Gijs en Wim Diensvolgens Kaarttelefoon Gijs van Aardenne en Wim Don zitten op dezelfde lijn als het gaat om de toekomstige energievoorziening. Nu het iedereen duide lijk wordt dat door de lage olieprijzen, kernenergie niet alleen riskanter maar ook ♦duurder wordt, roepen ze allebei, dat die lage olieprijs maar tijdelijk is. Dat dat misschien wel net zo tijdelijk is als de 'tijdelijke' opslag van radio-aktief afval, zeggen ze er maar niet bij. Beide heren vinden, dat we door moeten gaan op de weg van kernenergie (al zegt Wim daar braaf bij 'zodra het afvalprobleem is opgelost' op een toon alsof dat waarschijnlijk overmorgen zal gebeuren). Gijs zei bij een bezoek aan Borsele, dat Nederland het zich niet kan permitteren om 'slechts op één of twee paarden te wedden'. Dat klinkt plausibel, maar als we nou eens zouden wedden op olie, kolen, aardgas, windenergie en energiezuinig bouwen. Op hoeveel paarden wedden we dan? Het nieuwe Zeeland Magazine werd in tweevoud door een attente provinciale voorlichting in een enveloppe met 2 gulden 60 portokosten toegestuurd. De provincie is er kennelijk wat aan gelegen dat we kennis nemen van een boekbespreking van de heer Kousemaker over 'Zeeland in dit tijdsge wricht', waarvan hierbij een citaat: 'De visie in dit boek is van een linkse hoek tot stand gekomen en diensvolgens duidelijk vertekend. Een omverdachte figuur als Huib Eversdijk, die deel mag uitmaken van een ronde tafel conferentie over de Oost er schel de, vermag dat niet te redden. Al zal de bedoeling wel geweest zijn een bliksemaflei der bij de hand te hebben voor het vuurwerk dat later knettert. Goede raad: niet kopen!' Mocht u nieuwsgierig zijn geworden naar dit boek, lees dan eerst de achterzijde van Nieuw Zeeland. Hij stond erbij alsof hij deel had aan weer een stapje vooruitgang van de 'dienstverle ning', burgemeester Van der Doef uit Vlis- singen. En zo verkocht de PTT ook de eerste kaart-telefoon van ons land, die in een Vlissingse cel is gebouwd. Maar wat bedoelt de PTT toch met 'dienstverlening'? Eerst hakken ze het Zeeuwse telefoonboek in het kader van die dienstverlening in drieën, zodat je nu moet gaan bijbetalen om alle Zeeuwse nummers te hebben (en met drie boeken zit opgescheept) en nu gaan ze een telefooncel invoeren, waar je niet met kwartjes of guldens in terecht kunt. Je moet nu eerst naar een winkel om een kaart te kopen en die kaart kun je dan in het toestel steken en vervolgens telefoneren. Maar als 's avonds of in het weekeinde de winkel dicht is, kun je dus niet telefoneren als je kaart toevallig op is. Is dat nou echt meer dienstverlening, Jaap? 17 jden de rden aan 'sge- )rdt, ïval- heb wei- iaan kans veel aren deel Lein Boogaards ....gevaarlijk virus.... bestaat, dat er twee derde van de mensheid honger lijdt. Dat kan Gods wil niet wezen, want God is liefdevol, geen boeman. Het CDA vind ik een grote teleurstelling. Die gaan glashard en ondemocratisch door: kruisraketten, kerncentrales, sociale zeker heid. Ik ben zelf afgekeurd na een leven van hard werken en dan voel je je tweederangs burger. Deze regering moet weg, anders slaan ze straks genadeloos weer opnieuw toe!' Boogaards gevoelens op dit punt vonden al in de jaren '20 en '30 hun grondslag. 'Ik voel dat enorm scherp aan omdat ik in m'n jeugd zo met onrecht ben geconfronteerd. Ik kan daar niet tegen. Alle lijden in de wereld is terug te voeren op dat éne woordje: onrecht -en dat wil ik horen van de preekstoel. En ik stem PvdA omdat ik vind dat die partij -met al z'n gebreken- de meeste naastenliefde betracht Jan Zweemer en deel 'Ik igen bur- ouw :n al En roor loos God ie te jkte een uwd zich illen i nu ting wel »ble- men zit, laten ze ze barsten. Na de bezetting was er een boer die tegen me zei: Je gaat toch zeker wel vrijwillig in dienst? Ja, dat doe ik zeker. Maar die jongen van jou toch ook, als hij terug is uit Duitsland? Nee, zei hij, want die kan ik niet missen 'Er ging toen toch ook het gerucht dat er mensen met geld hun zoons vrij kochten om niet naar Indië te hoeven. Dat moesten wij maar opknappen. Dezelfde soort lui zijn het die nu briesen tegen een IKV-er!' Niet voor de eerste keer tijdens het gesprek verheft Lein Boogaard zijn stem: 'Sommige kerkse mensen hier op Walcheren stellen me teleur en ook sommige predikanten. Ze horen te zeggen op welke manier je christen zijn in de praktijk moet brengen. Ik vind alleen wel dat er op gewezen moet worden dat de mens van nature slecht is. De christe nen moeten tegen de zonde en de duivel vechten. Dan zullen we moeten zorgen dat die mensen in Afrika niet sterven van de honger. Het is het grootste schandaal dat er

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 17