Klein Arcadiê Jan Bruens (Aernburg) Deze zeumer èn ik me erg bezig g'oudn mee wat er al zö bloeit, groeit, kruupt en vliegt in den 'of. En da"s 'eêl wat, da kan 'k je wè verteln. M'n wilgeroösjes bevobbeld. Een dankboar plantje da bloeit van mei tot september. Sjuust eên dag vooda ik de plante gieng ruumn vanweges de vele pluuzn, begin september was da, zag ik d'r de grootste rispe uutkomn die an 'k-ik ooit gezien èn! "t Waor de oli- fantsrispe, een beêstje van zowat acht centimeter, die z'n eige a rap zou gaon verpopn. As alles goed gaot, krieg ik de Olifantsvlinder of Aovendroöd mee meie te zien. Om ieder jaor de penseelkever te kunn bestudeern, laot ik een kleine bitje zeevnblad staon. En oök dit jaor wierp da z'n vruchten af: ik zag er tientaln. Naodat de penseêlkevers wee verdweenn waorn, zag ik in "t noe uutgebloeide zeevnblad een grote kobbe zitn, de Pisaura Mirabilis. Deze roöfkobbe "ad een tentje van ziede over d'r eiers gespanne en 'ieuw de wachte tot de kleine kobben uutgekomme zouen zien. lederen dag gedurende een weeke èn ik er nao zitn kiekn. Leutig was da. Ondertusse genoot ik oök van 't kiekn nao den Onrust- of Meekrapvlinder, de gehakkelde Aurelia, de Schoenlapper of 't Dagpauwoog... Mabr moeder naotuur"ad nog vee meermin petto. Op de zunneblomme ontwaorden ik een Hoornaor, de grootste wespe van ons land. Verder vloogn libeln af en an. Soaé wier 'k getrakteerd op een stekelverken, een salamander, een mkkepuut, een brune puut, 't geluud van een Neutekraoker - een sjsgelmaotige gast in 't naojaor. Op de pepermuntplantn in de tuun vénd ik bergn blauwe kevertjes, 't Elzehaontje. In de loop der jaorn "ad "k a 'eêl wat gezien. "t Wier oök tied vo den oest. Nao de besn en de braomn was "t de beurte an de appels, de peern en de 'aozelneutn. En over de groen- te'of kan "k kort zien. Daor werk "k alle daogn, begeleid deu "t kao- keln van de 'oenders en "t kraoien van m'n 'aone. Jao,'t is 'ier net klein Arcadië. Maor buutn... 't Is op een griezen aovend in 't naojaor as 'k 's aovonds om een uur of zesse 't 'uus verlaotn van Herman G., kunstschilder in Vlissiengn. Onmiddellijk naodat ik afscheid van 'm 'aa genoomn en de Glacisstraote uutloöpn richting stad, 'oordn 'k vanuut een groepje joengens roepn: 'Homo!'. Ik reageer gliek, 'alf verontwaordigd 'alf ongeïnteresseerd: 'Ach rot op, kloötzakn'. De vlam sloeg geliek in de panne, 't Escaleerde totaol. D'r wier gevochtn en 't liep nie goed af mee mien. Ik kreeg zwaor klop van die gastn. M'n bril wier van m'n kop gesloogn, m'n neuze wier scheefgesloogn, m'n gezicht veranderde in een bloederige massa en ik zat onder de schaofwondn. Uuteindelijk belandde ik op de dok- terspost van 't Sint Antoniusziekenuus in Oösburg. Die gastn van wien an 'k klop gekreegn ad, da waorn Marokkaans Nederlandse joengens. Ik most gliek dienkn an dien oprichter van da comité voo ex-moslims. Die zou oök in mekaore gesloogn zien. Maor noe nummer 24 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 14