Wij nodigen u uit om na te denken Zure regen Bijstandsmoeders 1 mei HONGER HOEFT NIET Honger hoeft niet Beste Oostkapellaars U zult zich het volkspetitionnement tegen de komst van de kruisraketten nog wel herinneren. Een goeie vijftien procent onder u steunde de actie, en daarbij waren er waarvan we dat niet verwacht hadden. Onze waardering. Nu, in 1986 willen wij benadrukken dat de vredesbeweging een constante factor moet zijn in de samenleving - en dat wij vertrouwen in haar groei. Enerzijds is er de teleurstellende reactie van de regering op het volkspetitionnement, anderzijds zijn er de hoopvolle initiatieven van de leiders van de machtige landen. De taak van de vredesbeweging staat echter min of meer los van deze grote zaken. Zij wil die gedachtengangen afbreken die ééen bepaald soort samenleving als absoluut goed, en een ander soort samenleving als absoluut kwaad bestempelen, incluis de bewoners van die samenleving. 'Vijanden' zijn immers maar al te vaak denkbeeldige vijanden. Slachtoffers zijn daarentegen nooit denkbeeldig, maar zij vallen zelden onder de hoge heren die zo goed weten wie precies de vijand is. Nee, de gewone man is het slachtoffer, ook nu al. Dit jaar kwamen er bij de grootste legeroefeningen in Duitsland alleen al vijf Nederlandse jongens om het leven. Ook de kernproeven eisen hun slachtoffers onder de bewoners van verschillende Zuidzee-eilanden. Wij hebben onze grote twijfels over de rechtsvaardiging van deze 'bijverschijnselen'. Om over de hoofdzaak, het dreigen met doodslag op grote schaal, nog maar te zwijgen. Wil het Nederlandse volk daar echt aan meewerken? Wist u dat de Scandinavische landen weigeren om kruisraketten te plaatsen? Wist u ook dat een aanmerkelijk deel van de wapenfabrieken in China massaal overschakelt op de fabricage van fietsen en andere nuttige producten? Moet dat ons de ogen niet openen voor het feit dat bewapening eigenlijk een afschuwelijke vorm van luxe is, die alleen kan voorkomen in samenlevingen waar iedereen alles al heeft? Moeten we eerst bij voorbeeld gebrek krijgen aan medische voorzieningen, een goed wegennet of politie, voor we aan ontwapening gaan denken? Wij nodigen u uit om na te denken. Met vriendelijke groet, Eric Goedhart, Jan Zwemer en Tineke Karelse Reacties: 01180-16712. 'Wij nodigen u uit om na te denken', zo eindigt een brief, die de inwoners van Oostkapelle dezer dagen in de brievenbus kregen. Al eerder kregen ze een brief over de kernbewapening in huis. Toen stonden er twee namen onder. Deze keer is die van Tineke Karelse er aan toegevoegd. De boom wordt langzaam dikker. De 'Hongerweek' is nog niet voorbij of de volgendan 19 tot 24 april staat de zure regen centraal. In het kader daarvan wordt in het infocentrum Terneuzen (Walstraat 7) een tentoonstelling ingericht,die de hele week te bezichtigen is. In Hulst zal George Sponselee een 'zure regen-wandeltocht' organiseren. Voor meer informatie: 01150- 17416. Naast het zien rond te komen met je uitkering kunnen angst voor korting, gebrek aan informatie, vervelende reakties uit je omgeving, enz. het leven van bijstandsvrouwen nog ongenamer maken. Daarom wordt in het vormingscentrum De Wijzer te Vlissingen een 'cursus voor bijstandsmoeders' georganiseerd. Begin- 22 nend op 15 april zal op zeven achtereenvol gende dinsdagen van kwart over negen tot kwart over elf een programma worden afgewerkt met veel informatie, die bij standsvrouwen kan leren opkomen voor eigen rechten. Er is kinderopvang aanwe zig. De kosten zijn een rijksdaalder per bijeenkomst. Meer informatie en aanmel ding op 01184-17819. De eerste mei nadert en dan vieren de arbeiders feest. Dat doen ze al honderd jaar. U weet