Eigenwijs Ze was zo dood als een pier Logica Stof Tot iets tweederangs dus en daarom moest men zich niet door haar laten inpalmen. Van de richting die het HB voorstond trok de afdeling Walcheren zich weinig aan. Het leek wel alsof het haar alleen nog ging om socialisme en aktie. Zo sprak Wibaut eind 1898 over 'Socialisme, gedemonstreerd aan het Bedrijfsleven' en riep mevrouw Brevet in maart 1899 allen op zich te abonneren op 'De Naaistersbode' en eens te onderzoeken of de arbeidswet voor de Middelburgse naaisters wel werd uitgevoerd en eventueel bedrijven te boycotten. Een rede die met instemming werd aangehoord. In het voorjaar van 1899 startte de SDAP een nieuwe aktie voor algemeen kiesrecht. Er zou een speciaal komitee voor worden opgericht en plaatselijke komitees moesten zoveel mogelijk verwante organisaties erbij halen. Ook afdelingen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Al snel kwam een brief van de afdeling-Walcheren bij het HB binnen om zijn oordeel te vragen. Het antwoord liet aan duidelijkheid niets te wensen over: het HB was tégen aansluiting, want deze had voor vrouwen weinig belang. De SDAP wilde eerst de financiële belemmeringen voor het kiesrecht opheffen. Dat kon zonder grond wetswijziging. Maar de grondwet gaf enkel aan mannen het kiesrecht, dus waren de vrouwen niet direkt gebaat bij de strategie van de SDAP. Troelstra had trouwens kort tevoren nog gezegd dat hij zich niet bijzonder warm wilde maken voor vrouwenkiesrecht. Grondwetswijziging was moeilijker en breid de men het kiesrecht eerst uit tot vrouwen, zonder de belemmeringen voor arbeiders weg te nemen,'dan bleef het klasseonderscheid bestaan. De Vereeniging legde haar prioriteit precies anders: 'Iedere vrouw moet zich vernederd voelen, dat ze van het kiesrecht is uitgesloten, zuiver eenig en alleen omdat ze vrouw is. Maar geen enkele arbeider is van het kiesrecht uitgesloten omdat hij arbeider is. Ieder kind van het mannelijke geslacht dat geboren wordt, kan kiezer worden, als hij aan de door de Kieswet waarlijk niet zeer hoog gestelde eischen van welstand of geschiktheid voldoet. De zaken werden principieel gesteld en ieder in de afdeling werd gedwongen te kiezen tussen het feminisme van de vereniging of het socialisme van de SDAP-aktie. De afdeling Kampen vroeg een spoedcongres aan. Dat werd op 18 juni 1899 gehouden. In Middelburg was een meerderheid voor meedoen met de SDAP. Zes personen verklaarden zich tegen, onder wie Herman Snijders en zijn vrouw, terwijl mr. Karei Brevet wel weer enige jurydische argumenten gevonden zal hebben waarom hij het hele gebeuren buiten de orde verklaarde. Dameskiesrecht Op het kongres bleken de afdelingen Walcheren, Zwolle en Kampen in de minderheid. Daarom zeiden eind septem ber 11 leden van de afdeling Walcheren waaronder drie bestuursleden hun lidmaat schap op. Zij hadden altijd gedacht dat de vereniging streefde naar algemeen vrou wenkiesrecht, maar nu bleek dat men enkel voor dameskiesrecht was. Dat had de emmer doen overlopen. Een dergelijk streven ging tegen de politiek van de SDAP in en daaraan konden zij 'die in den klassestrijd de partij der arbeiders en arbeidsters hadden gekozen' niet meedoen, luidde de verklaring van Mathilde Wibaut in het blad 'Evolutie'. We hebben gezien dat de afdeling al sinds het allereerste begin op dit punt wrijvingen had met het HB van de vereniging, daarom vind ik die redenering een beetje gekon- strueerd. Waarschijnlijker is het dat de leden uitgekeken waren op de vereniging, die, waar de SDAP veel aktie ondernam, nogal steriel bleef. Voor lieden die lange tijd ook op sociaal terrein aktief zijn geweest is dergelijke steriliteit op den duur onverteer baar. Maar anderzijds kon men juist door die steriliteit met politiek andersdenkenden in één vereniging zitten. De afdeling-Walcheren werd bij mijn weten niet opgeheven, maar na het uittreden van de elf heeft ze ook geen teken van leven meer gegeven. Ze was zo dood als een pier. Bert Altena Logisch denken is nooit iets geweest, waar politici in uitblonken. Een mooi voorbeeld presteerden G.S. van Zeeland in maart via hun notitie over de vestigingsplaatsen van kerncentrales. 