Aerme Job Quidam (Kwaèdamme) En dan noe 's echte Zeêuwse wèreldliteratuur. Literatuur mie een prachtig poëtisch karakter, over een zwaere queeste naè d'n aolder- diepste wijsheid, en in de vurm van een echte klassieke tragedie. Da's noe de Zeêuwse vertaelige van 't beroemde biebelboek Job! En 't mag dan een biebelboek weze, je kan t'r ok in leze a je van 'uus uut glad nie zö'n biebellezer bin. 't Vraeg mae weinig theoretische voorkennis, 'oewel a je van j'n eigen wè 'n bitje filosofisch an'eleid mo weze. En je mo nie benauwd weze om de waer'eid of d'onwaer- 'eid an te 'oren, want Job die zei waèr a 't op staèt. 't Boek begun mie een verhaal over Job, die a rechtvaerdig en god vruchtig was, een eêl groöt bezit ao, en in feite de groösten van aol de oösterliengen was. Mae dan kom den duvel bie God de boel opstoke, en ie zei: 'Da's toch nie voe niks da Job zö godvruchtig is? Jie ei bie urn rondom eêl z'n spul en z'n uus'oüwen ommers 'n doorn'aege ezet? J' ei aol 't werk van z'n anden ezegend, en z'n bezit groei uut over 't eêle land. Maer a jie noe 's j'n and uutsteekt en aoles dat a t'n ei wigpakt, ja dan za t'n je vlak in je gezicht uut- vloeke.' En dat eerste gebeurt, mae 't tweêde nie: 'bie aoles dat a t'jt gebeurd was, begieng Job gin zonde en ie maèkten God gin verwieten'. Daèr is den duvel dus nie tevree mie, en ie doe t'r nog een sche|je boven op. Daèdeur wor Job dan zövee zwaer erocht da z'n drie rfiaats in 't butenland d'r ok van 'ore, en naè z'n toe komme om n tejpeklaegen en troosten. 'Ze bleve zeven daegen en zeven nachten biez'n op de I noe nummer 24 grond zitte. Mae ze duste geên van z'n aolen wat tegen z'n te zeg gen, wan ze zagge wè da t'n stikten van de piene'. 't Is beslist aolemaèle goed bedoeld van die drie kameraads, mae toch bliekt gauw genoeg da z' effenof dienke da Job aol die ellende an z'n eigen te wieten ei. Eerst zei z'n maat Elifaz nog: 'Je kan toch vertroüwe op je godvruchtig'eid, en je mag toch ope op je goeie gedrag? Dienk 's nae: is t'r wè 's oöit 'n onschuldigen te gronde ericht, en bin d'r wè 's oöit ergest rechtvaerdige teniet egae?' Mae direkt daènae gaè 't a van: 'Wat a 'k daèrom wè eziën die a onrechtvaerdig'eid ploege en slechtig'eid zaaie, die oëgste dat ok.' Ziezo, die kon Job in z'n zak steke! Mae Job neem t'r geên genoe gen mie, en ie zei tegen Elifaz: 'Lei 't mien aol mae 's uut, en dan za 'k zwiege. Vertel mien mae 's oe a 'k de fout ingieng.' En tegen God: 'A 'k ezondigd wat ik joe dan an'edae, joe mënsewachter? Waèrom ei jie de pik op mien? Bin ik joe toet last eworre?' Job z'n kameraads bluve uuteindelijk aolegaere de fout bie urn, of bie z'n guus zoeke. Bildad: 'A je guus tegen urn ezondigd dan bin ze noe over'eleverd an de straf voe uldere zonde.' En Zofar: 'Mae o, a God 's prate zou. A t'n 's tegen joe z'n luppen van mekare zou doë, en joe aole diëpten van de wijsheid toöne zou. Dan zou je wete da God joe sommige zonden a ei vergeve.Mie are woorden: 'Jie bin nog vee zondiger as a je zelf wete kan.' Vee gekker mo 't toch nie mi worre, zeker? Dus Job win z'n eigen daè vreêd over op, en ie zei terug: 'Jolder bin toch mannen, ee. A jolder doödgae, gaè de wijsheid mee. 't Bluuf aol net eênder, zegge

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 33