In Cobh is een schittemd museum - voow fuuftig percent gesubsi dieerd door den EU - over den uuttocht van drie miljoen (H)leren 'alverwegen de negentiendn eeuw. Ze vertrokn bienao aomao vanuut Cobh noar Aomerikao. 't Was den tied van de 'Great Famine', de Groötn 'Oengersnoód. Aermoei troef. Je kon kiezn tusn bluuvn en waorschienlijk doödgaon of weggaon en misschien oek doödgaon, maor mie een kansje op een beter leevn. 'Eêl angriepend aomao, mao gelukkig èn ze 't noe beter in (H)lerland. En viao den EU emme dao zelf oek een bitje aon biege- droogn. In het kèrkn- en kloostercomplex van Clonmacnoise streekn tweê Duitse vrouwen mee bakjes koffie en lekkere koekn nést ons neer. De gróte stevige vrouwn praotn onderd-uut. Ze maoktn deêl uut van een Aokense paorochie die mee uddern kaopelaon een rondreis maoktn. Ze vierdn de mis op iedern 'eiligen plekke en iedern plekke waorat een 'eiligen kerel geleefd ao. Die parochiaonn die kondn noga voruut: Sint Brandaan, Sint Patrick, Sint Celian en 'eêl vee, 'eêl vee anderen. Ik zei, da ze schoon gezoengn aodn en ze waorn d'r zelf^Dek noga tevreën over. Ineês zei da kleine stille wuufje: 'Gelukkig dat het van- daoge niet regenden'. -* Jao, ziengn in die kerkruïnes was leutig vanweges de sctfóne coulis sen, mao 't kon oek vreêd koud en nat zien. Op de Arapreilandn waorn ze zó van ruïne nao ruïne getrokn en 'ier op 't vasteland van (H)lerland (H)lerland gieng 't gewoon verder. Alle kerkn, kapeln, kloosters waorn prachtig gerestaureerd mee subsidie van den EU, mao dao zat nérgens een dek op! Den EU ao mao fuuftig percent gesubsidieerd. Begint d'r ineês een Ierse mevrouw mee eenn in graoniet gekapt permanentje mee te praotn. Ze woont al 'eêl d'r leevn 'ier drie kilo meter vandaon en was nog nooit in Clonmacnoise gewist. Waor a je verondersteld oört van te weetn, dao bluuv je immers vandaon. Zeker as 't dichtbie is. Ze vond oek dat Clonmacnoise zó schoon gerestaureerd was, en dat de mensen de leste jaorn zo goed opgeleid waorn en 't zó goed 'aoden. Jammer dat er ondanks alles toch nog altied van die margi nals, van die randfiguurn, bleven bestaan. Noe ao je die Turken weer en die Pooln die op de welvaart afkwaomn en niks presteêrdn. We keekn mekaore aon en stepten op. Bie den uutgang 'oorden we d'r nog gewoon deupraotn. Tegen de bankjes of tegen andern, 't don derde d'r niet. Want 't is zaoliger te ontvangn as te geevn. In Ierland of in Hierland. Oh men. Hamen. Noe nummer 24 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2007 | | pagina 6