wel, dat feest ter herinnering aan de strijd voor de acht-urenwerkdag en ter herdenking van de dood door ophanging van vier anarchistenleiders op Hay Market. In Zeeland staan vier gezamelijke feesten op stapel. De Zeeuwsvlamingen verzamelen zich die dag in St. Jansteen, waar Gré de Vries in gebouw De Waranda de traditio nele toespraak houdt en Arthur Wouters voor de muziek zorgt. Het bekende Terneuzense strijdkoor zal de huidige arbeidersstrijd ondersteunen met enige revolutionaire liederen. In het kader van de verwatering is er ook nog een verloting. De Bevelandse rooien komen bij elkaar in een gebouw, dat notabene De Prins van Oranje heet. U weet wel, dat gebouw in Goes waar de PvdA-stoelendans onlangs eindigde. De voorzitster van de FNV- vrouwenbond Maria van Veen is hier de spreekster en een speciaal voor de gelegen heid samengesteld orkest zorgt voor wervelende klanken, afgewisseld door liederen van het Solidariteitskoor. Walcheren zit als vanouds in De Zwaan te Oost-Souburg. Helaas hier geen strijdkoor (het Links Kollektief wordt lui), maar wel een boeiende toneelvoorstelling door het Raam-Theater uit Antwerpen. Titel: 'De Emigranten'. FNV-vice-voorzitter Johan Stekelenburg zal hier de actuele politiek onder vuur nemen. Voor de gestructureer de muziek zorgt de Engelsman Chris Burns en voor de afsluiting worden bezoekers gevraagd zelf hun instrument mee te brengen, om o.l.v. gelegenheidsdirigent Besselink voor een vreugdevolle afsluiting te zorgen. Schouwen-Duiveland tot slot houdt een politiek café in de Graanbeurs te Zierikzee waar Jaap van der Doef een toespraak houdt. Verder was er bij het ter perse gaan van dit blad nog niets bekend. Maar wie nieuwsgierig is, belle de heer Asman (01110- 3207). AKTItWEEK OVER MILIEU. LANDBOUW EN ONTWIKKELING Honger Hoeft Niet is de titel van de aktieweek, die van 12 tot 19 april in het hele land wordt gehouden. In totaal 86 organisaties doen mee aan die week, die bedoeld is om duidelijk te maken, dat er inderdaad niet één wereldbewoner van de honger hoeft te sterven, als we de zaak wat menselijker zouden aanpakken. Een gigantische berg voorlichtingsmate riaal wordt ter gelegenheid van die week aangeboden aan ieder die het maar lezen wil. Een aantal dingen, zoals de Honger Hoeft Niet-krant -affiche, en -manifest is gratis, andere dingen kosten slechts een krats. Zo kan men een affiche-tentoonstel ling al voor 15 gulden aanschaffen. Naast al dat voorlichtingsmateriaal zijn er ook aktiviteiten. En hoewel Zeeland totaal ontbreekt op het overzicht van plaatselijke aktiviteiten in de HHN-krant, gebeurt er wel degelijk wat. Op woensdag 16 april organiseert SOS- Zeeland in samenwerking met de Milieufe deratie, het ZAJK (agrarische jongeren) en het RSI een provinciale informatie- en diskussie-avond in Goes. In De Prins van Oranje begint die avond om half acht de vertoning van de film 'Ik hoef niet meer', die handelt over de relatie tussen de landbouw in de Europese Gemeenschap en de Derde Wereld. Daarna volgt een inleiding door de heer J Wybrandi, medewerker van de Stichting Oecume nische hulp aan Vluchtelingen. De bijeen komst wordt besloten met een diskussie over de aanbevelingen, die staan afgedrukt in het manifest van de aktieweek. Aan die diskussie doet behalve de heer Wybrandi ook de heer G. v.d. Grint mee. Hij is aktief op dit gebied bij het Landbouwschap en bovendien lid van de FAO-commissie. Gespreksleider is de voormalige ontwikke lingswerker Kees Kouw. In het nieuwe Terneuzense informatiecen trum aan de Walstraat 7 is vanaf 12 april een tentoonstelling rond de aktie te bezichtigen. Naast de drie in het infocen-

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 22