Dienke over dieken 'Ollanders en Fransen an de eêne en Vlaemingen en Engelsen an d'aore kant. De Fransen stongen onder leiding van admiraal Rainier Grimaldi, naest Franse schepen brocht die oök schepen uut Spanje en Genua mee. An de Vlaemse kant deeje varder nog Duitsers en Zweden mee. En dat aollemaele in de buurte van Schuddebeurs en Noordgouwe, wae de Fransen mit hun gróte schepen vastliepe op ondiepten. Pas in 1323, bie de Vrede van Parijs, zag de Graef van Vlaenderen of van z'n anspraeken op Zeêland. Vee onbekende Zeêuwen en zeker oök Schouwenaers uut die tied zulle mee'espeeld èn in da gevecht om de macht. Wie daer meer over wil wete, kan die geschiedenis naeleze bie een middeleêuwse Zeêuw Melis Stoke die aolles uutvoerig beschreven eit in z'n rijmkroniek. Mit die ondiepten, die volgens urn bie betten weerde laege, gae ik strakjes varder. Eêst nog eve vö spoorzoekers: Bettewaerde dat leit an de lienkerkant as je van Zurrekzeê nae Bru riedt. Tussen de ofslag nae de Zeêlandbrugge en Capelle motje dus vortan even je fantasie laete werke. Ik dienke dat die plaeten, wae de Franse vloot ruum zevenonderd jaar gelee op vast liep, wat te maeken ao mit een zwaere sturmvloed in 1288. Daebie wier Sir Jansland gescheie van Dreister ep ontstong 't Diekwaeter. Vanof toen kwaeme d'r eigenlijk drie geulen bie meka- ore, de Gouwe, de Sunnemare en 't Diekwaeter. Bie zo'tfjjjplekke krieg je dikkels een wantie. De vloed kwam 'ier van driekanten anzette; de stromen botsten, de snel'eid gieng eruut en 'i zand zette z'n eige of. I nae nummer 24 De verzanding en anslibbing gienge vlug en in 1374 wieren deur middel van tweê dammen Dreister en Schouwen mit mekaore ver- bonde en ontstong Noordgouwe. Noe konne de boeren van Dreister en oök Noordgouwe mit paerd en waegen nae Stad (Zurrekzeê). 't Zuudoöstelijke stikje van Noordgouwe lag het 'oögst, was zanderig en 'eêt noe Schoddebozze. In de tied van m'n opa wier 't nog Schorrebozze enoemd; een naem die prachtig angeeft 'oe onze voor- ouwers in de 14e eêuw d'r tegenan keke. In nog geên dertig jaar was de noe doodlopende Sunnemare zo varre an'eslibd dat de polder Zonnemaire in 1401 bediekt kon ore. De dieken, die van Schoddebozze in noordelijke richting nae de Grevelingen liepe, bleve tot 1953 binnedieken.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 23