m Nehalennia herfst 2022 nr. 217 Najaar Bron: NederL Volksleven, XI, biz 57. Henk Blom Zeg boer Henk Blom 27 26 Readies van lezers Verhalen en gedichten Varia 't Schelpenpad onder mijn voeten, boven mijn hoofd de Zeeuwse lucht en meeuwen, die me krijsend groeten. Links in de struiken een gerucht, de schorre schreeuw van een fazant. 't Is najaar in 't Schouwse land. De duindoorn laat de duinen gloeien, kleurt met oranjegeel pastel. Wat vlinders die daarboven stoeien. Een merel lust de bessen wel en zwalkt haast dronken naar de kant, 't Is najaar in 't Schouwse land. 'n Late zwam staat nog te pronken, verspreidt al zwak de geur van dood. De zon, haast in de zee gezonken, zorgt voor verglijdend avondrood en zet 't hele duin in brand. Wat houd ik van dit Schouwse land! dit duungebied oens twêêjen, vandaege beige, bruun, vaelgroen dóóje kleuren van hout in helfras in toch, daertussen het vlammend róód in oranje van de duundoorn sniejend, as trrekt een piene deur je heen in over alles dat licht as was het den éérsten dag Teunie Knöps Uit de bundel ‘Tussen gorzen in slikken, 1985. Onderstaande bijdrage is een reactie op Pau Heerschaps artikel in de vorige Nehalennia Zeg boer, waar is je vrouw? Zeg boer, waar is je Zeeuwse vrouw? Van je hopsasa, van je hesasa. Zeg boer, waar is je vrouw? Mijn vrouw is in de schuur, mijn vrouw is in de Zeeuwse schuur. Van je hopsasa, van je hesasa. Mijn vrouw is in de schuur. Wat doe zij in de schuur? Daar melkt zij hare koe Wat doe zij met de melk? Die geeft ze aan hare kind. Wat doet het kind daarmee? Het kind, dat drinkt ze op. Waar gaat het kind naar toe? Het kind gaat naar de school. Wat doet ze op de school? Daar leert ze 't A, B, C. Het bovenstaande is een kinderversje en het gaat als volgt: Twee kinderen zitten tegenover elkaar met scheve onderarm en de palmen van de handen naar elkaar toe. Beurtelings klappen ze nu de handen tegen elkaar, dan de rechterhand, dan de linkerhand. En nu is het versje uit, ja, ja. En nu is 't versje uit. q r s t u w 1 m n o dit binne de uren van verbie gaen in vrom komme vrom komme in verbie gaen een diep aesem haele voor een langen tied Vermoedelijk zijn er ook van zulke alfabet-voordrachten, maar dan in andere gebieden van onze delta. Knip ze uit en stuur ze op naar het secretariaat. Of mail ze. Uit: Dr Tsjaard de Haan: Onze Volksrijmen, Utrecht, 1978, blz 209. erf van opa met wat de natuur ons te bieden had. Je was een kind en wist niet beter dan dat Tot Rook op zekere dag zei: “Maendaggae ik nae schole”. Mijn wereldje stortte in, we waren even oud. Maar tot mijn opluchting zei mijn moeder, dat ik te laete verjaerden. Het gevaar was voorlopig geweken. Misschien zouden ze het wel vergeten, hoopte ik. We misten ons speelkameraadje erg. Na vier uur kwam Rook uit school en dan bracht hij ons verslag uit over wat hij allemaal geleerd had. Diep onder de indruk waren we. Maar Rook verzekerde ons: ’t Is d g eêl nie moeilijk”. En zo brak toch de dag aan dat ik aan de hand van opa naar school werd gebracht. Daar stonden de grote jongens al klaar om je uit te jouwen. Toen er één vlak bij me kwam met zijn gezicht, zei opa: “Geef’t em een klap vó zijn kop”. Gewend zijnde om naar opa, de pater familias, te luiste ren, geschiedde zulks. Geschrokken door deze buiten de spelregels vallende daad, droop deze jongen, evenals de anderen, af. Binnen leverde opa me af bij de juffrouw, waar ook mijn vader en moeder bij in de klas hadden gezeten. Allemaal vreemde gezichten, maar gelukkig ontdekte ik mijn nicht je, die al in één van de bankjes zat, armen keurig over el kaar. Naast haar was mijn plaatsje, dus ik ook gelijk armen over elkaar. Blijkbaar hoorde dat zo, maar daar had Rook nooit iets over verteld. De andere bankjes vulden zich met voor mij onbekende jongens en meisjes en zo begon mijn eerste schooldag, niet wetend, dat er nog heel wat schooldagen zouden volgen in mijn