De nacht van Woensdrecht brieven JONGERENBEWEGING VERHUIST gevraagd geboden ZEEUWS PLATFORM TEGEN KERNENERGIE WIL KOMST NIEUWE KERNCENTRALES VERHINDEREN Front Boeiende tijden. DE ONTRUIMING NIEUW ZEELAND Dames en heren, begint die lui. We krijgen een stencil uitgedeeld met wat we dus al doorhadden, we worden ontruimd. We krijgen 2 kwartier de tijd om onze spullen te pakken. Wat we niet mee kunnen krijgen nemen zij voor ons mee. Als we onze namen geven kunnen we het de komende dagen in Breda ophalen. Vanacht kunnen we slapen in een tent die zij voor ons hebben opgezet op een sportveldje in de buurt. Nee, we kunnen vanaf nu het kamp niet meer verlaten. Er komt over ongeveer 3 kwartier een busje dat ons naar de tenten zal brengen. Op een luchtfoto van het kamp wijzen ze aan welke 5 tenten en bouwwerken binnen een kwartier weggehaald worden. Of we nog vragen hebben vraagt hij aan het eind van z'n mededelingen. Godverde- godver. Er schiet me van alles te binnen. Ik denk aan de mensen die er nu niet zijn. Er waren mensen de basis op en het dorp in. De kippen, Joke die die avond terug zou komen enz enz. Het kamp is inmiddels kompleet volgestroomd. Bij elke tent en caravan staan ME-ers. Smerissen nemen foto 's. Er komen grote opleggers het kamp oprijden. Ze zijn bezig grote schijnwerpers op te stellen. Ik pak wat spullen van mezelf en probeer bij de mensen die er nu niet zijn zoveel mogelijk persoonlijke spullen mee te nemen. Idioot is datje in zo'n situatie je kop nog enigszins bij elkaar hebt. Na 3 kwartier zitten we voor de keet. We worden één voor één het kamp afgesleurd, in een ME-bus geladen en naar de voor ons opgezette tenten gebracht. We lopen naar de Francis canen die meteen gezegd hebben dat we daar kunnen komen. Om vijf uur's morgens zie ik m n keet op een oplegger voorbij komen. CORINNE Foto Piet den Blanken Uitlatingen van minister van Aar- denne en premier Lubbers hebben het ingesluimerde Zeeuwse anti- kernenergiefront nieuw leven inge blazen. Eind juni kwam er in Goes een Zeeuws platform tegen nieuwe en bestaande kerncentrales tot stand, bestaande uit vertegen woordigers van een groot aantal Zeeuwse groepen en organisaties. Uit de uitlatingen van Lubbers en Van Aardenne werd duidelijk dat de kans vrij groot is dat de regering in september besluit tot de bouw van vier nieuwe kerncentrales. De uitslag van de ruim dertig miljoen kostende 'Brede discussie' lijkt in de besluitvorming geen rol meer te spelen. De mogelijke Zeeuwse vesti gingsplaatsen zijn bekend: Borssele en Bath of Hoedekenskerke. Het initiatief tot vorming van het platform namen het Zeeuws Coördi natieorgaan, de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland en de Werkgroep Kernenergie Zeeuws Vlaanderen. Daarnaast zitten op persoonlijke titel afgevaardigden van de volgende clubs in het platform: het Rijn-Schelde Instituut, Energie Komitee Zeeland, Stop Borssele (dat weer aktief wordt), de CPN, PvdA, FNV en de jongeren beweging verbonden met de FNV. Het platform wil een zo breed mogelijk front vormen om de komst van nieuwe kernenergiecentrales tegen te houden; alle organisaties die tegen kernenergie zijn kunnen dan ook aan het platform deelnemen. Het standpunt van het platform is dat kernenergie niet nodig is, omdat aan onze energiebehoefte kan worden voldaan door uitbreiding van warmte-krachtkoppeling en wind energie, zoals het Centrum voor Energiebesparing dat in een toekomst scenario heeft aangetoond. Akties tegen kernenergie blijven dan ook noodzakelijk. Het platform denkt aan: formeel bezwaar maken, wijzen op de resultaten van de 'Brede discussie', zorgen voor een alternatief energie plan voor Borssele, Bath en Hoede kenskerke, het informeren van de mensen met betrekking tot de kern energie, Zeeuwse politici vragen op nieuw hun anti-kernenergie-standpunt te bevestigen en het uitgeven van een Zeeuwse energiekrant. Ook