'De komst van een of meer kerncentrales naar Borssele levert geen vergroting op van risiko's voor de bevolking',zo weten ze te melden. Over logica gesproken: kennelijk is er thans sprake van risiko. Welnu, als één centrale risiko oplevert, dan levert een volgende dat ook op. Eén risiko plus nog één risiko is samen twee risiko's. En twee is meer dan één. Stop dus die doorzichtige pogingen om 16 mensen in slaap te sussen. In het havengebied van Terneuzen waait veel stof. Sommige bedrijven (en werkers) hebben daar last van. Eigenlijk weet iedereen wel, waar dat stof vandaan komt: van het kolen-overslagbedrijf Ovet. In plaats van die te dwingen maatregelen te nemen, start het Havenschap nu met een 'studie ter begeleiding van de totstandko ming van het beëindigen en verplaatsen van aktiviteiten'. Kosten:75.000 gulden. Een tweede fase van het onderzoek (metingen) zal zelfs een half miljoen gaan kosten. Op de vraag, waarom Ovet dat niet betaalt, sprak burgemeester Ockeloen de historische woorden 'Niet alle stof is kolenstof. Volgens hem is er geen reden om aan te nemen, dat Ovet z'n vergunningen over treedt. Waar dat stof dan vandaan kan komen? Misschien wel van Ockeloen zelf, want zijn uitspraken doen steeds meer stof opwaaien. Ze waren er weer allemaal in de Lange Delft. De S.G.P.-ers, zorgelijk gebukt gaande onder de smarten des levens, d blauw geblazerde V.V.D.-ers, netjes gekleed zoals het hoort, de gesokte, bebaarde bio-getuigende linksen, groo en klein en de door en door fatsoenlijk* C.D.A.-ers, vroom en toch vlot. Links er rechts prezen ze hun programma's aan alsof het voor ieder persoonlijk op het lij geschreven was. Voor elck wat wils en voor veel weldenkende mensen een voortdurende bron van irritatie. I k las da de V.V.D. van Dordrecht als punt in hur voordeel hadden opgevoerd dat zij er voor gezorgd hadden dat de volgende kerncentrale niet bij Moerdijk gebouwc werd. Kromme tenen hoeven niet persé het gevolg tezijn van te kleine schoenen 'Ik stem niet', zei de mevrouw tegen de P.P.R.-man. Politiek Middelburg had het er eventjes moeilijk mee. De P.v.d.A., solidair als altijd, had zich genesteld naast het kleir linkse familielid en schoot te hulp. Hard* argumenten werden aangevoerd om d* mevrouw voor deze misstap te behoeden. De meneer met de bril zwaaide met een P.v.d.A. ballonnetje. 'Als je het recht hebt om t'e stem men, heb je evengoed het recht om dat niet te doen', zei de mevrouw met een gietijzeren logika. 'Pats', deed het ballonnetje. Weer een zeepbel uit elkaar gespat. 'Wa wa wa w< wa', riepen de politiekelingen en de mevrouw knikte tevreden. Déja vu, déja entendu. 'Uw stem gaat verloren, wat zonde', riep de P.P.R. 'Erger nog, uw stem gaat op die manier naar het C.D.A.', piepte de P.v.d.A. verschrikt. De mevrouw zette haar kraag op en glimlachte. 'Ik ben gewoon eigenwijs', zei ze en liep door, machteloos nagestaard door de Anders-denkenden. Een levend geworden uitspraak van de Amerikaan se senator Lapides: 'In een demokratie hebben de mensen het recht omzostom tezijn als ze zelf willen.' Raats

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 16