leven. Maar wie die jongen was, ben ik nooit te weten gekomen. Rie Rosmolen-Murre Bieverdiene Bieverdiene is aoltied eêl gewoon eweest. ’t Is noe wè zó, dat ’t is om nog rieker toren as dat je a bin. Dat was vroe- her bie vee maansen netuurlijk wè anders. Dan perbeerde je om n bitje minder aarm te wezen. Tachtig jaer elee was t’r vee aarmoe op Schouwen. De maansen moste ’t nóódihe bedienke om d‘r wat bie te verdienen. In zó gienge d’r vee lengst de deure om wat te verkoapen. Ko uut Brouw dee vee diengen oplappe in dan perbeer- derin die wi an de man te briengen. Zó ao Jewannes op Renisse bie Ko n gróóte zwarte perreplu ekocht. Ie was aerebeier bie Kees Steur in ’t land lag êêmae achter Noordwaale, meer as twi kilometer varre. Ma dat was in dien tied êêl gewoon. De perreplu kó je goed gebruke a je om twaolf ure in de rehen most ete. Zó varre van uus gieng je netuurlijk nie even tuus ete. Dochter Jannekee ao op de fiets ’t waarme eten ebrocht. Noe, ’t plensde. Ze zaete boven de peeën gezellig onder de perreplu in Jewan nes riep naer bove: Hoho, ik a genocht sauze. Jewannes ao wat bedocht om bie te verdienen. Ie gieng n fietsenstallieng ‘ouwe, as f r op de Stiereweie van Steur concours was. Je kon je fiets d’r zette vó vuuf cent, n auto dee a gauw vuuftig cent. D’n boer vond, dat n dat toch saeme mit d’aore knecht most doe. Dust bie ’t volhende concours stienge Jewannes in Piet mit ulder twééën. Z’aode dienk ik toch wè gauw vuuf-in-twintig gulden. Dat was êêl vee in dien tied. Lou uut Burgh, kwam ‘s maendags op Renisse om schoe- neheld op faelen. De maansen konde nie zó-ma nieuwe schoenen koape, ma dan konde ze bie Lou d’r vó spaere in d’ouwe schoenen wiere gereheld op el apt. Zó kwam ‘n ok bie Jewannes in Leuntje in omdat ’n aoltied ’t zaalfde rondje dee was dat aoltied net onder ’t eten. Dan riep ‘n: Je ete d’r wi goed van..Dat vonde ze toch wè ’n bitje verve lend, Zo’n 80 jaer elee was t’r op Schouwen-Duveland Koos Ke- leman. Ko dee aoltied over ‘t eiland zwaarve. 't Was 'n bitje 'n landloaper. Ie behon aoltied mit: Gelokkig Nieuwjaer, ok a kwam ‘n in auhustus an de deure. Ko was eêl bekend, ok bie de kinders. Ie zei dan: Aole kinders kenne Ko, ma Ko ken aole kinders nie. Noe, die kinders konde bevobbeld ouwe wolle sokken bie Ko ruile vó ’n zakboekje of zó. Ie wou d’r nooit centen vo Je zou je leste cent wè an z‘n eheen è,want ie zag t’r nie uut, maansen. In zó bin d’r vee klein behonne in laeter meschien gróót gore. Dae zit vee waark achter. Ik dae wè bewonderieng vó. In 't verbie gaen Herinneringen aan mijn eerste schooldag Onderstaande bijdrage is een reactie op Pau Heerschaps Eerste Schooldag, dat verscheen in Nehalennia 216. Met buurjongetje Rook speelden mijn zusje en ik op het Het West-Zeeuws-Vlaams alfabet A is van ahauw, aïlier en ahunter B is van beuter, das voo op je bróód en ook van boele, die zwemt in 't waoter C is van café. Da's in alle taolen 't zelfde D is van dul, en van duts. Dan bin je nie zó slim E is van èssentènde of op z'n 'Ollands gezeid: van hier tot daar F is van foeteren, dan doen me as me dul ziin G is bie ons 'n H H is van 'eule, dao stroomt waoter deu. Die letter zeggen me ni I is van 'ier en da's nie hunter J is van juun of van jannievers k is van kuusen, mao da's ouwerwets is van leute en dat en me gèrn is van miin en dat da's nie van joe is van neffest; da's nie voo en ook ni achter is van 'oender en da's gin 'aone p is van peekluts, da 's peejen en juun deu mekaore is van quatorze en da's Frans is van reuzel, dao bakkende m'n opoe oliebollen in is van scheuteldoek, da noemen me ook wel 'n slunse is van teuten, dan schiet je nie op is van ulken en die ziin zó lekker is van vuulte en veurènde is van wèrren; dan moe je flink affeseren is van nix ij is van ijgen'eimers. Da bin èrpels of stiekeme donders z is van zjêveren en da en 'k noe a genoeg gedaon V X ITÏMIMil hi

Nehalennia | 2022 | | pagina 15