Ton raakt z'n wilde haren maar niet kwijt Loesje Beeldbuiskinderen Aktie Ben non-conformist, die aktief wil rijn binnen organisaties, dat vraagt )m problemen. Dat heeft Ton Besse- ink uit Middelburg ervaren. Binnen een maand werd hij uit het pestuur van de Vereniging Openbaar Dnderwijs gezet en stelde de PvdA- ifdeling hem voor de keuze tussen bestuurslidmaatschap van die partij of een plaats op de verkiezingslijst van Loesje. Ton begrijpt nog steeds niet waarom al die drukte rond zijn persoon wordt gemaakt. Bij de VOO begon het overigens al in 1984'.Hij was toen voorzitter van de afde ling, maar werd afgezet vanwege 'het niet kunnen scheiden van zijn persoonlijke poli tieke overtuiging en het voorzitterschap van VOO alsmede het openbaar maken van zijn jjersoonlijke standpunten in de pers als zijnde standpunten van VOO'. Ton: 'Ach, ik zei op een vergadering wel eens dat het onderwijs kinderen weerbaar moet maken en dan hoorde ik na afloop: Het lijkt wel of we op een PvdA-vergadering zijn geweest. Maar de klap kwam toen vethouder Schoenmakers het plan indiende om te bezuinigen op humanistisch vor mingsonderwijs. We bespraken dat in een VOO-vergadering en toen ik diezelfde dag - na afloop van de raadsvergadering - desge vraagd commentaar gaf aan de pers, deed ik dat als VOO-voorzitter. Waarom niet? We waren in de bestuursvergadering toch te gen? Goed, toen ben ik dus afgezet als voorzitter maar ik bleef bestuurslid. Dat vonden ze maar vreemd. Nu hebben ze m'n fungeren als voorzitter weer als argument gebruikt om me uit het bestuur te gooien. Bovendien heb ik eeii keer geweigerd boekjes rond te brengen bij leden. Ik had het die dag te druk piet andere aktiviteiten en ik vond, dat ze die boekjes best per post konden versturen. Ze hebben geitf genoeg. Ze verwijten me ook dat ik me ongevraagd heb gemengd in de interne zaken van een school. Ik was daar kontaktpersoon en ik hoorde dat de ouders van 20 kinderen naar een andere school wilden wegens bezwaren tegen het hoofd. Ik heb de ouderraad en dat schoolhoofd bij elkaar geroepen om het uit te praten. Dat schoolhoofd heeft zich woe dend tot VOO gericht en die waren weer kwaad op mij. Maar toevallig werd dat hoofd veertien dagen later door de politie opgepakt omdat hij rare dingen met meisjes had gedaan... Het meest stijlloos vind ik dat ze alle aantijgingen hebben rondgestuurd naar de leden zonder er eerrst met mij over te praten. Ik vond het stencil in m'n brieven bus toen ik thuiskwam. Ik ben wel naar die vergadering geweest en heb mijn verhaal verteld. Maar elke keer als ik inhoudelijk werd werd ik afgekapt. Nou ja, de meerder heid was het eens met het bestuur. Ik had schade berokkend aan het openbaar onder wijs met mijn wilde ideeën. In feite zijn ze doodsbenauwd om te kiezen, want dan zouden ouders wel eens niet voor de open bare school kunnen kiezen. En dat is het enige wat telt: het aantal en niet de inhoud van het onderwijs' Eind april werd bekend dat Ton aktief is binnen de tot dan toe mysterieuze plak-club Loesje. Hij blijkt tiende te staan op de lijst die Loesje indiende voor de kamerverkie zingen. Prompt deelt voorzitter Tom van Riet hem mee, dat dat niet kan, want Ton is ook bestuurslid van de PvdA-Middelburg. Van Riet vindt het jammer, maar meent dat Ton moet kiezen voor 'Rooie Rosa' in plaats van voor die malle Loesje. Ton: 'Ik heb het gewaardeerd om te merken dat ze mij bij de PvdA wel waardevol vinden. Maar ik vind Loesje zo leuk, dat ik toch maar uit