(The Real Ritojo sound uit Zeeland) m <3 .jflB POPMU Z1 E t€ NOOT NOOT Zo! De eerste NOOT van 2002 ligt voor je. Vol met Zeeuws nieuws over het wel en wee van al die goedbedoelende muzikanten, de bandjes en die Popfeesten die al dan niet doorgaan. Ook in 2002 zal er weer volop worden gediscussiëerd over het nut van stichtingen, het nut van concoursen en zal het gaan over vergelijkingen tussen appels en peren. En da's prima. Maar voor ons als redactie staat het plezier van muziekmaken-, luisteren- en bekijken voorop. Veel plezier met NOOT 1 - 2002! BH o INSCHRIJFDATUM ZEEUWSE BELOFTE VERLENGD TOT 15 maart 2002 Door Bert Hoogerheijde Ze hebben in 2001 een volwaardige CD uitgebracht op het Rarity- label, speelden een verrassende set tijdens Het Popfeest 2001 in het Arsenaaltheater te Vlissingen, spelen in maart Scandinavië plat en reizen voor een promotie-foto rustig af naar Amsterdam. Hoogste tijd dus voor een nadere kennismaking. 'Bel maar met onze man ager', krijg ik te horen. Nou, die afspraak is vlug gemaakt. Welkom in de rockin' world van 2-Tones. All the way to Scandinavia Het gaat goed met 2-Tones. Een blik op hun website leert ons dat de band begin maart een tour door Scandinavië maakt met als tussendoortje twee dagen in een Zweedse studio. We praten met Peter de Nooijer, woordvoerder van de band, want we zijn intussen wel benieuwd hoe dit een Zeeuwse band allemaal lukt. De Nooijer daarover: 'Je begint met connecties, op een gegeven moment ken je mensen in het wereldje. Zo ken ik een Engelsman die nu zo'n vijfentwintig jaar in Finland woont en die een optreden voorstelde voor ons.' Dat klinkt laconiek maar er gaat natuurlijk wel een geschiedenis aan vooraf. De Nooijer: 'In Nederland begint het in Amsterdam, Dat is in Nederland 'je van het'. Als je daar maar een paar uur kunt spelen. Uiteraard is het dan wel een kwestie van goed spelen. Dan gaat je naam rond, je website wordt bezocht en je wordt uiteindelijk gevraagd om ergens te komen optreden. Zo begon het ook in Finland. De Engelsman (een van de grootste organisatoren op rockabilly gebied) vroeg ons. Mijn voorstel luidde: Laten we beginnen in Denemarken, pak vervolgens Zweden en dan doen we Finland op de weg terug. Antwoord van hem: 'that's not usual'. Ik reageerde daarop met 'ja, daar hebben we niks mee te maken'. Ik bedoel, het is wél 2000 kilometer reizen.' Zo heeft 2- Tones dus nu een agenda waar menig bandje van likkebaardt. En let wel: Alles is geregeld, de overnachtingen in de hotels, eten, drinken en noem maar op. Gereisd wordt er met zijn allen in een luxe camper. Ritojo-Sound Op de spinternieuwe website van de band komen we de naam 'Ritojo-Sound' tegen. Wat is dit? De Nooijer: 'Dat is de muziek van 2-Tones. Het is geen rockabilly, geen swing en geen country. Maar wel Ritojo dus. Ritojo klinkt gewoon leuk. We hebben het zelf verzonnen. Het mooiste is, geloof het of niet, we hadden het woord al en toen spraken we iemand van een radiostation en die zei: Jullie hebben in de band ondermeer Rick, Tony en Jolanda. Als dat niet verwijst naar Ritojo... Maar we hadden de naam al! Toeval dus. Toen hebben we gezegd, dat moeten we nooit meer veranderen. Dus 2-Tones speelt Ritojo, zeg maar een mix tussen swing en rockabilly. Maar wel uniek. Als ze mij vragen of ik een band weet die deze muziek ook speelt, dan zou ik dat niet weten.' Internet Internet speelt een belangrijke rol bij het vergaren van optredens en kontakten. De vernieuwde site van 2-Tones (www.ritojo.com) ziet er dan ook zeer professioneel uit. Het blijkt dat 2-Tones er niet 2-Tones Swingtony- zang en (solo) gitaar Enrico- slaggitaar en (achtergrond) zang Devil woman- contrabas en (achtergrond) zang Ricky- drums en (achtergrond) zang voor terug deinst om voor de beste foto's naar een Amsterdamse fotostudio af te reizen. Da's nog eens wat anders dan de zoveelste foto van een bandje bij een Zeeuws paalhoofd. Mensen die geïnteresseerd zijn en willen informeren of 2-Tones een optreden kan verzorgen, dienen een e-mail te verzenden waar dan op wordt gereageerd. Geen telefoonnummers dus en geen overbodige vrijblijvende gesprekken. No More Nothin' 2-Tones werd in het rock&rol! wereldje opgemerkt door Rarity Records. Dit resulteerde in een CD, titel 'No More Nothin', met maar liefst vierentwintig composities erop (zie voor een recensie onze rubriek Nootverbandjes). Opvallend is dat de nummers allemaal geschreven zijn door zeer oude niet-mainstream rockers. Geen muziek van Elvis dus of van Jerry Lee Lewis, maar wel