ae mo je dwas deurene' J Noe nummer 12 a> O) TJ 0) k_ Kommend over d'Oesterdam of over de brugge uut Braebant wor de bezoeker ver welkomd deu een bord liengst de wegt: 'Tholen, daar kun je niet omheen'. De tekst is bedocht in de jaeren tachtig toen a iedere gemeente die at een bitje mee wou telle in de regio, z'n eige op de kaerte zet ten. Naemsbekendheid was belangriek. Profileren, in goed Nederlands. Voora om bedrieven an te trekken. Amsterdam heeft het, Rotterdam doet het. In die geêst. 't Vreemde van dat bord is da je vor een voldongen feit staet: a je de tekst leest, dan bin je a op Tholen. D'r om'eene kan je dan inderdaed nie meêr, mae 't is netuurlijk ok figuurlijk bedoeld. Ik most er an dienke toen a 'k las over 't Zeêlanddebat. 't Gieng erover of de ver- bindiengen in en nae Zeêland verbeterd motte worre. Gedepeteerde Van Zwieten vertélden in Goes dat n, at n op Tholen kwam, d'r aal- tied verdwaelt. Op 't afrieën van d'Oesterdam most n lienksof of rechtsof, rechtdeu kon nie. De bestuurder ziet daerom een dwasverbindieng tussen d'Oesterdam en de Philipsdam wè zitte, zeide n. Ok aore deêlnemers an dat debat vonde dat er nog wè een reêpe asfalt bie kon op 't eiland of da de boel in ieder geval beter angegeve most worre. Gespreksleidster drs. N. Ginjaar-Maas stooktn 't viertje nog een bitje op deu te stellen da je beter nae een dool'of kon gae, as nae Tholen. En de Thoolse wetou- wer Heijboer wist warenteg te vertèln dat er a een stippellijntje tussen de twee dam men getékend stieng op de plankaerte vor het project duurzaem veilig verkeer. Mae motte we die kant wè op? Mot er noe nog meêr ontsloten worre in de tied van de cruise-control? We èn d' Oester- en de Philipsdam a. D'r léggen bruggen tussen Tholen en 'Altere, tussen Oud- en Nieuw Vossemaer, en tussen Flupland en Steênbèrge. En in de zeumer kun je (op de fiets of lopes) mee een pontje van Goris'oek nae Yesen en terug. Wordt 't noe juust geen tied om 's te verdwaelen? As tegenwicht tegen 't jachten en 't jae- gen? Is da noe juust nie 't antrekkelijke van Tholen? Rust en ruumte m'n a, zei 't VVV. Noe ka j' er ok nog es lekker ver- dwaele. 't Ont'aesten van de gestresste tweêverdiener uut de randstad kan ommes 'ier beginne: an 't afrieën van d'Oesterdam of de Philipsdam. A die stippellijn van Heijboer asfalt is geworre, dan mot er een nieuwe bord komme: 'Tholen, dae mo je dwas deure ne

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 6