Wij gaan niet op de barrikaden staan Een aktiegericht infocentrum in Terneuzen Sinds zaterdag 15 maart is Terneu zen een informatiecentrum rijker. De Wereldwinkel, het Nicaragua- komitee en de natuurbeschermings vereniging De Steltkluut zijn de initiatiefnemers van wat aan het voormalige aktiehuis in Middel burg doet denken. Na een halfjaar in de weer geweest te zijn met het opknappen van het pand aan de Walstraat 7 kon het centrum z'n deuren openen. De gezamelijke initiatiefnemers willen in de toe komst zoveel mogelijk 'aktie gericht' gaan werken. Reden voor een gesprek. Foto: van boven naar beneden: Marion Kindt, Willem Sleijster, Luciën Calle, Fons de Beijn je eikaars pieken en dalen opvangen. Verder is het zo dat de Wereldwinkel zich niet alleen richt op de Derde Wereld. Wij hebben ook altijd aandacht gehad voor het milieu, maar dat kwam in het verleden niet altijd goed tot uiting. Door de samenwerking met De Stelt kluut is dat nu beter geregeld.' Marion Kindt, lid van De Steltkluut, vult Fons aan: 'Een voordeel van de samenwer king is voor ons dat we nu voor 't eerst over een eigen ruimte beschikken. Zo kan ons informatiemateriaal z'n weg vinden naar een breder publiek. Maar naast voordelen zijn er ook wel wat nadelen. Zo vraagt het bijvoor beeld nogal wat tijd en energie om je in eikaars problematiek in te werken. Toch zul je dat moeten doen omdat verdraagzaamheid en solidariteit voorwaarden zijn om zo'n gezamelijk initiatief te laten slagen.' Willem Sleijster (Nicaragua-komitee) zegt over het aktiegericht werken: 'Neem nou De Steltkluut. Voorheen was dat een club die zich alleen maar interesseerde voor vogels. Intussen is het wel zo dat ze ook aandacht hebben voor ecologische aspekten. Om de kwaliteit van het milieu in stand te houden is er binnen De Steltkluut nu een werkgroep planologie aktief. Die werkgroep dient bezwaar- en beroepschriften in, zoals bijvoor beeld tegen het terugstorten van giftig slib in de Westerschelde. Een ander aspekt van het aktiegericht werken is het organiseren van manifestaties. Verder geven we voorlichting op scholen. Het gebeurt nu al regelmatig dat een van ons wordt uitgenodigd om op een school een les te vullen. Op die manier bereik je groepen die niet zo gauw bij je langs komen.' Luciën vult aan: 'Als je vergelijkt wat wij onder aktiegericht werken verstaan met wat men destijds in het Middelburgse aktiehuis deed, dan zijn er wel verschillen. Wij gaan niet op de barrikaden staan. Als je je niet al te radikaal opstelt kun je veel weerstanden ver mijden. Verder is het zo dat ons initiatief meer afgeba kend is. Wij richten ons uitsluitend op onder werpen waar een van de drie organisaties bij betrokken is. Het aktiehuis in Middelburg stond open voor iedere vorm van aktie, op welk terrein dan ook. Het is wel zo, dat we nog in bespreking zijn om Greenpeace bij ons initiatief te betrekken. In ieder geval zal die club gebruik maken van de bij ons aanwezige uitstalruimte. Door de gunstige vestigingsvoorwaarden en de bundeling van de organisaties zullen wij ook niet geconfronteerd worden met proble men zoals het niet kunnen betalen van de Luciën Calle, aktief in het Nicaragua komitee en de Wereldwinkel vertelt iets over de voor geschiedenis: 'Ruim een halfjaar geleden kon een lid van De Steltkluut het oude bankge bouw in de Walstraat kopen. Het had vijfjaar leeg gestaan, dus er moest behoorlijk wat aan gedaan worden voor het geschikt was voor bewoning. Nu wonen er vijf mensen die allen een binding hebben met een van de drie orga nisaties. Maar het pand had meer mogelijkhe den. Vandaar dat met zes organisaties werd gepraat over het inrichten van een gezamelijk informatiecentrum. Van die zes zijn er nu drie over die tegen gunstige voorwaarden de win kelruimte benutten.' Fons de Beijn, aktief in de Wereldwinkel, zet de voordelen van de samenwerking op een rijtje: 'Door de ongunstige ligging van de oude wereldwinkel kregen we daar slechts een of twee klanten per middag over de vloer. Je begrijpt dat de omzet niet al te groot was. Doordat we nu in een gezamelijke ruimte zitten met de andere groepen, die ook elk hun eigen achterban hebben, krijgen we meer mensen over de vloer. Immers, in totaal zijn er bij die drie zo'n kleine zeshonderd leden aangesloten. Tijdens de openingsmanifestatie hebben we al een gezamelijke omzet gemaakt van circa duizend gulden. Dat komt de men sen in de Derde Wereld ten goede. Door onze ideële import krijgen die mensen daar een betere prijs voor hun produkten dan normaal. Een ander voordeel is dat kleine aktiegroepen vaak sterk schommelen in hun aktiviteiten. Nu je met drie organisaties samenwerkt kun door I <aan- ratie stom ^aat: een /va wa| Ie déja anier n ange >ukt sns, dl es te, ,groo ïnlijke nkser 's aan het lij Is en en lasda in hur ij er ïnde IOUWC persé •enen ïn de entjesli als t kleir Harde Dm da

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 17