directe akties tegen bestaande kerncentrales blijven mogelijk. Dat zal dan niet onder de hoede van het platform, maar onder de eigen verant woordelijkheid van de deelnemers gebeuren. Het Zeeuws Coördinatieorgaan heeft zijn adres als sekretariaatsadres be schikbaar gesteld. Op dit adres kan iedereen voor informatie terecht: ZCO, Postbus 334,4460 AS Goes, tel.: 01100-28259. Bijdragen voor deze rubriek inzenden vóór 21 augustus a.s. Met overslaande stem begilde de loco burgervader: 'hij eruit of ik eruit' en greep vanaf een stoffige plank naast een omgekrulde kroningsfoto van Beatrix naar artikel 219 en belde de M.E. -kommandant in de Lucky Luyck. Binnen drie kwartier had deze met zijn, soms in vredestenue meppende meute, een morele puinhoop geslagen, het veld geploegd, de mais ingezaaid, de 50 plus windmolen -we hebben geen kernenergie meer nodig, want we leven nu van de wind, was er gezongen- onttakeld en was de eerste vredesakti- vist met geredde slaapzak op weg naar de stoep van het gemeentehuis van Woensdrecht. Met overslaande stem begilde de loco burgervader 'Hij eruit of ik' en greep naast een vergeelde foto van de Paasheuvel naar de telefoongids op de fris witgeschilderde plank en belde de PZC uit de kerk. Binnen drie dagen werd een politieke partij heropgericht omdat ook socia listen zich thuis willen voelen. Met een van weeën gepijnigde stem begilde een 3 sterren diepvries 'Hij eruit of ik' en tastte naar haar gezwollen eierrek. Binnen een uur lag er een nat drillerig links liberaal embryo te glimmen. Een passerende arts met broek op z'n knieën gooide het met een schijfje citroen in zijn Martini en gaf het zijn overmoedig verpleegstertje. Kraaiend riep het politiek bewuste zustertje: 'n Baantje wel, maar 'n kindje niet, schat!' Doch helaas: de korrupte konceptie Goldberg was een feit. Op de trappen van het stadhuis, de morele puinhoop overziend, zei deze ook namens de zwijgende meerderheid over de hoof den van de slaapzakken heen richting Middelburg (en het was na het kort geding dat deze opruiende Dode- waardse loko-discoflup dit zei!): De directeur van de ene Middel burgse pedagogische academie heeft een zoon, die totaalweige raar wordt (zie elders in deze krant). De directeur van de andere heeft een dochter, die op haar manier aktie voert tegen het militaire apparaat: Corinne de Graaf is één van de twee Middelburgse meiden, die al vanaf het begin in het Woens- drechtse vredesaktiekamp zaten. En die dus ook de afschuwelijke nachtelijke ontruiming van het kamp meemaakte. Van haar is dit -eerder in het blad Bluf gepubli ceerde- verslag van die ontrui ming. Woensdagavond, net terug van Vol- kel waar het vrouwenverzetskamp maandag ontruimd was. Ik wil naar de keuken gaan, als iemand zegt daar komen 6 ME-busjes aan. Ik blijf staan kijken, er komen zo vaak ME- busjes langs. Vanaf dat moment wordt het een soort droom. Tiental len ME-ers springen uit bussen en verspreiden zich over het kamp. Ik denk: 'ik moet de advokaten bellen.' Dat was zo besproken. Als er een onverwachte ontruiming komt kun nen de advokaten het stil zetten met een telegram naar de Raad v. State (haha). Te laat. Met een grote schaar is de telefoon afgesloten. Godverdomme. We worden de keet ingedreven, terwijl buiten steeds meer ME-busjes, vrachtwagens, poli tie enz. het kamp opkomen. Lense link, loco-burgemeester,komt bin nen' begeleid door tientallen smeris sen. NOS-kamera 's beginnen te draaien, grote schijnwerpers op ons gericht. Iemand knalt de deur dicht. 'Maar het is toch duidelijk dat men uiteindelijk zal moeten vertrekken.' 'Tuurlijk,' zeiden de vredesvrouwen naast hun door Volks Volkels geweld verbrande caravan, 'Hij eruit of ik' en legden zich in de vers gestorte drijfmest: ter verzet. De M.E.