^RREEES* (SCDS Jan Chris de Koeijer Goed Nieuws! Jan Chris de Koeijer (JC1, bassist/ zanger van metalband Gorefest, die van 1988 tot 1998 furore maakte, heeft besloten om deze band samen met zijn strijdmakkers te reanimeren! Geboren en getogen in Yerseke leert hij in 1984 het Goese uitgaansleven kennen. Van 1986 tot aan de oprichting van Gorefest in 1988 speelt hij bas in de hardcoreband Sjelmord met onder andere Stefan de Kroon, nu bassist bij Racoon, als drummer. Pat JC de Electro/synthipop, medio jaren 89 de muziekrage, niet nlt zijn herinnering verbannen heeft, blijkt uit de band die hij samen met lljan Mol (ex Eat Roadkill) na het uiteenvallen van Gorefest opricht: Cold Pop Culture. Inmiddels heeft JC Cold Pop Culture verlaten. Hij is van mening dat je je altijd maar voor één band 100% kan inzetten, maar hij is wel tevreden dat hij toen de stap maakte om totaal andere muziek te maken: 'Je moet het allemaal eens gedaan hebben.' Op dit moment werkt hij al weer ruim 6 jaar op freelance basis voor Mojo waar hij bij optredens in bijvoorbeeld 013 in Tilburg de productie en artist-handling op zich neemt. De reünie van Gorefest is niet toevallig tot stand gekomen. JC werd benaderd door een platenmaatschappij die de back- catalog van Gorefest wil gaan uitbrengen. Hij vond het dan ook tijd om gitarist Boudewijn Bonebakker, die hij sinds 1998 niet meer gesproken had, over dit plan in te lichten, Maar die was hem voor en belde zelf, geïnspireerd door de samenwerking die hij had met drummer Ed Warby in het Thin Lizzy-coverproject Live Dangerous. Dat het de band menens is, blijkt niet alleen uit het feit dat Jan Chris voor Gorefest kiest, ook Frank Harthoorn heeft inmiddels besloten voor Gorefest te kiezen en the Hollow Men te verlaten. Komende zomer zal Gorefest op zo'n vijf festivals spelen: twee in Nederland, twee in Duitsland en een in België. Ze brengen dan een set van een uur met een mengeling van nummers van de laatste vier cd's, nog geen nieuwe nummers. Ondanks de diversiteit aan materiaal, wat door de fans niet altijd in dank is afgenomen, piekert Gorefest er niet over om alleen maar werk van de oudere albums te spelen. JC: 'Ik blijf achter de muziek staan zoals we die hebben uitgebracht. Er staan op elke CD wel een paar mindere nummers, maar het merendeel vind ik geweldig.' Het is de bedoeling dat de komende zomerperiode ook gebruikt zal worden om een begin te maken met een nieuw album, dat dan eind 2005 uit zal komen, gevolgd door een Europese tournee van een maand. De website, nu nog een fansite, wordt op dit moment onder handen genomen en JC sluit niet uit dat nieuwe nummers op noot noot In ruil daarvoor belde die band later op of Gorefest niet in Zuid- Duitsland wilde komen spelen. Ook is het goed om regelmatig in dezelfde regio te spelen om naamsbekendheid op te doen. Op die manier wordt je fanbase gevuld. Wat Jan Chris met name de bands wil meegeven is: 'Doe je eigen ding. Laat je niets wijsmaken door anderen en lukt het je om door te breken, geniet er dan van. Dat ben ik wel eens vergeten...' de website aangeboden zullen worden. Gorefest is niet bang dat er op die manier nummers gekopieerd worden. 'Toen wij' in 1994 in Mexico speelden, zat er buiten op straat iemand cassettebandjes met onze muziek te verkopen voor een paar peso's. Toen hij erachter kwam wie ik was, schrok hij, maar» ik vertelde dat het geen probleem was.' Heel de metalscen© is min of meer groot geworden omdat eind jaren 80 iedereen wel aan tape-trading deed. Mark de Smit Omdat JC door zijn werkzaamheden bijna nooit meer in het weekend hier is, heeft hij de muziek in Zeeland niet meer Kunnen volgen. Zo weet hij wel te vertellen dat de nieuwe CD van Racoon erg goed is en binnenkort zal worden uitgebracht, ftiaar daar houdt het wel een beetje op. Vroeger was dat wel anders. Goes en dan met name 't Beest was voor hem het episch centrum van de muziek. Er kwamen veel leuke bands uit voort en er waren mogelijkheden om te repeteren. Hoe anders is dat nu. De gemeente Goes trekt zich niets aan van het feit dat er niets meer gebeurt op het gebied van muziek. In 't Beest zijn er nagenoeg ook geen mogelijkheden meer om te repeteren omdat er veel meer functies bijgekomen zijn zoals film en theater. Deze lijn kun je eigenlijk voor geheel Zeeland doortrekken, er is nauwelijks meer een popcultuur te vinden. Natuurlijk is het zo, dat het hier veel dunner bevolkt is dan in bijvoorbeeld Tilburg waar wel de echte muziekcultuur heerst en er ook door de gemeente voorwaarden worden gecreëerd. De Stichting Popmuziek Zeeland zou zich dat moeten aantrekken en een voortrekkersrol moeten gaan spelen. Misschien moeten ze eens bij andere provinciale popclusters kijken hoe die het professioneel opgezet hebben. Nu is de SPZ alleen maar bekend van de Popprijzen en de Zeeuwse Belofte, wat voor de meeste bands verder geen waarde heeft. Jan Chris: 'Ook de bands zélf spelen hier een rol in. Te vaak zeggen bands zélf dat ze maar een band uit Zeeland zijn en toch de provincie bijna niet uitkomen. Je moet natuurlijk wèl overtuigd zijn van je eigen kunnen voordat je iemand anders kan overtuigen om jouw band te laten optreden! Ook moet je als band alles opzij zetten om het echt te maken. Is er dan een bandlid die dat niet kan of wil, dan moet je afscheid van hem nemen. Zo is dat bij Gorefest ook gebeurd.' Gorefest pakte alles aan om op te treden en werkte vaak met bands samen. Zo speelden ze in de begin-periode ergens in Brabant in soos Plop samen met een Duitse grindcoreband die over hun versterkers speelde. weer op koers!

Noot | 2004 | | pagina 6