de PvdA zal stappen. Want als ze me royeren kan ik in geen twee jaar terug. Nu kan ik terug als ik wil. En ik wil eigenlijk helemaal niet uit de PvdA, want ik voel me daar best thuis. Maar ja, er zijn daar van die bloedserieuze mensen, die denken dat Loesje de PvdA schade berokkend door mee te doen aan de verkiezingen. Ik heb gezegd:Wees maar blij met Loesje, want die levert straks de minister-president. En dat ben ik!' Maar serieus: de meeste partijen doen niks om de jongeren te betrekken bij de politiek. Het is goed dat Loesje een frisse wind laat waaien door Nederland én door Zeeland. Ik heb streng-christelijke jongeren gesproken, die Loesje een bevrijding vinden. Dat heb ben al die serieuze partijen nooit bereikt. Kees Slager vervolg van pagina 19 jaar 3000 alkoholgebruikers en bijna altijd met een positieve uitwerking. De werkelijk heid is wel even anders. Verder het zwart-wit denken. Het goede is zonder meer goed en zal overwinnen. Het kwade is zonder meer slecht en moet (met geweld) gestraft worden. Geweld is daarbij, mits gebruikt door de 'goede' partij, hét middel bij uitstek om alle problemen op te lossen. En dat, terwijl het zo anders kan! Experi menten hebben laten zien dat het mogelijk is aantrekkelijke programma's te maken, vol aktie en avontuur, die tegelijkertijd sociaal-gewenste invloeden hebben. Andere studies laten zien dat een groep opgroeiende jongens in Californië een afname van 37% schadelijk gedrag vertoont na één week geweldvrije programmering op alle beschik bare zenders. De ontwikkelingen gaan nog door. Satelliet en kabel zijn in opmars. Straks vraagt de SRV-man of we de laatste videofilm al in huis hebben. En wat te denken van beleids makers die met één oog de kijkdichtheid kontroleren en met het andere de goedkope buitenlandse rommel op verkoopwaarde schatten? Daarvan mag je niet teveel ver wachten. En wat doen wij? We leren onze kinderen hun voeten vegen en handen wassen, maar zijn niet alert als weerzinwekkende pro gramma's ze angstig maakt. En vergeet niet: er zit ook (nog) een aan/uit knop aan uw toestel. Beeldbuisouders, let op uw beeld buiskinderen. We sturen onze pupillen jaren achtereen naar school om van alles te leren. Maar wie leert ze kijken? Leren zien wat ze niet zien, de rolpatronen, de vooroordelen, het zwart wit denken, de vanzelfsprekende gewelds- oplossing. Laat ieder zijn verantwoordelijk heid duidelijk zien. Leren kijken, bewust en kritisch kijken, doe je niet van de éne op de andere dag. Maar elke opvoeder kan daar bij helpen. Ook de school heeft hier een taak. Het Leidse projekt 'Kritisch waarne men van t.v.-geweld' van Marcel Vooys kan daarbij een steun zijn. Laten we het niet bij kritiek alleen houden maar tot aktie overgaan. Het elektronische ei is nu eenmaal gelegd, maar het broedsel bevalt ons niet. Dan staan nog maar twee wegen open. Of we gaan knorrig bij ons kastje zitten mokken om ons straks op elk uur van de dag te kunnen ergeren. Of we realiseren ons dat het broedsel straks een jong kan opleveren dat ons vrije-tijdsnest voorgoed bevuilt. Waarbij we het vermoe den hebben dat het een koekoeksjong wordt dat alle voor ons belangrijke zaken over boord zal gooien. De situatie vraagt, nee schreeuwt om doel treffende maatregelen. Laten we niet alleen toeschouwer blijven, maar horen, zien en vooral niet zwijgen. Want anders hebben we straks, behalve het toekijken, ook nog het nakijken. Kees Schijve 21

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 21