PAPIER MEER WERK 10 Bij veel bands wordt vaak de mogelijkheid geopperd of 'we niet eens een stichting, vereniging of VOF (ven nootschap onder firma) moeten worden'. Meestal blijft het bij die vraag want bijna nie mand weet van de hoed, om van de rand maar niet te spreken. Daar ik in kennis niet onder doe voor de meeste mensen, liet ik mij voorlichten door Dirk Giltay Veth, redacteur van Amsterdams Peil, het mededelingenblad van de Amsterdamse poporganisatie, en werk- zaam voor een juridisch adviesbureau voor pop muzikanten. De Informele Vereniging De vereniging is voor een band de eenvoudig ste rechtsvorm voor een band, elke band is er namelijk in principe één. Een vereniging wordt namelijk opgericht door minimaal twee personen die doel en regels vast stellen. De 'informele vereniging met beperkte rechtsbevoegdheid' mag worden ingeschre ven bij de Kamer van Koophandel a f 61 per jaar (hoeft niet). Aansprakelijk zijn, naast de vereniging, het bestuur en als dat er niet is de handelend optredende persoon. Bij een ingeschreven vereniging is de 1 aanspra kelijkheid van de be stuurders wat beperk ter. Een vereniging mag geld verdienen mits dit ten goede komt aan het gemeen schappelijke doel (lees: opnames, afschrijving apparatuur en derge lijke). Uiteraard moet er een fatsoenlijke boekhouding worden bijgehouden (dat deed iedere band toch al?). De Formele Vereniging Als de statuten van de vereniging bij de nota ris worden vastgelegd kost zo'n f 500,-) ontstaat de 'formele vereniging met volle dige rechts bevoegdheid'. Nu moet je je inschrijven bij de Kamer van Koophan del. Het voordeel van deze rechtsvorm is dat de bestuurders in prin cipe niet hoofdelijk aan sprakelijk zijnvoor de schulden van de band. Net als de informele vereniging heeft de for mele vereniging leden (de band) en een be stuur (enkele band leden). De leden vor men de algemene ver gadering en zijn daar mee het hoogste orgaan van de vereniging. Weer een functie voor op je CV. De Stichting De stichting kan alleen bij notariële akte wor den opgericht en moet worden ingeschreven bij de Kamer van Koophan del. De stichting heeft geen leden, alleen een bestuur dat beslissingen neemt. Ook hier is een boekhouding vereist. De stichting mag geen winst maken, hoewel natuurlijk wel afgeschre ven mag worden op ap paratuur, opnames, oefenruimtes en zo. De VOF Gaat de band nu zo goed lopen dat zelfs met creatief boekhou den er nog geld over blijft, dan rest de VOF (of zelfs de BV). Ook hier moet je naar de no taris en de Kamer van Koophandel. Voor een BV moet je f 40.000,- meenemen, hetgeen niet zo snel op Zeeuwse bodem bij elkaar te spe len is. Met BV en VOF mag winst gemaakt worden, hoera. Mocht je tot deze stap be sluiten, ga dan eerst eens praten op de Ka mer van Koophandel. Ten Slotte... Welke rechtsvorm je wilt kiezen moet je zelf weten. Bedenk wei, dat elke band al een rechtsvorm is. Dat spaart misschien wat hard bijeen- gespeelde centjes uit. Hoe je het ook doet: zorg voor een behoor lijke boekhouding. Zo wel belastingdienst als sociale dienst is daar meer in geïnte resseerd dan in de rechtsvorm. Voor ver dere vragen over papierwerk kun je (te gen betaling) terecht bij Dirk Giltay Veth op 020-6262709. DOOR PETER TOUSSAINT In het artikel in een vorige Noot over papierwerk schit terde één onderwerp door afwezigheid, de rechtsvorm van de band. Daar dit toch een geliefd onder werp is voor oever loze discussies.... bij deze.

Noot | 1995 | | pagina 6