voor wiskundedocent, 2e graads, gaan studeren aan de lerarenopleiding ‘De Driestar’ in Gouda. In dat eerste jaar gaf ik les aan een VWO-2klas. Volgend jaar ga ik tijdens mijn stage les geven aan leerlingen uit Havo 1-3. Ik vind de opleiding erg leuk en ben blij die gekozen te heb ben. Ik woon in Gouda op kamers. Je staat erom bekend dat je heel goed Ouddorps spreekt. Ja, dat ging al vanaf de tijd dat ik kon praten gewoon automatisch. Mijn ouders spraken dialect en zo heb ik dat geleerd. Ik vond dat altijd heel normaal. Mijn jongere zus spreekt veel meer ‘Hollands’, maar ik vind het gewoon heel leuk om Ouddorps te spreken. Natuurlijk spreek ik in Gouda Algemeen Nederlands, ook met mijn vriendinnen en collega’s. Leuk om te vertellen is dat ik een keer een vriendin op bezoek had. Wij converseerden in het Nederlands. Mijn moeder belde en toen ging ik automatisch over op het Ouddorps. Mijn vriendin vond het heel wonderlijk dat ik nog een andere taal sprak. Zij vond het heel leuk en bijzonder. Ik zei: ‘Ja, dat gaat gewoon automatisch. Als er iemand Ouddorps tegen mij praat, dat ga ik gelijk ook over in dat dialect. Wat is volgens jou een dialect? Is het een taal? Ik vind het, denk ik, meer een soort ‘boerse’ variant van het Algemeen Nederlands. Een dialect is een taal met een eigen grammatica, die in gewikkelder is dan die van het Nederlands. Het dialect was er ooit eerst en uit enkele dialecten is het Algemeen Nederlands geconstrueerd. Oh, dat heb ik nooit geweten. Hoe denk je over de toekomst van het dialect? Ik vind een dialect spreken heel gaaf. Jammer dat het gaat verdwijnen, maar dat is waarschijnlijk onontkoombaar. Dan verdwijnt er weer een stuk cultuurgoed. Je heb ook hobby’s? Ja ik speel piano en orgel. Ik ben opgegroeid met muziek om me heen, mijn vader is (kerk)organist en zo is muziek mij met de paplepel ingegoten. Ik heb ook een Youtube- kanaal waarop de lezers mij kunnen horen piano spelen: ah music piano. Verder vind ik allerlei vormen van denksport heel leuk. Ook maak ik voorstellingen met ‘Diamondpainting’ met van die kleine plastic blokjes. Een legpuzzel leggen vind ik ook wel leuk. Tegenwoordig hoor je vaak de opmerking: Jongeren, die spreken geen dialect meer Op een eenvoudige manier wilde ik dat eens testen door op straatjeugd, zo vanaf twaalfjaar, in het Ouddorps aan te spreken, in de hoop dat ze mij in dat dialect zouden antwoorden. Het viel mij mee, heel veel jon geren deden dat inderdaad. Pasgeleden moest ik een pakje nootmuskaat aan een kassa in de AH-winkel afrekenen. Ik vroeg de jeugdige kassière of ze wist wat de Ouddorpse benaming voor dat specerij was. Ze wist het niet en na enig oefenen kon ze het woord 'kruuneute inderdaad uitspreken. Ze vond het best wel leuk. Ineens moest ik toen denken aan enkele jaren geleden, toen een kassière dacht dat ze heel goed Duits kon spreken. Ze vroeg aan een Duitse mevrouw: 'Wollen Sie auch segeln?’, niet wetend dat dit het Duitse woord voor 'zeilen is. De mevrouw antwoordde dan ook 'Ach nein, selbsverstandlich nicht! Ze kreeg geen zegels... Om een en ander eens nader te onderzoeken heb ik een achternichtje van mij geïnterviewd, Anne Hoek, van wie in de familie bekend is dat ze heel goed Ouddorps kan spreken. Anne is bijna 19 jaar. Het vraaggesprek vindt in de ouder lijke woning plaats. Vertel maar eens iets over jezelf. Na de basisschool heb ik de Havo gedaan aan de ‘Prins Maurits’ in Middelharnis, een Christelijke scholengemeen- In dan binne d’r anêêns de proeven van de nieuwe Neha lennia. D’r bleke nog wat stikken wit te wezene. Noe hè ‘k altied nog wel wat foto’s achter de hand. M’n medecor- rectrice zei: ‘Zou ’t niejt leuk weze om ’n foto op te nemen van een vroegere dialectendag? Meschien wérkt dat inspi- rend voor de kommenden dag op 15 oktober a.s..’ Ikke an de slag in m’n bestanden. In, ja óór ik vong d’r nog ’n paer van de dialectedag van 2009. Op de foto hieronger zie je ’n impressie van de zaele van toe. Gelieke viel mien op dat ‘r toe zoeveel ménsen anwezig waere, maar oak dat ‘r al veel ménsen uut d’n tied waere Oak most ik dienke an d’n tied dat m’n nog zóón 800 le den hao. Toe kwamme d’r zoeveel op diejn dag dat ’n ge- dêêlte voor ’t eten oak achter in de gróóte zaele most zitte. Mar dat is al lange ‘elee. Van Goerêê-Overflakkêê kwamme d’r toe oak veel. Dat is tegenwoordig mar ’n paer mêêr. In noe mar hope dat ‘r toch nog ’n behoorlek antal zal komme. ’n Dialectedag is eigelek ’n soort reünie, want wat was ’t altied gezellig. Hopend dat dit stikje inspirerend mag weze om te kom- mene. Briengt oak gerust mar iemend mee die nog géén lid is. Meschien vindt die ’t zóó leuk dat ‘n ’t gelieke woordt. Wat vind je? Zou er op de basisschool meer aandacht moeten worden besteed aan dialect? Ja, dat vind ik prima, maar dan zou de leraar die dat geeft zelf dat dialect moeten spreken. Anders klinkt het heel geforceerd en spreek je alleen maar óver het dialect. Wat vind je de waarde van een dialect? Een dialect is heel waardevol. Ik beschouw het Ouddorps als mijn moedertaal. Als je je op je gemak voelt dan is het heel prettig om Ouddorps te spreken en gaat het gewoon automatisch. VI i ij Anne achter de piano. ’n Impressie van de zaele in 2009. Anne bladert geïnteresseerd in de Nehalennia. /F X /lx

Nehalennia | 2022 | | pagina 11