REGGAE MADE IN ZEELAND 9 We ontmoeten het arche- zien. Reggae-muziek leeft type van de Rastaman op enorm bij het publiek, een plaats waar zijn maar er zijn maar heel verschijning volledig uit weinig Zeeuwse reggae- de toon valt. Het vlakke muzikanten." Toch voelt boerenland tussen Oost- de rijzige Surinaamse ras- kapelle en Vrouwenpol- taman zich thuis in de der ligt gehuld in herfst- provincie. "Vlissingen is nevel onder een egaal mijn hometown, mijn grijze hemel, gelaten basis. Ik woon er lekker grazende 'koeien kijken rustig en kan goed met toe terwijl de kleurrijke mijn muziek bezigzijn. reggae-musicus poseert Maar de meeste muzikale voor de kamera van vrienden die ik heb, NOOT. In deze landelijke komen van buiten de omgeving werkt Kendre- provincie." ad, gitarist, zanger, lei- Volgens hem maakt het der van de formatie DAS- ook niet altijd veel uit waar JAN en muziekproducer, je woont. "Muziek is een rustig maar vastbesloten internationale taal, yo. Ik aan de eindmix van zijn heb meegespeeld op eerste CD. Een Zeeuwse singles van een artiest die reggae-CD? Voor ons in Aruba heel groot is, Gijs reden te over om af te Winters. De muziek namen reizen richting Vrouwen- we in Holland op met wat polder. vrienden, de tapes gingen naar Aruba en daar werd Kendread, hoe zit het met het een hit. Da s goed zo. reggae in Zeeland? 'In Zééland?De dread- Culture Crash locks schudden mee als Kendread een gulle en Met de reggaeband The smakelijke lach laat horen. Creators, gebaseerd in "Veel vraagtekens, yo, Arnhem, is Kendread deze véél vraagtekens." Kend- winter op tournee geweest read, woonachtig in in het Caraibisch gebied. Vlissingen, weet dat hij Hij vertelt in beeldende een van de weinigen in bewoordingen over zijn Zeeland is die zich met ervaringen daar. Tijdens recht rasta kunnen noe- die tournee, vooral op men. Met zijn stichting Jamaica, heb ik gezien hoe "Rasela" organiseert hij, de mensen de wereld vooral in de Vlissingse kapotmaken. Stel je voor, Piek, aktiviteiten als "One jij woont op een mooi Love-concerts" door reg- eiland, een mooi stukje gae-bands, en "Bubblin1- grond, en zij gaan jouw parties", dansavonden met grond weggraven omdat een typisch Surinaams tin- er mineraal in de aarde zit, tje waarop ook toasters bauxiet. Zij eten de aarde optreden. "We hebben op, yo. Het gaf hem zoals deze zomer veel laten hij zegt de power om een eigen CD op de rails te beseft de Vlissingse rasta- zetten. Niet voor niets fari dat er offers gebracht kreeg dit project de titel moeten worden. "We ste- Culture Crash" mee. ken er allemaal eigen geld Als overtuigd aanhanger in. De eerste persing van van het rasta-geloof wil de CD, 1000 stuks, willen Kendread met zijn CD een we zelf verkopen om de boodschap uitdragen. Jah, kosten te bestrijden. Er de god waarin de rasta's zijn nu gesprekken met geloven, is op de CD een distributiemaatschap- Culture Crash" promi- pij, "Upcoming Artist" van nent aanwezig. "Reggae- een Amerikaanse meneer muziek is meditatie- in Ruurlo om de worldwi- muziek. Het geeft je rust de-distributie te gaan om na te denken over din- verzorgen. Misschien dat gen. Reggae is ook het dan gaat lopen. "positive thinking". Ik hoop dat de mensen die Eigen stijl naar mijn muziek luisteren, dat bewust doen. Ik wil "Culture Crash" is mensen wakker maken, gemaakt met Kendreads weet je. Ze moeten gaan vaste formatie, de groep nadenken." Dasjan, die draait om De CD zal niet de grote Kendread, zijn broer E- doorbraak worden, denkt Roy, de Nigeriaanse Kendread. "Het is een stap toetsenist George Orwells op de weg. Niets komt en bassist Surkira. makkelijk. Aan de Grote Voor de gelegenheid Prijs van Nederland (Das- werd een blazerssektie jan bereikte de halve üna- toegevoegd. Kendread le in 1991 - red.) hebben verzorgt samen met we, behalve een heel tenorsaxofonist René de gezellige radio-opname Vos de productie van de bij de KRO, ook niet veel opnamen, die werden overgehouden. Maar da's geregistreerd in de stil de muziekwereld, yo." dio's van Jos Rentmeester en Ron Konings. Bij de Promotie laatste wordt de eindmix gemaakt. "Er zijn in Zeeland zoveel "Ik wil een eigen sound goede muzikanten, weet creëren en ook vasthou- je," verzucht Kendread. den. Aan de sound moet je "En er komt zo weinig uit. kunnen horen wie de De promotie van de Zeeu- musicus is, Een nummer wse pop moet veel strak- van Bob Marley herken je ker." Kendread kan het meteen. Dat streef ik ook weten: via de stichting na." Crossovers met Rasela stelde hij lange tijd hiphop en rap, zul je oefenruimte en een mini- Kendread niet horen studio beschikbaar aan maken. Hij zweért trouw vele bandjes. Kendread aan de onversneden kijkt verder dan zijn eigen muziek van Jamaica. Met hokje en bemoeit zich misschien een licht zilt aktief met de muziekscene Zeeuws accent. Wat niet in Vlissingen. Ooit nam hij verwonderlijk hoeft te zijn zelfs een rockabilly-band wanneer je bedenkt dat produktioneel onder han- wie bij Westkapelle het den. "Zeeland is al zo zeegat uitvaart en klein. Laten we ophouden westwaarts blijft koersen, met egoistisch denken, en tenslotte kan afmeren in voor elkaar opkomen." Kingston, Jamaica. Wat betreft zijn eigen CD Hubert Leeman

Noot | 1992 | | pagina 5