't Is niks Marco Evenhuis (Souburg) Vee mensen 't gevoel a de leste jaeren Zeêuws wi kan. 't Mag wi. Ik 'oorde een Moluks misje in een Souburgse wienkel d'r excuses maeke da ze gin Zeêuws kan, mae 't wè verstaet. Keurig netuurlijk. Dat wienkeljuffrouwtje miek d'r excuses trouwens tegen een pronte Ritthemse van in de tachentig die a me ooit groös as wat vertelde da ze in 'eêl 'eur leven nog gin woord 'Ollands gesproken eit. 'Zelfs toen ik mee m'n man voorin de kerke stoeng', zei ze, 'was 't nog "jae'k, ik wille".' 'Oe mooi a dat ook klinkt, vo mien gevoel klop 't nie. Nie mi. Toen as een gemiddeld Zeêuws durp nog vo 98% percent Zeêuwstaelig was, ao je aolle reden om je poot stief te 'ouwen. Mae noe is de samenleving zö divers g'ore, d'r bin zövee kleuren en smaeken, dat zó'n 'oudinge as van die Ritthemse eigenlijk een bitje gedateerd is g'ore. Je ei je an te passen. Rekenienge te 'ouwen mee andere. Dat moe nie van twi kanten komme, dat moe van aolle kanten komme. Bie onbekende ei je je te 'ouwen an een setje algemeên geaccepteerde omgangvurmen. Je geef mensen een 'and, spreekt mee tweê woor den en je praot zö verstaenbaer meugelijk 'Ollands. Je 'puw je an een aermlengte afstand a je mee iemand praot. Da doelons in Nederland onbewust, mae vo sommige aore culturen i&dat wenne as ze 'ier nieuw bin. Net as een bepaeld volume van prao'ten. Nie te 'ard, mae ook nie fluusterend, zöas in sommige Aziatische landen. En zö bin d'r nog bergen voorbeelden, 't Gae om een koffertje vol ongeschreve afspraeken daer a je je zövee meugelijk an te 'ouwen eit a je mensen nog nie goed kent. Een gezond mens doe dat auto matisch. En nieuwkommers misschien even tied nodig om deu te kriegen 'oe a 't werkt. Even los van of je 't seêns bin mee 't rijtje voorbeelden, eên dieng mag dudelijk weze: 'ier in Zeêland wete me dat koffertje mee af spraeken naer mien idee aoltmae beter te gebruken. Dat wienkelmis- je liet dat keurig ziee. En die Vietnamees die as op de Middelburgse mart op vo zien doen flienk volume z'n loempia's, bakpao's en siew mai anpriest en grapjes maekt over Marco van Basten, ook. Mae begriepe ze 't in de Randstad wè? Mee d'r onvermogen om ulder stadstaele en standaerd Nederlands van mekaore te onder scheiden. Mee d'r zelfs vo Nederlandse begrippen ruum bovenge middeld stemvolume. Mee d'r dikkels te afstandelijke, dan wi vee-s te familiaire 'oudinge bie 't praoten. 't Nie wille groete, zelfs nie van mensen in d'r eigen straete. 't Aoltied klaer stae mee een even 'ard as ongenuanceerd oordeêl. Mensen d'r mond vol over integratie. Mae waerom bin d'r binnen de Randstad onnoemelijk vee grotere problemen as daè buten? Zou 't nie kunne weze om a de grote steden nie allleên gróter bin, maer om a daè aoltied a de mensen geweund die a een bevoorrechte positie aodde of De laekens wiere uutgedeeld in Amsterdam en Den 'Aegt. Nie in Zwolle of Middelburg, 't Platteland ei aoltied a noe nummer 24 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 28