5 Voorronde 2. Brogum, Zierikzee, 20 Oktober De tweede voorronde in het Zierikzeese Brogum trok weinig publiek, wel licht omdat er geen Schouwse bands meede den, maar misschien heeft het een meer structurele reden. Brogum is een beetje ziek, als je het mij vraagt Is het de program mering die niet deugt? Leeft live-muziek niet meer bij het volk van Schou wen? De sfeer in Brogum is niet meer wat het ge weest is, behalve dan met Anywava maar daar kan je toch niet een heel jaar op blijven teren? Gelukkig hadden de belofte-bands zelf wat mensen meege nomen om de zaal enigs zins te vullen, want an ders was het beslist pijn lijk geworden. Het Walcherse Swiers Company beet de spits af. Hun set was afwisselend opgebouwd, zodat men alle aspecten van hun mu ziek kon horen. De songs zijn meestal afkomstig van singer-songwriter Robbert-Jan Swiers, die vooral Neil Young-achtige deuntjes maakt. De num mers zijn heel aardig en tamelijk goed gespeeld, maar eigenlijk het meest geschikt om thuis in je luie stoel te beluisteren. De podiumpresentatie was dan ook slaapverwekkend. Ik heb erg vaak tegen Swiers' rug moeten aan kijken, die ik niet bijster in teressant vond. De volgende band was Rusty Pawn. Deze Walcherse/Zuid-Bevelandse band laat zich inspireren door zulke uiteenlopende voorbeelden als Jimi Hen- drix, Joe Satriani en Alice in Chains. Petje af voor het instrumentale gedeelte, dat dik in orde was. Helaas was ook hier, zoals bij zo veel (niet alleen Zeeuwse) bands, de zang het zwak ke punt, en bovendien speelde de band mijns in ziens niet hun sterkste nummers. Maar het was nog heel wat vergeleken met de derde band van die avond. Rammelen Dat was Conspiracy. Onbegrijpelijk dat deze band door de voorselectie gekomen was. De voorselecteurs mogen zich dat aanrekenen, want ze maken mij niet wijs dat er geen goed alternatief voorhanden was. Conspiracy moest eigenlijk nog maar eens flink oefe nen op ieder denkbaar vlak, want het rammelde aan alle kanten. Gelukkig deden de Zeeuws-Vlamingen van Them Bones een serieuze gooi naar een finaleplaats. Hun stevige muziek met crossover-neigingen deed me even denken aan Burma Shaven vooral door de samenzang. Dit was dan ook hun sterkste punt. Verder zou ik de band aanraden om de nummers wat swingender te maken, zodat hun mu ziek wat sterker opvalt in het grote aanbod van harde bands. Ten slotte was Mamilla Paradise aan de beurt. Deze swingende rockband was voor mij ook een finalekandidaat. Ze speel den een afwisselende set waarin alle aspecten van het musiceren aan bod kwamen. Zowel sax en gitaarsolowerk was goed. De uitspraak van de zan ger was iets minder, maar dat werd gecompenseerd door de kracht en emotie waarmee hij zong. En toch. Al met al was het een trieste avond, daar in Brogum. Zonder al te veel Belofte. Voorronde 3, stadsdanszaal Middelburg, 27 Oktober. De derde en laatste voor ronde in de Stadsdanszaal te Middelburg werd geo pend door de heavy metalformatie Cyclone uit Goes. Vooral de gitaristen van deze band zijn goed op elkaar ingespeeld. Als de drummer ook zo strak zou spelen, dan zouden ze een zeer sterke ritmetandem kunnen vormen. Wellicht komt dat nog. De zanger klinkt al beter dan een jaar geleden, maar nog niet heavy genoeg voor het genre. Het komt allemaal wat overspannen over, alsof de muziek nog niet met volle overgave ge speeld kan worden. Toch heb ik het gevoel dat het wel goedkomt met Cyclona De Vlissingse band Kozmik mocht invallen voor Stars hip Intercourse dat verstek liet gaan. Kozmik maakt rock met invloeden uit de blues, latin, salsa en funk. Hun muziek was afwisse lend, maar miste de kracht en swing die sommige nummers nodig hadden om echt te imponeren. Wereldvreemd Table 4Two is een band die zich bedient van akoesti sche gitaren, viool, cello en vooral zang. De groep over tuigde met haar sobere liedjes en wist menig luiste raar te boeien. Maar wat mij erg ontmoedigde is dat de zanger op zeker moment de mededeling deed dat de groep in hun 'streven naar het verken nen van de grenzen van de popmuziek' een wals ging spelen. Hoorde ik dat goed? Jawel, ik hoorde dat goed. Als het spelen van een walsje al het verkennen van gren zen inhoudt, dan staat het er niet best voor. Zo'n soort opmerking ge tuigt van een beperkte muzikale visie en van een toch ietwat genante zelf overschatting. Mag er even een wals over deze wereldvreemde eend in de bijt, alstublieft? Maar kom, laat ons niet al te streng zijn: het was een aardig optreden. Het Walcherse Fairytale maakte ook een goede in druk. Door een nieuwe gitarist aan te trekken in de persoon van Peter Toussaint is de band volwassener geworden. De symfonische rock van vroeger is nu meer progressieve sprookjes- metal, waarin voor het gi- taarwerk terecht een hoofdrol is weggelegd. Minpuntjes waren echter de onzekere uitstraling van een gedeelte van de band en de soms wat al te gezochte structuur van de nummers: heb je net een maat of vier lekker kunnen rocken, krijg je weer zo'n hinkstap- sprongritme om je oren, enzovoort. Kortom: het is allemaal wat té. Op hol Het was een groot geluk dat Sure as Heil de laat ste voorronde mocht af sluiten. De Goese rock band draaide vanaf de eerste noot als een op hol geslagen locomotief. De podiumpresentatie was veruit de beste van alle bands: wild, zelfver zekerd en ontwapenend tegelijk. De band speelde haar sterkste nummers ('No longer care' vind ik een regelrechte topper!), en liet het publiek -enfin, mij in ieder geval- achter in de wetenschap dat dit één van de drie finalisten was. Ik was niet voor niets naar de Stads danszaal gekomen. Hoewel, na het laatste optreden moest er nog flink gewacht worden. Na lang heen en weer gepraat werden er dan toch drie bands gekozen om in het Beest om de ti tel te strijden. 3

Noot | 1995 | | pagina 4