van namen zoals Jensen, Trigwell en Ansell (het prachtige If I ever). En één compositie van Lingier/'t Gilde, inderdaad, een eigen nummer dus. De Nooijer: '2-Tones speelt covers uit de jaren 40/50. Wel zal er meer eigen werk komen want Engelse platenmaatschappijen bijvoorbeeld, willen toch eigen composities. Schrijf er twaalf, en je kunt komen! Het plan is om in Zweden tijdens twee opnamedagen zo'n 6 a 8 nieuwe nummers op te gaan nemen waaronder drie eigen composities. o De musici j 2-Tones bestaat nu zo'n drie jaar. De bandleden komen uit verschillende rockabilly/swing bands die optraden halverwege de jaren tachtig tot eind jaren negentig. Kun je zeggen dat de bandleden nu eigenlijk semi-professionee! bezig zijn? De Nooijer, diplomatiek: 'Het zijn gewoon amateurs die het professioneel doen'. En dit zijn de bijna-professionals, waarvan me wordt verzekerd dat ze ais Zeeuwen écht allemaal zo heten; Swingtony- zang en (solo) gitaar Enrico- slaggitaar en (achtergrond) zang Devil woman- contrabas en (achtergrond) zang Ricky- drums en (achtergrond) zang Ambities Gevraagd naar de verdere doelstellingen antwoordt De Nooijer: 'Gewoon op 'grote dingen' spelen.' En daar komt dus echt wel een beetje bluf bij kijken. Naast de schitterende presentatie van 2-Tones kunnen andere Zeeuwse bands ook nog eens nadenken over de volgende manier waarop 2- Tones omgaat met een verzoek tot spelen op een festival. De Nooijer licht een tipje van de sluier op: 'Er belt bijvoorbeeld iemand urt Duitsland of we op een festival van drie dagen willen komen spelen. Normaal gesproken zeg je al gauw 'da's goed'. Maar wij vragen wat de main day is. Dat blijkt 1e Pinksterdag te zijn. Nou, dan willen wij op die dag spelen, maar wei in de avond en minimaal als tweede band.' En in veel gevallen blijkt deze Zeeuwse bluf dus nog te werken ook. 2-Tones in Zeeland L Inmiddels is iederéén natuurlijk razend benieuwd hoe 2-Tones live eruit ziet en klinkt. Dat komt goed uit want binnenkort kunnen we ze weer gaan bewonderen. Voorafgaand aan bevrijdingsdag (5 mei) zal er in De Piek te Vlissingen op zaterdagavond 4 mei een jaren vijftig 'recordhop' worden georganiseerd. En precies om 0.00 uur (bevrijdingsdag dus) zal 2-Tones het podium beklimmen. Dat wordt dus een swingend nachtje vól 'real ritojo-music'! Informatie Kijk op www.ritojo.com of stuur een e-mail naar nooij@zeelandnet.nl o 1 ^üür ft. |fl mm. m mem. m m Winnaars van de Zeeuwse Belofte 2001'Pillars' tijdens hun optreden voor de Grote Prijs van Nederland Van de redactie 'Tot op heden hebben zich maar acht Zeeuwse Bands ingeschre ven voor de Zeeuwse Belofte!', zo reageerde een ietwat terneer geslagen SPZ-sekretaris Ronald Koole begin februari op de be stuursvergadering. Hij is verantwoordelijk voor de organisatie van dit evenement in 2002. Een teleurstellend aantal dat erg schril afsteekt tegen de ruim twintig aanmeldingen in 2001. Een prachtig jaar voor de Zeeuwse popmuziek omdat Pillars doordrong tot de finale van de Grote Prijs en daardoor op kon treden op het podium van De Melkweg in Amsterdam. De werkelijkheid is pijnlijk want het einde van de in schrijftermijn komt in zicht en met zo'n schamele opkomst is het maar de vraag of er werkelijk een Zeeuwse Belofte in 2002 zal kunnen worden gehouden. SPZ heeft voorlopig in ieder geval besloten de datum voor inzending te verlengen tot 15 maart 2002. Andere categorieën Zeeland doet altijd mee in de categorie 'Pop/Rock'. Wij hadden graag ook mensen doorgestuurd voor de andere onderdelen: 'HipHop/ R'n'B', 'Dance' en 'Singer/Songwriter'Dat we in die laatste klasse prima voor de dag kunnen komen bewezen Marien Dorleijn (van de Zeeuwse band Nimbus) en Jan Piet de Klerk (De Niro) nog maar een aantal jaren geleden. De eerste won zelfs ooit in deze categorie de fel begeerde Grote Prijs! Ronald Koote: 'Als je dan ziet dat zich bijna veertien bands hebben aangemeld voor deelname aan het Mosselrock-festival, dan weet ik het niet meer! Het heeft overal ingestaan, we hebben zelf bands persoonlijk benaderd! Het is bijna gênant .'Meedoen dus! Schroom daarom niet en schrijf je in! Stuur een bio, duidelijke adressen en een demo aan Stichting Popmuziek Zeeland, Postbus 108, 4330 AC Middelburg. Je krijgt dan een nader inschrijf-formulier toegestuurd. Sneller kan natuurlijk ook. Kijk op de site van SPZ www.popmuziekzeeland.nl voor alle voorwaarden en reageer. Rechtstreeks inschrijven? Kan ook! Stuur een mailtje naar info@popmuziekzeeland.nl. Maar doe het wel snel... o

Noot | 2002 | | pagina 3