Job and His Friends" by Gustave Doré 'k: ie richt de schuldige te gronde, en de rechtvaerdige ok.' En Job wil noe wè 's van God zelf 'ore oe a 't zit: 'Ik wille mie d'n Aolmachtigen prate, en m'n zaak of'andele bie God. A maèkt t'n me doöd, ik wille nie mi wachte. Ik wille m'n doën en laeten tegenover urn verdedige!' 'Ier zie je dus a da 't boek Job eigenlijk 'n soortement toneêlstik is, of een 'oorspel. De drie maats voere mie Job 'êle felle discussies, en 'oe vadder a j' in 't boek komt, 'oe feller a die discussies worre. 't Gaè van: 'Waèrom zie j' oöns an voe stomme koeien; je dienkt toch nie da m' achterlik bin?' en 'Je bin toch ommers 'n groöte schurk, en zo onrechtvaerdig as a je groöt bin?' En dien aren dan wee: 'Noe motte je 's luustere naè wat a ik zegge' en 'Zou 't wè goëd ofloape a t'n jolder zelf zou deurlichte?' Impersant wor dan trouwens wè dudelijk da de theorieën van de drie kameraads nie opgae. Ze zegge wè: 'De goddeloözen z'n lampje gaè uut; z'n vlammetje geef gin licht mi', mae Job stel daè tegenover: 'Oe dikkels wor de lampe van de schurken noe uut'ebloze, en za ulder ongeluk ze raeke?' Zei noe zelf... 't Eerste bedrief woV dan of'eslote mie een stikmooi wijsjpeidsgedicht, dat a uuteindelik een antwoord geeft op de vraege: 'Ma,e wijsheid, waè kom die vandaen; op watvoe plekke zit t'r inzicht?|Dat zou op z'n eigen a een 'eêl sterk besluut van 't boek Job kunn^weze, mae d'r volg nog een tweêde bedrief. Daèrin verschien t'r eèn vierde maat op 't toneêl, en die za Job ok nog 's eventjes z'n éren wasse.'t Is Elihoe, een butengewoon breêdspraekige figuur, die a een 'eêl noe nummer 24

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 34