Dienke over dieken Jakob Liek (Zonnemaire) Op 28 meie wier de ofsluting van de Zuuderzeê 'erdacht. Dat brocht mien an 't dienken over de dieken wae ik mee te maeken aod en ook over de dieken wae 't noe om gaet bie't ontpolderen. As ouwe waeterbouwer die sins 1948 mit dat vak bezig is, mag ik best een eige mêning vin ik. De gróte baezen in Den 'Aeg en mis schien ook die in Middelburg liekene tegenwoordig meer om zeê as om land te geven. Ook in Antwerpe bin 't gróte liefebbers van vee waeter, mae dan wel bie ons in Zeêland. Ik in Delft bie de profes sors Jansen en Thijsse wel 'eêl wat anders eleerd. Ere wie ere toekomt en daerom wil ik eêst onze voorouwers noeme. Die waere glad nie gek en z' ao agauw in de gaeten dat een kort stikje diek beter was dan een lang ende. 'Oe korter, 'oe minder kans op deurbraeken en overstromingen. Ze moste nog aolles mit een kruuwaegen en een spae doe, dus oök daerom telde de lengte flienk mee. As Vlissinger uut Zonnemaire begin ik op Schouwen en Duuveland; daer 'k tot m'n achttiende aolle 'oeken en gaeten van de polders tussen die twee stikken lere kenne. In de middeleêuwen ^vaere dat tweê eilanden. Er tussendeur liep een breêë geule, de Gpuwe, die meer nae 't noorden overging in de Sunnemare. -£ Zeêland ao in die tied nie alleên regelmaetig te maeker^nit vee schae deu sturmvloeden, mar oök omdat 't een twistappel was tus sen Vlaenderen en Olland wier d'r vee verrinneweerd. êe Zeêuwen zelf waere verdeeld. Vlaemsgezinde onder Jan van Renisse stonden tegenover die van Witte van 'Aemstie, die natuurlijk as bastaerd van de Graef van 'Olland van de aore kant was. Jan van Renisse mit z'n mannen (alleên Renissenaeren?) deeë mee an de Gulden Sporenslag bie Kortriek en daer 'eêl wat Franse ridders in 't zand laete biete. De Vlaemingen krege toen an de zuudkant een poosje rust en woue toen in 't noorden schoon schip maeke. In 1304 overspoelde ze Zeêland en den 'elt van 'Olland, alleên 'Aerlem en Dordrecht 'ieu- wen dae stand. Ok Zurrekzeê bleef as een middeleeuwse egelsteling in 'anden van de 'Ollandse Graef. Witte van 'Amstie was tussendeur bie 'Aerlem terecht ekomme en versloeg dae op et Manpad de Vlaemingen die daenae uut 'Olland ofdrope. Vodat de Vlaemingen bie ons terugtrokke, wier er in de Gouwe nog zwaer gevochte. In 1304 vond er bie 't beleg van Zurrekzeê een zeêslag plaes tussen noe nummer 24 I 21

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 22