Klein Arcadiê noe nie meer deu iemand van een bepaolde nationaoliteit of afkomst, mao deu een moslim. D'r is vee veranderd in dit land. Ex- moslims worn beschermd en je èt noe zelfs een "politicus" die de koran wil reduceren tot een Donald Duckje en 't laoter zelfs g'eêl verbieën. Indië verloorn, rampspoed geboorn. A Indonesië nog bie 'Olland zou g'oorn èn, of andersom, waorn wudder noe 't grootste moslimland van de wèreld gewist. In de Indischen tied van voo den oorlog wier 't leezn van de koran gestimuleerd deu de Nederlanders, 't Bevorderde 't vreêdzaom saomnleevn van mensn. In de islam is immers iedereên gelieke.. De islamitische geloofsbelijdenis is éénvoudig en bestaot uut de woorden 'er is geên God as God en Mohammed is z'n profeet', 't Is de éénvoudigste godsdienst en de meêste gelovigen èn nog geê- neêns de koran geleezn. Ikke wè. Een aantal keern zelfs. In het boek stao datje vrie ziet in 't geloof, dat christenen en Joden ook mensn van 't boek zien. Verder is 't interessant om te weetn da moslims de wederkomst van Jezus verwachtn bie de Jezus-minaret in Damascus. Nog zoiets: de ontker- keling bie moslims is1 groöt. Amper 11 bezoekt anno 2Q06 de mos kee. In 't verleedn is t'r trouwens een Nederlandse geleerde-tót de islam overgegaon. Da was Chr. Snouck Hurgonje, die in 189^t boek 'Mekka' schreef. Da's toen as een bom ingesloogn. 't Bójpk verscheen toen in 't Duuts, maor 't is noe in 't Nederlands te kriegn: 'Mekka', I noe nummer 24 Op 't Naoikussen. bewerkt en vertaold deu J. J. Witkam, uutgeveriee Atlas. En nog een leste feitje: ex-moslims en politici die de koran mee 't boek van een bekende Duutse dictator vergeliekn, zien domkopn. Die èn allebei die boekn nie geleezn. Da kan nie anders.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 15