Wanneer komt er een bond van verontruste opvoeders? TV-geweld doolt rond in de kindergeest Kinderen Geweld 'We maken ons druk om het voeten vegen en handjes wassen, maar sadistische televisie-programma's, die met hun geweldspoten in de kindergeest ronddolen zouden ons pas echt ongerust moeten maken. Wanneer komt er een Nederlandse Bond van Verontruste Opvoeders, die zich niet langer schikt in wat kinderen op tv wordt voorgeschoteld? Aan het woord is Kees Schijve uit Oostburg, een man die zich grote zorgen maakt over de invloed van tv-geweld op kinderen. In Nieuw Zeeland krijgt hij ruim baan. Bij het zoeken naar de oorzaken van agres sie in onze samenleving zijn er vele te noemen. Eén daarvan, zo hoor je dikwijls, is het medium televisie als hét voorbeeld voor agressief gedrag. We zouden ons daarover niet zo druk maken, als het kijkgedrag van de jongste generatie daar geen aanleiding toe gaf. Eerst- werd het leesboek van zijn plaats verdrongen door de strip. Daarna moest deze weer wijken voorde beeldbuis. En hoe! De bewegende beelden voldoen, in combi natie met het geluid, aan de voortdurende vraag naar visuele prikkels. De tv is niet meer weg te denken uit de huiskamer. Het 'beeldmonster' is gekomen en voelt zich thuis. Of we daar blij mee zijn of niet, we zullen er mee moeten leven. De vraag is: hebben we dat geleerd? Misschien kan dit stukje een kleine bijdrage leveren om hierop een antwoord te geven. Lang geleden, toen de mensen elkaar nog wat te zeggen hadden, was er het spreken en het luisteren, over en weer. Men zag elkaar, de gebaren of de afgesproken signalen. Alles in dienst van de mede-deling. Een heel natuur lijke vorm van kommuniceren. Daarna ont stond het 'elkaar schrijven' als kommunika- tiemiddel. Je hoeft daarbij elkaar niet meer te zien of te horen, je leest elkaar. In deze eeuw van techniek zijn er veel kommunikatiemid- delen bij gekomen. Telefoon, radio, televisie, video, enz. Hierbij zijn twee dingen belangrijk. Allereerst zijn radio, krant en t.v. massakommunikatie- middelen die grote invloed op z'n gebruikers kunnen hebben. Ten tweede kun je bij de laatst genoemde middelen niet meer van een natuurlijke kommunikatie spreken. De lijn van zender naar ontvanger is niet omkeer baar. Het is éénrichtingskommunikatie zonder terugkoppeling. Televisie is als kommunikatiemiddel dan ook niet erg geschikt. Wel indirekt. Want iedereen zorgt dat hij op tijd aan tafel is, anders mist hij het favoriete familieprogramma. Dan staat de t.v.-kan klaar met de t.v.-nootjes op het 18 t.v.-tafeltje in de t.v.-hoek. Met z'n allen rond het elektronische brein, wachtend tot het leuk wordt. Maar is dat kommunikatie? Een ge scheiden vader belde z'n zoon op tijdens een uitzending van Sesamstraat. 'Hallo, hoe gaat het? Je spreekt met je vader'. 'Heel goed, een zoen van me, tot later.' En de hoorm lag er weer op. Zo kan de t.v. ook kommunikatie in de weg staan omdat hij zo 'boeiend' is. Aanvankelijke ontspanning kan evolueren tot hypnotische verslaving, zo waarschuwen sommige onderzoekers. Dat de t.v.-tijd ook vaak twisttijd is, zal menigeen uit eigen ervaring weten. Iedereen wil zijn programma zien. Vooral 'belangrijke' voetbalwedstrijden kunnen bijdragen tot fikse ruzies. Wel kommunikatie, maar van een bedenkelijk soort. Dankzij de kijkdichtheidsonderzoeken van de NOS weten we vrij veel van het kijkge drag van het Nederlandse kind. Zo blijkt dat de kijkdichtheid na kwart voor zeven voor alle leeftijdsgroepen het grootst is. Na 8 uur neemt die weer geleidelijk af. Verder wordt in de leeftijdsgroep van 3 tot 13 jaar gemiddeld 9 uur per week gekeken. Dat is dan (nog) erg gunstig vergeleken met de tijd die het Amerikaanse kind voorde beeldbuis zit: dat is 23'/2 uur Per week voor kinderen beneden de vijf jaar! Als zij de school verlaten, hebben ze meer uren voor het toestel dan op de schoolbanken doorge bracht. Kinderen kijken bijna uitsluitend voor het amusement. Speciaal voor de jeugd ge maakte programma's hebben dan ook al leen konkurrentie van amusementspro gramma's. Krantenkoppen als 'Televisie, gewelddadi ge vorm van ontspanning' en 'Televisie heeft jeugdige kijkers in haar macht', dui den op het gevaar dat schuilt in het kijken naar programma's met veel geweld. Zowel voor jong als oud zou dit leiden tot ver hoogde agressiviteit. Miami (VS) - De vijftienjarige Ronny Zamo- ra, wiens advokaat 't.v.-krankzinnigheid' aanvoerde als verdediging, is in Miami (Flori da) tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens moord op een 82-jarige wedu we. De jongen zal zeker 25 jaar van de straf moeten uitzitten alvorens in aanmerking te komen voor vrijlating wegens onberispelijk gedrag. Zijn raadsman voerde aan dat Ronny Zamora zodanig in de ban raakte van Ameri kaanse t.v.-feuilletons waarin geweld sche ring en inslag is, dat hij als het ware tot zijn daad 'begeleid' werd. Het proces is er alvast oorzaak van dat sommige producers hebben afgezien van de aanmaak van nog meer vervolgverhalen. Een korrespondent uit Washington voegt hier o.a. nog aan toe, dat 'zijn advokaat voor het eerst de verantwoordelijkheid van de televi siemakers voor de invloed van een vrijwel ononderbroken stroom geweld op de buis in het geding bracht. Ronny Zamora had maar een paar vrienden: Kojak, Star sky en Hutch en Baretta. Televisie was zijn opvoeder, zijn hersenspoeling, zijn hypnotiseur. En daarom heeft Ronny Zamora zijn daad begaan in een vlaag van waanzin, die de televisie teweeg heeft gebracht. Toch moeten we oppassen voor een al te snelle konklusie. Wat we bijvoorbeeld niet weten, is de invloed van de t.v. in verhou ding met andere media zoals radio, krant, tijdschriften en boeken. Maar vooral ook vergeleken met de invloed van de opvoe ding thuis en op school, de invloed van de buurt enz. Het is ook nog de vraag of elk kind even beïnvloedbaar is. Verder kun je je afvragen of geweld op t.v. agressieve kijkers veroorzaakt óf omgekeerd agressieve kij kers graag geweld op de t.v. willen. Voor zichtigheid is dus geboden.

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 18