-kom- mandant glimlachte en vroeg z 'n vrouw het vechttenue klaar te leggen. Hij van 'hij eruit of ik' dacht hoe de vele vrije tijd te vullen. Ons zustertje kocht een nieuwe jurk en werd de discoflup-wethouder van onderwijs. Haar eerste nota kreeg de titel 'Vredes- en vormingsonderwijs in oorlogstijd' mee. Ton Besselink Middelburg. (gratis voor abonnees) Te koop gevraagd. Tweede-hands OMA-FIETS, voor redelijke prijs: na 19.00 uur, Silvia, tel 01184-61990. HAAST U! Wanneer u nog zo'n Nieuw Zeeland-t-shirt wilt bemachtigen. Small, medium, large en nog enkele extra-large, 15,- per stuk. Dam 14 Middelburg. Per post bestellen door 17,80 over te maken op giro 5485269 t.n.v. Nieuw Zeeland, Middelburg, met vermelding van de gewenste maat. Adverteren in deze rubriek heeft veel succes. Nog voor N.Z. nr 4 uitkwam had ik mijn OUD-HOLLANDSE DAKPANNEN al verkocht. Maar wil de koper ze s.v.p. eens komen ophalen? Tel. 01180-34272. Je kunt het beste nü beginnen met het colporteren van dit blad; dan valt het in de winter niet zo tegen. Nieuw Zeeland zoekt colporteurs voor de losse verkoop op stations en andere drukke plaatsen in heel Zeeland. AARDIGE BIJVERDIENSTE!!!!!! Graag een briefkaartje naar Dam 14, 4331 GJ Middelburg. Nieuw Zeeland mist nog een profes sionele ACQUISITIE-VROUW OF MAN die ongehonoreerd maar wel gemotiveerd wil helpen dit blad nog sterker te maken. Voor meer inlichtin gen graag een kaartje naar Dam 14, 4331 GJ Middelburg. Wij nemen dan kontakt op. Te huur gevraagd. Beeldend kunstena res met twee kinderen zoekt op korte termijn WOONRUIMTE IN MID DELBURG. Kom ik onderdak, dan staat daar een tekening tegenover. Reakties onder nr. 6, bureau Nieuw Zeeland, Dam 14, 4331 GJ Middel burg. NIEUW ZEELAND GROEIT! Op ons kantoor hebben wij een admini stratieve medewerker/ster hard nodig. Voor ongeveer één dag in de week. Geen prikklok, geen honorering. Wel: prettige werksfeer, gratis koffie. Voor meer inlichtingen graag een kaartje naar Dam 14, 4331 GJ Middelburg. Joke Noest (medewerkster Nieuw Zeeland) zoekt ook WOONRUIMTE IN MIDDELBURG te huur. Zij heeft ook twee kinderen, maar looft twee tekeningen uit. Reakties onder nr. 6, bureau Nieuw Zeeland, Dam 14, 4331 GJ Middelburg. De jongerenbeweging verbonden met de FNV distrikt midden en noord Zeeland is sinds kort te vinden op de Dam 12-14 in Middelburg, (vorig adres Zusterstraat 13 in Goes). Op de Dam beschikt men over een grote ruimte, waar men van plan is om veel aktiviteiten te organiseren voor werk ende en werkloze jongeren. Op 22 september wordt het pand geopend door een bekend persoon, (wordt nader bekend gemaakt wie dat zal zijn). Tevens zal er op die dag een vakbondsjongerendag georganiseerd worden, met o.a. een diskussiegedeelte over werk, arbeidstijdverkorting en uitkeringen, enz. Ook zal er een film worden gedraaid over een bedrijfs bezetting. Iedere ge'intresseerde jonge re is dan welkom, lid of geen lid van een vakbond. Dat geldt ook voor klachten over werk en uitkeringen; iedere jongere wordt geholpen. Wie zelf aktiviteiten wil opzetten die aansluiten De jongerenbeweging, distrikt Mid den- en Noord Zeeland heeft een speciale schoolverlaterskrant voor Zeeuwse jongeren uitgegeven. Deze krant is gemaakt door de kadergroep van de jongerenbeweging. In deze krant is alle informatie gebundeld, zoals: -informatie over werkloosheid, werk, loon, solliciteren, uitkeringen, enz. -alle adressen van de instanties die zich bezig houden met voorgenoem de onderwerpen. bij de jongerenbeweging, kan terecht op het adres: Dam 14, 4331 GJ Middelburg. Het telefoonnummer is 01180-38318. Deze krant is zeer goed te gebruiken in de laatste klassen van het voortge zet onderwijs. Ook beschikt de jongerenbeweging over informatie boekjes over ontslag en vakantie werk. Informatie is te verkrijgen bij de jongerenbeweging, Dam 12-14,4331 GJ Middelburg. Tel. 01180-38318. Een exemplaar van de schoolverla terskrant en informatieboekjes kos ten 0.75 per stuk.

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 4